Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Klas Falk

Sök kontaktuppgifter till Klas Falk på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Klas Falk

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Klas Falk medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om validering av vuxnas kunskap och kompetens (U 1999:06) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om validering av vuxnas kunskap och kompetens (U 1999:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-04
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:86, dir. 2000:84 och dir. 2001:47
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:78 Validering av vuxnas kunskap och kompetens - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Elving Andersson, regionsekreterare, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Kenneth Abrahamsson, docent, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Adéle Ennab, samordnare, fr.o.m. 2001-06-30 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Klas Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Signhild Håkansson, folkhögskolesekreterare, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Stefan Löfkvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Eva-Maria Morin, ombudsman, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2000-06-05
Sakkunnig : Ronny Nilsson, avdelningschef, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-06-29
Sakkunnig : Eva Nordlund, expert, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Margareta Nygren, expert, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Bengt Olsson, f.d. utbildningschef, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Anita Pettersson, fr.o.m. 2000-06-06 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Ulla-Britt Selander, handläggare, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-12
Sekreterare : Eva Ragnarsson, utredare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-11-23
Bitr. sekreterare : Thorbjörn Levin, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:78 Validering av vuxnas kunskap och kompetens [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppgift att se över användningen av begreppet invandrare (In 1998:F) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att se över användningen av begreppetinvandrare (In 1998:F)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-11-19
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. 040-35 58 10 (A. Friberg)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:48 Begreppet invandrare - användningen i lagar och förordningar
Ds 2000:43 Begreppet invandrare - användningen i myndigheters verksamhet, slutrapport.
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Charlotte Abrahamsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : José Alberto Diaz, strategiansvarig, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-04-25
Ledamot : Johan Alvner, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Klas Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 1999-09-06
Ledamot : Anne-Marie Hasselrot, språkexpert, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Åke Nilsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Pontus Ringborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Erik Stenström, verksjurist, fr.o.m. 2000-04-26 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Annika Friberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (In 1997:A) med uppgift att följa och stödja utvecklingsarbetet med medborgarkontor, m.m. [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (In 1997:A) med uppgift att följa och stödja utvecklingsarbetet med medborgarkontor, m.m.Organ inom Regeringskansliet
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-03-01
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Gunnar Peterson, planeringschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Eva Stina Alfredsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Marcus Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Eva Cederholm Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Klas Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-09 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Göran Geiryd, utredningschef, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Torgny Ljungqvist, sekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-07-07
Ledamot : Annika Lowén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Ingrid Olmander van der Erk, sekreterare, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1998-02-08
Ledamot : Bo Swedin, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Lars Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Frank Waltersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-28 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Monica Berneström, adm. utvecklingschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Yvonne Bjerke, enhetschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Barbro Björkhem, redaktör, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Sara Eriksén, doktorand, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Benny Jansson, verksamhetschef, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Elisabeth Jonsson, platschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Sirpa Lindelöf, samhällsvägledare, fr.o.m. 1998-02-09 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Berndt Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1999:26 Medborgarkontor i utveckling [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman