: : :

Medverkande i utredning : Lena Källberg

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Lena Källberg

Utredning som Lena Källberg medverkat i:

Miljöprocessutredningen (M 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]

Miljöprocessutredningen (M 2007:04)


Beteckning : M 2007:04
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2010-03-10
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:94, dir. 2007:184 och dir. 2008:119
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Andersson, Ulf, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2009-05-31
Särskild utredare : Holmgård, Lars, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2009-05-06
Sakkunnig : Fitger, Peter, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Kristensson, Claes, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Adolfsson, Camilla, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Alarik, Oscar, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Almér, Eva-Lena, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-07
Expert : Alriksson, Agnetha, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ardesjö Lundén, Karolina, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Bengtsson, Mårten, fr.o.m. 2007-10-09 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Bengtsson, Sven, fr.o.m. 2009-01-19 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Blümer, Magnus, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Bonde, Fredrik, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Dahlsjö, Anders, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-01-18
Expert : Darpö, Jan, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Dunér, Mårten, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Emilsson, Jim, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Frostenson, Ivar, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Gardar, Agneta, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Gerland, Susanne, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Gistorp, Margaretha, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2007-11-11
Expert : Hansson, Bo, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Hasselsten, Ingrid, fr.o.m. 2008-01-21 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Josefsson, Anna, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Johansson, Ulrik, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Johansson, Walter, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Karlsson, Bjarne, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Kryhl, Mats, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Källberg, Lena, fr.o.m. 2007-11-12 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Larsson, Malin, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lidbaum, Elisabeth, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lindström, Lars, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Malmberg, Henrik, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Nilsson, Karl-Erik, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Nilsson, Lena, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Nilsson, Stefan, fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-02-03
Expert : Nordling, Håkan, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Persson, Germund, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Rågmark, Liselotte, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sandebjer, Lennart, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sandström, Magnus, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Schulman, Micaela, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2008-10-31
Expert : Sjökvist, Karin, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Stahl, Carl-Ivar, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sundelin, Ingela, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Svensson, Johan, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Töllborn, Dan, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Viklund, Sanna, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Wingfors, Henrik, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2008-10-29
Sekreterare : Ardö, Peter, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Giese Hagberg, Cecilia, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Kostovski, Dano, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Mårdberg, Ewa, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Sandersnäs Heijman, Annika, fr.o.m. 2007-08-13 t.o.m. 2009-05-31

Rapporter

SOU 2007:111En ny instansordning för mål enligt Plan- och bygglagen – delbetänkande
SOU 2008:31Miljödomstolarna; domkretsar, lokalisering, handläggningsregler – delbetänkande
SOU 2008:86Prövning av vindkraft – delbetänkande
SOU 2009:10Miljöprocessen
SOU 2009:42Vattenverksamhet
SOU 2009:45Områden av riksintresse och miljökonsekvensbeskrivningar
Källa : Sveriges riksdag

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman