Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars Tegenfeldt

Sök kontaktuppgifter till Lars Tegenfeldt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars Tegenfeldt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars Tegenfeldt medverkat i ( 5 st. ):

Namnlagskommittén (Ju 2009:17) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Namnlagskommittén (Ju 2009:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:129 och dir. 2013:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:35 En ny lag om personnamn
Medverkande :
Ordförande : Olle Abrahamsson, rättschef, fr.o.m. 2009-12-21 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Yvonne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Martin Andreasson, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : William Hahne, pressekreterare, fr.o.m. 2011-03-02 t.o.m. 2012-12-12
Ledamot : Gun Hellsvik, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Carina Herrstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-13 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Carina Hägg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Felix König, förbundsordförande, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Fredrik Lundh Sammeli, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : LiseLotte Olsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Inger René, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Henrik Ripa, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-03-02 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Birgitta Sellén, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Stefan Tornberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Ledamot : Börje Vestlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Sakkunnig : Danijela Pavic, kansliråd, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Magnus Ahlgren, juristchef, fr.o.m. 2012-04-05 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Sture Allén, professor och ledamot av Svenska Akademien, fr.o.m. 2010-04-13 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Eva Brylla, docent, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Anne Gustavsson, avdelningsjurist, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Lars Tegenfeldt, rättslig expert, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Sara Norman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2013-07-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:129 En översyn av namnlagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:9 Tilläggsdirektiv till Namnlagskommittén (Ju 2009:17) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:35 En ny lag om personnamn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stalkningsutredningen (Ju 2006:09) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Stalkningsutredningen (Ju 2006:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-07-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:84
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:81 Stalkning - ett allvarligt brott
Medverkande :
Särskild utredare : Ebba Sverne Arvill, rektor vid Polishögskolan, fr.o.m. 2006-11-17 t.o.m. 2008-10-31
Sakkunnig : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2007-10-14
Sakkunnig : Erica Neiglick, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2008-10-07
Sakkunnig : Daniel Sjölund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Abigail Choate, strategisamordnare, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Martin Grann, utvecklingschef, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Carina Maxson, chefsåklagare, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Per-Olov Nylander, socialtjänstexpert, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Lars Tegenfeldt, folkbokföringsexpert, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Mårten Unbeck, chefsjurist, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Katarina von Wowern, kriminalinspektör, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Sekreterare : Johan Sörensson, chefsjurist, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-10-31
Sekreterare : Mårten Unbeck, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-01-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:81 Stalkning – ett allvarligt brott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om folkbokföring i församling (Fi 1998:13) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen om folkbokföring i församling (Fi 1998:13)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-10
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:75.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:17 Folkbokföring efter stat - kyrkareformen m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Karlsson, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-03-18
Expert : Margareta Lindquist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-18
Expert : Åke Nilsson, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-03-18
Expert : Birgitta Pettersson, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-03-18
Expert : Ragnar Svenserud, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-03-18
Expert : Lars Tegenfeldt, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-03-18
Expert : Åsa Tärnblad, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-03-18
Expert : Eva Årbrandt, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-03-18
Sekreterare : Mats Torgils, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 2000-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:75 Folkbokföring i församling

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:17 Folkbokföring efter stat-kyrkareformen m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
HUSAR, arbetsgruppen för hushållsstatistik (Fi 1995:B) [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
HUSAR, arbetsgruppen för hushållsstatistik (Fi 1995:B)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1995
Utredningen har avgett :
SOU 1995:74 Lägenhetsdata Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Per Samuelson, chefsjurist
Ledamot : Caroline Beck-Friis, kammarrättsassessor
Ledamot : Åke Bruhn, programchef
Ledamot : Bengt Kjellson, byråchef
Ledamot : Birgitta Pettersson, kammarrättsassessor
Ledamot : Lars Tegenfeldt, avdelningsdirektör
Ledamot : Kjell-Olof Wennström, hovrättsassessor
Sekreterare : Rickard Sahlsten, kammarrättsassessor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:74 Lägenhetsdata [ pdf |Paragraftecken ]
Aviseringsutredningen (Fi 1992:12) [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]
Aviseringsutredningen (Fi 1992:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1992:52.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:44 Folkbokföringsuppgifterna i samhället Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Rolf Wirtén, landshövding
Expert : Tom Ekelund, advokat
Expert : Erik Göransson, kansliråd
Expert : Ingela Halvorsen, dataråd
Expert : Olov Höglund, kanslichef
Expert : Björn Karlsson, hovrättsråd
Expert : Claes Månsson, advokat
Expert : Mikael Nordmark, avdelningsdirektör
Expert : Birgitta Pettersson, kammarrättsassessor
Expert : Lars Renmyr, skattedirektör
Expert : Ingrid Svedberg, skattedirektör
Sekreterare : Lars Tegenfeldt, avdelningsdirektör
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:44 Folkbokföringsuppgifterna i samhället [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman