Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jens Schlyter

Sök kontaktuppgifter till Jens Schlyter på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jens Schlyter

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jens Schlyter medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om centrala marknadsfrågor vid omregleringen av spelmarknaden (Fi 2018:03) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Spelmarknadsutredningen (Fi 2018:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:47, dir. 2019:18 och dir. 2020:77
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:64 Hästnäringens finansiering på den omreglerade spelmarknaden
SOU 2020:77 Ökat skydd och stärkt reglering på den omreglerade spelmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Lena Sörenson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Björn Axelsson, sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-05-31
Expert : Gustaf Hoffstedt, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mattias Hjelmberg, intressepolitiskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Helene Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-02-16
Expert : Eva Kaspersson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Benny Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Jenny Nilzon, vd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ulf Olovsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Andreas Prochazka, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Johan Röhr, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-08-18
Expert : Jens Schlyter, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Christina Skogh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Zlata Tuco, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Hélène Westholm, f.d. kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Jonas Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Agneta Börjesson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Roland Utbult, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Arman Teimouri, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Vasiliki Tsouplaki, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Anna Wallentheim, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
John Weinerhall, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Huvudsekreterare : Susanne Ellegård, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-05-12
Huvudsekreterare : Jenny Ludvigsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Daniel Rinder, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-02-29
Sekreterare : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-11-29
Sekreterare : Ingrid Strömberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2030-delegationen (Fi 2016:01) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
2030-delegationen (Fi 2016:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:18 och dir. 2017:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:13 Agenda 2030 och Sverige: Världens utmaning - världens möjlighet
Medverkande :
Ordförande : Ingrid Petersson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-03-11
Ordförande : Parul Sharma, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Johan Hassel, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2018-04-11
Ledamot : Henrik Henriksson, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Liza Jonson, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-05-15 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Mikael Karlsson, miljöforskare, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Mattias Klum, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Ulrika Liljeberg, kommunalråd, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Olle Lundberg, professor, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Veronica Magnusson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Ingrid Petersson, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Johan Rockström, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Johanna Sandahl, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Hannah Stanton, verksamhetschef, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunalråd, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Ida Texell, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2017-09-19 t.o.m. 2019-02-11
Sakkunnig : Cecilia Chroona, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2017-12-21
Sakkunnig : Emilia Högquist, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2018-01-25
Sakkunnig : Sara Jendi Linder, ämnesråd, fr.o.m. 2019-02-12 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Magnus Lennartsson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Ann-Sofie Löth, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Kajsa Olofsgård, B departementsråd, fr.o.m. 2017-12-22 t.o.m. 2018-10-17
Sakkunnig : Ylva Tilander, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2017-09-18
Expert : Moa Ageberg, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Emanuel Allroth, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Maria Antonsson, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Niclas Jacobsson, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Elin Jakobsson Viklund, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Tanja Olsson Blandy, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Jens Schlyter, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Ingrid Ullbors Hägg, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-19 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Catharina Wale Grunditz, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2017-09-18
Kommunikatör : Kajsa Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-03-31
Huvudsekreterare : Katarina Sundberg, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-03-25
Sekreterare : Kristin Frilund, fr.o.m. 2016-08-22 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Jonas Frykman, fr.o.m. 2017-01-15 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Julius Kramer, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Hanna Nelson, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Susanna Norberg, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Kajsa Olofsgård, B departementsråd, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Camilla Rydstrand, fr.o.m. 2017-01-09 t.o.m. 2017-07-09
Sekreterare : Marie Uhrwing, utredningschef, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2019-03-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman