: : :

Medverkande i utredning : Karin Dahlberg

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Karin Dahlberg

Utredning som Karin Dahlberg medverkat i:

Kommittén om forskningsetik (U 1997:11) [ Avslutad 1999 ] [ Bitr. sekreterare ]

Kommittén om forskningsetik (U 1997:11)


Beteckning : U 1997:11
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-09
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-05-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:68.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Westerholm, Barbro, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Bladh, Annika, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Danielsson, Torgny, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Fransson, Sonja, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Hallqvist Lindvall, Inger, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Kronblad, Bengt, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Nilsson, Rolf L., fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Rydén, Rune, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Weinehall, Lars t.o.m. 1999-02-01
Huvudsekreterare : Hansson, Mats G., fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-02-01
Bitr. sekreterare : Dahlberg, Karin, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-03-14
Bitr. sekreterare : Höglund, Anna, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-02-01
Assistent : Robeson, Margit, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-02-01

Rapporter

SOU 1999:4God sed i forskningen
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:68
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:4 God sed i forskningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman