: : :

Medverkande i utredning : Jenny von Knorring

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Jenny von Knorring

Utredning som Jenny von Knorring medverkat i:

Utredningen om ett stärkt barnrättsperspektiv för barn i skyddat boende (S 2016:08) [ Avslutad 2017 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om ett stärkt barnrättsperspektiv för barn i skyddat boende (S 2016:08)


Beteckning : S 2016:08
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2018-03-23
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-11-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:99
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lundh Sammeli, Fredrik, fr.o.m. 2016-11-25
Sakkunnig : André, Erik, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Blomgren, Karin, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Florin, Ola, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : von Knorring, Jenny, fr.o.m. 2017-05-05
Sakkunnig : Nydén, Marcus, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Olsson, Christian, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-05-04
Expert : Jacobson, Monica, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Kalin, Sofia, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Lindblom, Ylva, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Törneman, Janna, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Westlund, Katrin, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Birk, Marit, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Thörn, Mikael, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Zetterlind, Stefan, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2017-11-30

Rapporter

SOU 2017:112Fönster av möjligheter. Stärkt barnrättsperspektiv för barn i skyddat boende
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:99 Ett stärkt barnrättsperspektiv för barn i skyddat boende [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman