Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lukasz Lindell

Sök kontaktuppgifter till Lukasz Lindell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lukasz Lindell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Lukasz Lindell medverkat i:

Medieutredningen (Ku 2015:01) [ Avslutad 2016 ] [ Kommunikatör ]
Medieutredningen (Ku 2015:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:26 och dir. 2016:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:94 Medieborgarna & medierna - En digital värld av rättigheter, skyldigheter - möjligheter och ansvar
SOU 2016:80 En gränsöverskridande mediepolitik. För upplysning, engagemang och ansvar
Medverkande :
Särskild utredare : Anette Novak, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-03-09 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Emma Alskog, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-04-24
Expert : Filippa Avas Olsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-25 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Sofie Berg Cormier, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Paula Blomqvist, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-08-09
Expert : Anders Hektor, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Pia Kjellander, ämnesråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-09-27
Expert : Martin Persson, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Daniel Wohlgemuth, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Maria Östling, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-25 t.o.m. 2016-11-07
Gunilla Carlsson, C led. av riksdagen /S
Tobias Smedberg, lokalpolitiker i Uppsala /V
Nicklas Malmberg, led. av riksdagen /MP
Maria Abrahamsson, led. av riksdagen /M
Anders Åkesson, led. av riksdagen (C
Andreas Carlson, led. av riksdagen /KD
Angelica Bengtsson, led. av riksdagen /SD
, Malmström, Åsa lokalpolitiker (L - ersattes i januari 2016 av Mathias Sundin, led. av riksdagen /L
Kommunikatör : Emma Crépin, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2015-06-14
Kommunikatör : Emma Crépin, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2016-09-04
Kommunikatör : Lukasz Lindell, fr.o.m. 2015-06-11 t.o.m. 2016-11-13
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-11-21
Sekreterare : Sookia Carlsson, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Emma Crépin, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2015-06-14
Sekreterare : Anna Dingertz, fr.o.m. 2016-02-15 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Martina Wagner, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-11-02
Sekreterare : Oscar Westlund, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-02-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:26 En mediepolitik för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:14 Tilläggsdirektiv till Medieutredningen (Ku 2015:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman