Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lilian Nowak

Sök kontaktuppgifter till Lilian Nowak på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lilian Nowak

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Lilian Nowak medverkat i:

Mediekommittén (Ju 1994:13) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Mediekommittén (Ju 1994:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:104 och 1995:14.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 58 71 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:49 Grundlagsskydd för nya medier Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Bertil Fiskesjö, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Christine Gullesjö, jur.kand /kds, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Birger Hagård, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Håkan Holmberg, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Jan Hyttring, oppositionsråd /c, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Kurt Ove Johansson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Lilian Nowak, massmediaforskare /mp, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Ingvar Persson, lärare /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Agneta Ringman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Tone Tingsgård, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Herman Schmid, universitetslektor /v, fr.o.m. 1995-05-02
Expert : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Expert : Per Hultengård, jur.kand., fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Expert : Christina Weihe, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Expert : Bertil Wennberg, bitr. kanslichef, fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:104 Nya medier och grundlagarna m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:49 Grundlagsskydd för nya medier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman