Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jan Rehnstam

Sök kontaktuppgifter till Jan Rehnstam på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jan Rehnstam

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jan Rehnstam medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om planering och dimensionering av gymnasial utbildning (U 2018:01) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om planering och dimensionering av komvux och gymnasieskola (U 2018:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:17 och 2020:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:33 Gemensamt ansvar - en modell för planering och dimensionering av gymnasial utbildning, Del 1 och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Stjernkvist, kommunalråd, fr.o.m. 2018-03-12 t.o.m. 2020-06-08
Sakkunnig : Andreas Bokerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2018-11-05
Sakkunnig : Jacob Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Anders Jutell, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Carl-Johan Klint, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2019-10-07
Sakkunnig : Fredrik Ribbing, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-08 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-06 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Emma Östling, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Gabriel Brandström, t.f. avdelningschef, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2019-09-16
Expert : Jens Eriksson, segmentschef, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Karin Hedin, utredare, fr.o.m. 2020-04-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Jenny Kallstenius, utredare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Lotta Königsson, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Anna Nyqvist, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-11-06 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Torun Rudin, enhetschef, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Johan Rydstedt, utredare, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Margaretha Allen, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-08-06 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Thomas Furusten, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-08-06 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Fritjof Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2020-06-15
Sekreterare : Fredrik Lundholm, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-02-03
Sekreterare : Fredrik Lundholm, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-02-04 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Eva Löfbom, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-18 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Jonas Olofsson, professor, fr.o.m. 2018-08-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Jan Rehnstam, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Joacim Strömblad, utredare, fr.o.m. 2018-09-10 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Joacim Strömblad, utredare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-10-31
Sekreterare : Anna Sundborg, jurist, fr.o.m. 2020-01-14 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Ulrika Åkerdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2019-05-15 t.o.m. 2020-06-01
Gudrun KD Brunegård
Caroline Helmersson Olsson, S
Elisabet MP Knutsson
Patrick SD Relow
Daniel Riazat, V
Maria Stockhaus, M
Mari-Louise Wernersson, C
Christina Örnebjär, L
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en utvecklad studie- och yrkesvägledning (U 2017:10) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om en utvecklad studie- och yrkesvägledning (U 2017:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-11-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:116 och dir. 2018:60
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:4 Framtidsval - karriärvägledning för individ och samhälle
Medverkande :
Särskild utredare : Marie- Hélène Ahnborg, fr.o.m. 2017-11-30 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Åsa Bengtsson, utredare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Lena Dahlqvist, utredare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : David Folke, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Arvid Hedlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2018-06-25
Expert : Lina Kager, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Jan Käll, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Anna Lindblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Bengt Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Jan Rehnstam, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2018-04-22
Expert : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Joacim Strömblad, utredare, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Expert : Tarja Stål, metodstrateg, fr.o.m. 2018-01-23 t.o.m. 2019-01-28
Sekreterare : Anna Sundborg, fr.o.m. 2018-01-08 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Anna Tammelin, fr.o.m. 2018-01-08 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Mikaela Zelmerlööw, fr.o.m. 2017-11-30 t.o.m. 2019-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:4 Framtidsval – karriärvägledning för individ och samhälle [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06) [ Pågående ] [ Expert ]
Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-18
Direktiv för direktiv för delegationen, se dir. 2014:157, dir. 2015:68, dir. 2017:20, dir. 2018:39 och dir. 2020:95
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 51 33 (Ringborg)
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:19 Samverkan - Steg på vägen mot fördjupad lokal samverkan för unga arbetslösa
SOU 2018:12 Uppdrag: Samverkan 2019 - Många utmaningar återstår
Medverkande :
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnberg, fr.o.m. 2014-12-18
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnborg, fr.o.m. 2021-03-01
Ledamot : Per-Arne Andersson, direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2021-04-18
Ledamot : Inger Ashing, nationell samordnare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Marie Axelsson, avdelningschef, fr.o.m. 2016-11-21
Ledamot : Frank Berglund, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Pontus Ekstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-09-11
Ledamot : Håkan Forsberg, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Håkan Forsberg, vik. generaldirektören och chefen för Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige, fr.o.m. 2020-08-24
Ledamot : Peter Fredriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-01-10
Ledamot : Peter Hammarin, enhetschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Kjell Hedwall, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2018-01-09
Ledamot : Anna HR-chef Hemmingsson, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Johan Ingelskog, enhetschef, fr.o.m. 2019-10-14
Ledamot : Lars Lööw, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2020-08-23
Ledamot : Maria Mindhammar, generaldirektör, fr.o.m. 2019-12-16
Ledamot : Birgitta Målsäter, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-20
Ledamot : Lena Nyberg, generaldirektör, fr.o.m. 2016-09-12
Ledamot : Rebecka Prentell, ordförande, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-04-08
Ledamot : Mimmi Rönnqvist, ordförande, fr.o.m. 2019-10-14
Ledamot : Mikael Sjöberg, generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-12-15
Ledamot : Monica Sonde, direktör och avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-19
Ledamot : Hidayet Tercan, entreprenör, fr.o.m. 2018-09-01
Ledamot : Michael Wolf, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-04-18
Ledamot : Helen Ängmo, överdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Sakkunnig : Vanja Bardh Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Karin Hermanrud, departementsråd, fr.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Björn Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-10-13
Sakkunnig : Anna-Lena Larsson-Lönnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-28 t.o.m. 2018-04-09
Sakkunnig : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2017-04-27
Sakkunnig : Maria Nordin Skult, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14
Expert : Tobias Adolfsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10
Expert : David Dager, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Louise Edgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Maria Götherström, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2020-02-09
Expert : Johanna Hjalmarsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Jenny Jägsander, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-10-08
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26 t.o.m. 2019-10-13
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-09 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Jan Rehnstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2019-12-15
Expert : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-21
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2017-08-27
Alireza Akhondi, riksdagsledamot (C)
Leila Ali-Elmi, riksdagsledamot (MP)
Sofia Damm, riksdagsledamot (KD)
Nicklas Ellehammar Lundström, oppositionsråd Norrköping (V)
Ebba Hermansson, riksdagsledamot (SD)
Serkan Köse, riksdagsledamot (S)
Jessica Sjönell, gruppledare i Stockholms stads Arbetsmarknadsnämnd (L)
Tf. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2018-08-13
t.f. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2021-06-01
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, fr.o.m. 2015-01-26
Sekreterare : Peter Agerhäll, fr.o.m. 2015-04-13
Sekreterare : Anders Barane, fr.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Emil Buskas, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-09-16
Sekreterare : Maj Dahl, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2015-03-01
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2020-08-12 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Karin Hermanrud, fr.o.m. 2017-04-05 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Linus Källander, fr.o.m. 2015-03-30
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2017-10-24 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Jesper Theander, fr.o.m. 2019-03-01
Sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2020-01-01
Sekreterare : Susanne Zander, fr.o.m. 2015-01-19
Biträdande sekreterare : Lillemor Hult, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2017-04-30
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2015-12-31
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-03-14 t.o.m. 2016-04-29
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2016-12-31
Biträdande sekreterare : Marie Lind, fr.o.m. 2017-04-24 t.o.m. 2018-04-30
Biträdande sekreterare : Jack Schierbeck, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Biträdande sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2016-06-05
Assistent : Decran Sahakyan, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sfi-utredningen (U 2011:05) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Sfi-utredningen (U 2011:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-09-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:81, dir. 2012:82, dir. 2012:130, dir. 2013:10 och dir. 2013:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:76 Svenska för invandrare - valfrihet, flexibilitet och individanpassning
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Hallerby, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2011-09-23 t.o.m. 2013-10-31
Sakkunnig : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-12-31
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Björn Andersson, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-03-18
Expert : Nina Andersson Brynja, utredare, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Anders Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Anita Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-05-08 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Peter Ekborg, avdelningschef, fr.o.m. 2012-09-18 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Ellen Hausel Heldahl, avdelningschef, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Robert Holmblad, fr.o.m. 2012-03-21 t.o.m. 2012-09-17
Expert : Hans-Göran Johansson, sakområdesspecialist, fr.o.m. 2012-01-31 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Jenny Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-06-17
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2013-04-22
Expert : Maria Nordin Skult, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Karin Perols, utredare, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Jan Rehnstam, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-09-16
Expert : Anna Santesson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Anna Skeppstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Hanna Zeland, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Elisabeth Fogelberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Johan Hultgren, verksjurist, fr.o.m. 2013-07-08 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Jan Rehnstam, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Gunnar Sallstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Kristina Swiech, utredare, fr.o.m. 2012-01-09 t.o.m. 2012-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman