Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lena Hjelmtorp

Sök kontaktuppgifter till Lena Hjelmtorp på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lena Hjelmtorp

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lena Hjelmtorp medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om villkorlig frigivning (Ju 2016:09) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om villkorlig frigivning (Ju 2016:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:28 och dir. 2017:18
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning i Malmö, Box 187, 201 21 Malmö, tel. 08-405 18 02 (Gutrad)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:61 Villkorlig frigivning - förstärkta åtgärder mot återfall i brott
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Bäcklund, justitieråd, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Gunilla Berglund, rådman, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Jenny Engvall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Erik Grevholm, verksamhetschef, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Marcus Hellsten, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Lena Hjelmtorp, rådman, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Marianne Kristiansson, professor, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Elisabeth Kullman Gunnarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Henrik Olsson Lilja, advokat, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Sekreterare : Gunilla Berglund, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-09-18
Sekreterare : Dina Gutrad, rådman, fr.o.m. 2016-10-03 t.o.m. 2017-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:28 Villkorlig frigivning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:18 Tilläggsdirektiv till Frigivningsutredningen (Ju 2016:09) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:61 Villkorlig frigivning – förstärkta åtgärder mot återfall i brott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Ku 1997:08) om den framtida kommersiella lokalradion [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen (Ku 1997:08) om den framtida kommersiella lokalradion
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-27
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:138.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:14 Den framtida kommersiella lokalradion.
Medverkande :
Särskild utredare : Niklas Nordström, fr.o.m. 1997-11-27 t.o.m. 1999-02-15
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-27 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Per Kjellin, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 1999-02-15
Expert : Eva Lindhé, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-27 t.o.m. 1999-02-15
Expert : Peter Schienbeck, verksjurist, fr.o.m. 1997-11-27 t.o.m. 1999-02-15
Expert : Gunilla Svahn Lindström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 1999-12-15
Expert : Eva Tetzell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-27 t.o.m. 1999-12-15
Sekreterare : Charlotte Ingvar-Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1999-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:138 Den framtida kommersiella lokalradion

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:14 Den framtida kommersiella lokalradion [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Fler svenska TV-program av god kvalitet (Ku 1997:03) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen om Fler svenska TV-program av god kvalitet (Ku 1997:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:28.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:172 Bidrag till fri svensk TV-produktion - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Leif Furhammar, professor, fr.o.m. 1997-02-24 t.o.m. 1997-12-01
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-24
Sekreterare : Eva Pettersson, fr.o.m. 1997-03-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:172 Bidrag till fri svensk TV-produktion [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (Ku 1995:04) om lokal- och närradio [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Kommittén (Ku 1995:04) om lokal- och närradio
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:123.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:176 Den lokala radion - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kurt Ove Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Peter Eriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Birgit Friggebo, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-05-13
Ledamot : Helena Höij, auditor, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Philip Johnsson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Ola Karlsson, lantbrukare, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Kenneth Kvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Ingrid Pettersson, partistyrelseledamot, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Agneta Ringman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-31
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-10-31
Expert : Eva Lindhé, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-19
Expert : Peter Schierbeck, handläggare, fr.o.m. 1995-10-31
Expert : Eva Tetzell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Ulf Törnblom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:123 Lokal- och närradio

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:176 Den lokala radion [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Åldersgränsutredningen (C 1995:02) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Åldersgränsutredningen (C 1995:02)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:29.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:111 Bevakad övergång - Åldersgränser för unga upp till 30 år. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Staffan Isling, socialchef, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Mats Lieberg, sociolog, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Mats Dahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Leif Davidsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Annika Gustafsson, utredare, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Björn Hansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Anna-Märta Israelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Gun Lombach, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Karin Nilsson-Kelly, redaktör, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Liso Sergo, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-16
Malik Abid, fr.o.m. 1995-05-16
Karin Ahnqvist, fr.o.m. 1995-05-16
Gordana Berjan, fr.o.m. 1995-05-16
Isabelle Cehlin, fr.o.m. 1995-05-16
Jonas Elimää, fr.o.m. 1995-05-16
Fredrik Elmgren, fr.o.m. 1995-05-16
Camilla Hagman, fr.o.m. 1995-05-16
Maria Johansson, fr.o.m. 1995-05-16
Anders Karlsson, fr.o.m. 1995-05-16
Mats Lindholm, fr.o.m. 1995-05-16
Cecilia Lundgren, fr.o.m. 1995-05-16
Daniel Persson, fr.o.m. 1995-05-16
Veronika Svensk, fr.o.m. 1995-05-16
Linus Tunström, fr.o.m. 1995-05-16
Caroline Waldheim, fr.o.m. 1995-05-16
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-08-31
Ingrid Bohlin, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1995-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:29 Översyn av åldersgränser

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:111 Bevakad övergång – Åldersgränser för unga upp till 30 år [ pdf |Paragraftecken ]
Utredning (Ku 1994:01) om mästarbrev för hantverkare [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]
Utredning (Ku 1994:01) om mästarbrev för hantverkare
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1994
Utredningen har avgett :
SOU 1994:53 Mästarbrev för hantverkare Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Marianne Eliason, rättschef, fr.o.m. 1994-01-27
Sekreterare : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:53 Mästarbrev för hantverkare [ pdf ]
Kommittén (Ku 1994:08) för utredningen om radion och televisionen vid krig och krigsfara [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Kommittén (Ku 1994:08) för utredningen om radion och televisionen vid krig och krigsfara
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:55. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Bengt Gustafsson, general, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Gunnar Fredriksson, redaktör, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Pär-Arne Jigenius, allmänhetens pressombudsman, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Roland Lében, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1994-12-07
Ledamot : Christina Linderholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Gudrun Norberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Mikael Odenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Jan Erik Ågren, kontraktsprost, fr.o.m. 1994-12-08 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Sten Östlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Louise Bonbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Charlotte Gedda, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Roland Nordlund, forskningschef, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Louise Roos, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Bertil Ternert, presschef, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Leif Larson, direktör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:80 Viktigt meddelande – Radio och TV i krig och kris [ pdf |Paragraftecken ]
Medierådet (U 1990:03) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Medierådet (U 1990:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1990-06-21
Direktiv för rådet, se dir. 1990:40, dir. 1998:110, dir. 2003:75, dir. 2009:103 och dir. 2010:134
Lokal : Karlavägen 100A, 103 33 Stockholm, A K Agebäck tel. 08-4053021
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:39 En gräns för filmcensuren, delbetänkande 39 nummer av informationsbladet Flödet har kommit ut. Ungar & Medier 2010 Småungar & Medier 2010 - Fakta om små barns användning och upplevelser av medier Världen som spelplan - gränsöverskridande i onlinespelskulturen. Av Jonas Linderoth och Camilla Olsson 2010 Jag ser mig - En etnografisk studie av barns och ungas förhållande till programmet Idol. Av Katarina Graffman och Johan Fredriksson 2010
Medverkande :
Ordförande : Kristina Ahlinder, direktör, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ordförande : Christina Linderholm, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 2000-06-30
Ordförande : Cecilia Modig, författare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ordförande : Ulla Pettersson, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1994-06-30
Ordförande : Inger Segelström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2009-06-04
Vice ordförande : Cecilia Modig, författare, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lars Alexandersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Sven Allerstrand, direktör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Gunnel Arrbäck, direktör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Jan-Erik Billinger, informationschef, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1999-02-25
Ledamot : Eva Block, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Margot Blom, undervisningsråd, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Gunilla Bodin, kanslichef, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1997-04-13
Ledamot : Linus Feldt, datorspel producent, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Inga Gustafsson, leg. psykolog, fr.o.m. 1990-10-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Andreas Hoffsten, redaktör, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Ulph Holmgren, byrådirektör, fr.o.m. 1998-01-20 t.o.m. 2000-10-16
Ledamot : Beatrice Hopstadius, utredare, fr.o.m. 2000-10-17 t.o.m. 2001-06-11
Ledamot : Anders Kassman, utredare, fr.o.m. 2000-10-17 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Dany Kessel, fr.o.m. 2005-09-30 t.o.m. 2006-06-04
Ledamot : Åsa Landberg, leg. psykolog, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Jens Lanestrand, filmkonsulent, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Birgitta Myrman, informationschef, fr.o.m. 1995-06-26 t.o.m. 2000-10-16
Ledamot : Erik Nilsson, kanslichef, t.o.m. 1994-06-30
Ledamot : Ulla Nordenstam, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1998-01-19
Ledamot : Merike Palm, pressekreterare, fr.o.m. 1992-06-09 t.o.m. 1994-06-30
Ledamot : Annelie Persson, generalsekreterare, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2009-06-04
Ledamot : Ulla Pettersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Stig Roland Rask, lärare, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Olof Risberg, leg. psykolog och leg. psykoterapeut, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2005-01-12
Ledamot : Abbas Salehi, producent, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2005-05-23
Ledamot : Anna Serner, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2009-06-04
Ledamot : Maria Soares Lindberg, verksamhet ansvarig, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Henrik Ståhl, skådespelare, fr.o.m. 2004-05-10 t.o.m. 2008-08-24
Ledamot : Elisabet Svedberg, byrådirektör, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Fredrik Svensson, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2009-06-04
Ledamot : Lennart Teveborg, skolråd, fr.o.m. 1990-10-01 t.o.m. 1994-06-30
Ledamot : Ewa Thorslund, it-konsult, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : José Lagunas Vargas, filmkonsulent, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2010-02-21
Ledamot : Johan Wennhall, utredningssekreterare, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1995-06-25
Sakkunnig : Tarja Birkoff, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-26 t.o.m. 2006-10-29
Sakkunnig : Jens Cavallin, departementssekreterare, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1995-06-12
Sakkunnig : Klas Elm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-13 t.o.m. 1998-01-31
Sakkunnig : Carl-Axel Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-26 t.o.m. 2009-06-04
Sakkunnig : Maria Gåsste, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 2002-03-03
Sakkunnig : Nils Hertzberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2005-11-06
Sakkunnig : Ingegerd Häller, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-04 t.o.m. 2009-02-12
Sakkunnig : Anna-Märta Israelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 2000-03-13
Sakkunnig : Kent Ivarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Carin Khakee, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-04 t.o.m. 2002-08-27
Sakkunnig : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-08-28 t.o.m. 2005-09-19
Sakkunnig : Carolina Malmerius, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-26 t.o.m. 2009-06-04
Sakkunnig : Mia Mangefors, sakkunnig, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-01-31
Sakkunnig : Jenny Munkelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-21 t.o.m. 2005-09-19
Sakkunnig : Axel Peterson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-09-20
Sakkunnig : Mihail Stoican, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-30 t.o.m. 2010-12-31
Sakkunnig : Martina Wagner, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-02-13 t.o.m. 2010-12-31
Sakkunnig : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-03-22
Sakkunnig : Birgitta Wikfeldt, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 1998-10-07
Sakkunnig : Margareta Wiman, kansliråd, fr.o.m. 2000-03-14 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Ulrika Berg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2008-07-13
Expert : Lars Bjurstam, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Maria Eka, kansliråd, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2006-06-04
Expert : Cecilia von Feilitzen, fil.lic, fr.o.m. 1991-05-01 t.o.m. 2006-06-04
Expert : Anna Gullesjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-01-25 t.o.m. 1998-09-30
Expert : Gunilla Jarlbro, professor, fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Jonas Linderoth, fil.dr., fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Karin Stigbrand, lektor, fr.o.m. 1991-05-01 t.o.m. 2006-06-04
Expert : Hedvig Trost, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-04-30
Informatör : Alex Amnéus, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2009-03-31
Informatör : Daniel Boije, fr.o.m. 2005-04-11 t.o.m. 2006-12-31
Informatör : Lena Fagerström, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2006-04-30
Informatör : Martina Högberg, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-12-31
Webbredaktör : Martina Högberg, fr.o.m. 2009-08-10 t.o.m. 2010-06-30
Webbredaktör : Melinda Martino, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2010-06-30
Huvudsekreterare/Kanslichef : Ann Katrin Agebäck, fil.kand, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 2010-12-31
Huvudsekreterare : Richard Lagercrantz, jur.kand, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1995-03-20
Sekreterare : Alex Amnéus, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Jan Christofferson, fil. kand, fr.o.m. 1999-06-15 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Ulf Dalquist, fr.o.m. 2010-03-24 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Lena Fagerström, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Hans Hillforth, fil.kand, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2004-06-29
Sekreterare : Karin Larsson, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Olle Palmborg, direktör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1999-05-19
Sekreterare : Linda Rudberg Weidenhaijn, fr.o.m. 2004-09-15 t.o.m. 2005-01-31
Bitr. sekreterare : Jeanna Andreen, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2007-12-09
Bitr. sekreterare : Jan Christofferson, fil.kand., fr.o.m. 1995-09-02 t.o.m. 1999-06-14
Biträdande sekreterare : Ingrid Nyman, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2008-04-30
Biträdande sekreterare : Lena Pettersson, fr.o.m. 2009-10-12 t.o.m. 2010-10-31
Biträdande sekreterare : Susanne Zwaveling, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2010-12-31
Bitr. sekreterare : , Ågren, Britt-Marie (avliden december 2008), fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2009-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:39 En gräns för filmcensuren [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman