Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jan Widlund

Sök kontaktuppgifter till Jan Widlund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jan Widlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jan Widlund medverkat i ( 3 st. ):

Paketreseutredningen (Fi 2015:08) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Paketreseutredningen (Fi 2015:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:69 och dir. 2016:55
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:56 Ny paketreselag
SOU 2016:84 Ny resegarantilag
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Liedström Adler, fr.o.m. 2015-06-25 t.o.m. 2016-11-30
Sakkunnig : Thomas Carlson, fr.o.m. 2015-10-15
Sakkunnig : Erland Koch, fr.o.m. 2015-10-15
Sakkunnig : Henrik Tegehed, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Ingela Allenbert, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Elin Envall, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Maja Lindstrand, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Jonas Thyberg, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Jan Widlund, fr.o.m. 2015-10-15
Sekreterare : Sara Lindman, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-12-13
Sekreterare : Tora Philp, fr.o.m. 2015-10-15 t.o.m. 2016-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:56 Ny paketreselag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2016:84 Ny resegarantilag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om statens ansvar vid katastrofer utomlands (UD 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Kommittén om statens ansvar vid katastrofer utomlands (UD 2007:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-03
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:45
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:23 Konsulär katastrofinsats
Medverkande :
Ordförande : Mats Svegfors, landshövding, fr.o.m. 2006-06-15 t.o.m. 2008-04-14
Ledamot : Hélène Brodin Rheindorf, socialnämndsordförande, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-14
Ledamot : Linnea Darell, omsorgsnämndsordförande, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-14
Ledamot : Karin Enström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-14
Ledamot : Lotta Hedström, debattör, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-14
Ledamot : Kent Härstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-14
Ledamot : Berit Jóhannesson, sjuksköterska, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-14
Ledamot : Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-14
Expert : Anders Beskow, vice vd, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-14
Expert : Cecilia Tamm, kansliråd, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-14
Expert : Jan Widlund, advokat, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-14
Sekreterare : Kerstin Elserth, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-04-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:23 Konsulär katastrofinsats [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Resegarantilagsutredningen (In 1998:08) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Resegarantilagsutredningen (In 1998:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:140 Ett nytt resegarantisystem
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Lindell, fr.o.m. 1998-12-21
Expert : Lotta Danin, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Anders Heiborn, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Bertil Kallner, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Staffan Moberg, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Christina Striby, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Tomas Tetzell, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Jan Widlund, fr.o.m. 1999-02-01
Sekreterare : Dag Cohen, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-12-01
Sekreterare : Lars Seger, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:140 Ett nytt resegarantisystem [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman