Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jan Darpö

Sök kontaktuppgifter till Jan Darpö på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jan Darpö

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jan Darpö medverkat i ( 5 st. ):

Klimaträttsutredningen (M 2019:05) [ Pågående ] [ Expert ]
Klimaträttsutredningen (M 2019:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:101
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 maj 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Danielsson, landshövding, fr.o.m. 2019-12-19
Expert : Jessica Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-09-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sverker Carlsson Jagers, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Jan Darpö, professor emeritus, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Karin Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Kristina Forsbacka, doktorand, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Jenny Forslund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Lena Gipperth, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Klaus Hammes, chefsekonom, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Annika Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Josia Hort, jurist, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Lina Håkansdotter, avdelningschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Viktoria Ingman, ämnesråd och gruppchef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Sofie Mååg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Christina Olsen Lund, rådman och docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Martin Persson, docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Johan Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Mattias Schriever-Abeln, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Patrik Söderholm, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Filip Vestling, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Huvudsekreterare : Monica Daoson, rådman, fr.o.m. 2020-02-01
Sekreterare : Fredrik Holstein, fr.o.m. 2020-10-12 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : David Mjureke, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-10
Sekreterare : Ina Müller Engelbrektson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om reglering av industriutsläpp (M 2010:07) [ Avslutad 2012 ] [ Ledamot ]

Utredningen om reglering av industriutsläpp (M 2010:07)


Beteckning : M 2010:07
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2013-03-13
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-10-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:113
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Bergendal, Ulla, fr.o.m. 2010-10-21 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Alrik, Oscar, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Bengtsson, Mårten, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Berg, Margaretha, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Blom Bokliden, Kerstin, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Darpö, Jan, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Eriksson, Pia, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Granberg, David, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Johansson, Ulrik, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Kessling, Anna, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Nilsson, Lena, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Nyström, Erik, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Rosengardten, Anna-Lena, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Rågmark, Liselott, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Sparrman, Karin, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Stener, Gunilla, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Wik, Malin, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Öhman, Conny, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Ericson, Sven-Olof, fr.o.m. 2011-02-01 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Törner, Anna, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-01-31
Expert : Wickström, Ulf, fr.o.m. 2011-02-18 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Ovesdotter Degerfeldt, Emma, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Sandin, Therese, fr.o.m. 2010-12-13 t.o.m. 2012-01-16

Rapporter

SOU 2011:86Bättre miljö – minskade utsläpp
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:113 Reglering av industriutsläpp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:86 Bättre miljö – minskade utsläpp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöprocessutredningen (M 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]

Miljöprocessutredningen (M 2007:04)


Beteckning : M 2007:04
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2010-03-10
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:94, dir. 2007:184 och dir. 2008:119
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Andersson, Ulf, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2009-05-31
Särskild utredare : Holmgård, Lars, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2009-05-06
Sakkunnig : Fitger, Peter, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Kristensson, Claes, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Adolfsson, Camilla, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Alarik, Oscar, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Almér, Eva-Lena, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-07
Expert : Alriksson, Agnetha, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ardesjö Lundén, Karolina, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Bengtsson, Mårten, fr.o.m. 2007-10-09 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Bengtsson, Sven, fr.o.m. 2009-01-19 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Blümer, Magnus, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Bonde, Fredrik, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Dahlsjö, Anders, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-01-18
Expert : Darpö, Jan, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Dunér, Mårten, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Emilsson, Jim, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Frostenson, Ivar, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Gardar, Agneta, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Gerland, Susanne, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Gistorp, Margaretha, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2007-11-11
Expert : Hansson, Bo, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Hasselsten, Ingrid, fr.o.m. 2008-01-21 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Josefsson, Anna, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Johansson, Ulrik, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Johansson, Walter, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Karlsson, Bjarne, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Kryhl, Mats, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Källberg, Lena, fr.o.m. 2007-11-12 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Larsson, Malin, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lidbaum, Elisabeth, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lindström, Lars, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Malmberg, Henrik, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Nilsson, Karl-Erik, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Nilsson, Lena, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Nilsson, Stefan, fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-02-03
Expert : Nordling, Håkan, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Persson, Germund, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Rågmark, Liselotte, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sandebjer, Lennart, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sandström, Magnus, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Schulman, Micaela, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2008-10-31
Expert : Sjökvist, Karin, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Stahl, Carl-Ivar, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sundelin, Ingela, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Svensson, Johan, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Töllborn, Dan, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Viklund, Sanna, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Wingfors, Henrik, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2008-10-29
Sekreterare : Ardö, Peter, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Giese Hagberg, Cecilia, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Kostovski, Dano, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Mårdberg, Ewa, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Sandersnäs Heijman, Annika, fr.o.m. 2007-08-13 t.o.m. 2009-05-31

Rapporter

SOU 2007:111En ny instansordning för mål enligt Plan- och bygglagen – delbetänkande
SOU 2008:31Miljödomstolarna; domkretsar, lokalisering, handläggningsregler – delbetänkande
SOU 2008:86Prövning av vindkraft – delbetänkande
SOU 2009:10Miljöprocessen
SOU 2009:42Vattenverksamhet
SOU 2009:45Områden av riksintresse och miljökonsekvensbeskrivningar
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om Naturvårdsverket (M 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om Naturvårdsverket (M 2007:02)


Beteckning : M 2007:02
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2009-03-09
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-03-15
Direktiv för
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Marcusson, Lena, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2008-06-22
Sekreterare : Darpö, Jan, fr.o.m. 2007-07-30 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Näslund, Siv, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Olaisson, Elin, fr.o.m. 2007-04-30 t.o.m. 2008-06-22
Biträdande sekreterare : Ockborn, Felix, fr.o.m. 2007-11-12 t.o.m. 2008-04-30

Rapporter

SOU 2008:62Myndighet för miljön – en granskning av Naturvårdsverket
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:40 Fördjupad prövning av Naturvårdsverkets verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:62 Myndighet för miljön – en granskning av Naturvårdsverket [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöansvarsutredningen (M 2004:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]

Miljöansvarsutredningen (M 2004:03)


Beteckning : M 2004:03
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2008-03-07
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-11-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:159, dir. 2006:41 och dir. 2006:107
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Qviström, Jörgen, fr.o.m. 2004-11-18 t.o.m. 2007-04-15
Expert : Andersson, Jenny, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Andersson, Petra, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Bengtsson, Bertil, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Bengtsson, Håkan, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Bengtsson, Mårten, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Berkestad, Karin, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Darpö, Jan, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Flening, Birgit, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Gerland, Susanne, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Gullbring, Per, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Höök, Inga Britt, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Jansson, Rikard, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Källman, Stefan, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Larsson, Malou, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Larsson, Torsten, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Lindholm, Camilla, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Marissink, Mark, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Marklund Andersson, Åsa, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Medin, Sofia, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Moberg, Staffan, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Månsson, Stefan, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Paska, Daniel, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Rihm, Thomas, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Skår, Nicklas, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-03-26
Expert : Swahn, Birgitta, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Terstad, Jan, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Tiberg, Anna, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Ullman, Harald, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Öberg-Högsta, Anna-Lena, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2006-05-14
Sekreterare : Allgårdh Calderón, Susanne, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2007-04-15

Rapporter

SOU 2006:39Ett utvidgat miljöansvar – delbetänkande
SOU 2007:21GMO-skador i naturen och Miljöbalkens försäkringar
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:39 Ett utvidgat miljöansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:21 GMO-skador i naturen och miljöbalkens försäkringar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman