Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jennie Edlund

Sök kontaktuppgifter till Jennie Edlund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jennie Edlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jennie Edlund medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om rätt till utbildning m.m. för barn som håller sig undan verkställighet av beslut om avvisning eller utvisning (UD 2006:02) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]

Utredningen om rätt till utbildning m.m. för barn som håller sig undan verkställighet av beslut om avvisning eller utvisning (UD 2006:02)


Beteckning : UD 2006:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2008-02-27
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-03-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:28 och dir. 2006:122
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Perklev, Ingela, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Björklund, Agneta, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Bolinder, Barbro, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Bråse, Mats, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Edlund, Jennie, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Elfstadius, Nils-Erik, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Franklin, Peter, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Löwenberg, Per, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-02-08
Expert : Reuterfors Mattsson, Irene, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Sandström, Mikael, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Wilton Wahren, Alexandra, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Sekreterare : Palmenäs, Linda, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2007-05-31

Rapporter

SOU 2007:34Skolgång för barn som skall avvisas eller utvisas
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:34 Skolgång för barn som skall avvisas eller utvisas [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Råd för migrations- och asylpolitiska barnfrågor (UD 2003:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Råd för migrations- och asylpolitiska barnfrågor (UD 2003:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-11-13
Lokal : Malmtorgsgatan 3, 103 39 Stockholm
Rådets arbete är inte tidsbegränsat.
Medverkande :
Ledamot : Sandra Atler, jurist, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Åke Björn, överläkare, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Åke Björn, överläkare, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Eva Bellander, handläggare, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2006-01-16
Ledamot : Anki Carlsson, programsamordnare, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Dick Clomén, programsamordnare, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Torgny Danielsson, psykolog, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Bengt-Erik Ginsburg, överläkare, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Torgny Gustavsson, chefsöverläkare, fr.o.m. 2004-02-10 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Torgny Gustavsson, chefsöverläkare, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Christina Heilborn, barnrättsjurist, fr.o.m. 2006-01-31 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Christina Heilborn, barnrättsjurist, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Marie Hessle, psykolog, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Olof Hülphers, jurist, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Olof Hülphers, jurist, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Monica Jacobson, jurist, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Eva Larsson Bellander, handläggare, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Maria Lennartsson, beslutsfattare, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Maria Lennartsson, beslutsfattare, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Tor Lindberg, barnläkare, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Tor Lindberg, barnläkare, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Björn Lundin, överläkare, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2004-02-09
Ledamot : Fredrik Malmberg, barnombudsmannen, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Lena Nyberg, barnombudsman, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Lars Olsson, handläggare, fr.o.m. 2006-01-17 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Ingela Palmér, leg. psykolog, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Ingela Palmér, leg. psykolog, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Håkan Sandesjö, generaldirektör, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2006-06-05
Ledamot : Anna Wessel, enhetschef, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2008-06-30
Ledamot : Anna Wessel, enhetschef, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Sekreterare : Jennie Edlund, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Sofia Ekfeldt Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-12
Sekreterare : Christina Heilborn, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-11-20 t.o.m. 2004-02-08
Sekreterare : Erica Neiglick, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Maria Nordin Skult, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-08-31
Sekreterare : Erik Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2005-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman