: : :

Medverkande i utredning : Louise Viotti

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Louise Viotti

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredning som Louise Viotti medverkat i:

Klarspråksgruppen (Fi 1994:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]
Klarspråksgruppen (Fi 1994:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-12-09
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 46 84 (sekr,)
Arbetsgruppen upphörde i och med att Klarspråksgruppens verksamhet flyttades till Institutet för språk och folkminnen den 1 juli 2006.
Medverkande :
Ordförande : Bengt-Åke Nilsson, rättschef, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1998-03-15
Ordförande : Christina Weihe, rättschef, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Ordförande : Per Virdesten, rättschef, fr.o.m. 1998-03-16 t.o.m. 2004-05-31
Ledamot : Hans Aabye-Nielsen, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Karina Aldén, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Kerstin André, justitieombudsman, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Louise Bodegård, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Eva Brandorf Helsing, seniorrådgivare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Inger Dunér, informationsdirektör, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Laila Edholm, informationsdirektör, fr.o.m. 1999-03-23 t.o.m. 2001-09-02
Ledamot : Barbro Ehrenberg-Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Gunilla Hallberg, informationssekreterare, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Margareta Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Olle Josephson, docent, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Marianne Kling, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Rune Levin, justitieombudsman, fr.o.m. 1994-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Christina Lindahl, informatör, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Bengt-Åke Nilsson, regeringsråd, fr.o.m. 1998-03-16 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Rune Nordström, informationsdirektör, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Gunnel Norell, justitieombudsman, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Jan Pennlöv, justitieombudsman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Björn Thärnström, informationschef, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Margareta Westman, professor, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 2000-02-29
Ledamot : Louise Viotti, informationschef, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Per Virdesten, regeringsråd, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Karin Wredmark, förlagschef, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-09-24
Sekreterare : Eva Olovsson, departementssekreterare (projektanställd), fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Nathalie Parés, departementssekreterare (vikarie), fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Eva Thorén, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-24 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Maria Sundin, departementssekreterare (vikarie), fr.o.m. 2001-01-22 t.o.m. 2002-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman