: : :

Medverkande i utredning : Jan Cedergren

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Jan Cedergren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Jan Cedergren medverkat i ( 3 st. ):

Arbetsgrupp med uppgift att utarbeta förslag till en integrerad svensk strategi för Mellanöstern och Nordafrika (UD 1998:B) [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att utarbeta förslag till en integrerad svensk strategi för Mellanöstern och Nordafrika (UD 1998:B)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:63 Tradition och förnyelse. En studie av Nordafrika och Mellanöstern
Delstudie nr.1 Tankar om Islam och Europa, Ingmar Karlsson
Delstudie nr.2 Konfliktmönster i MENA-regionen 1980-1997 av Patrik Johansson
Medverkande :
Utredare : Ann Wilkens, ambassadör, fr.o.m. 1999-01-26
Ordförande : Mats Karlsson, statssekreterare, fr.o.m. 1999-01-26 t.o.m. 1999-07-31
Ordförande : Gun-Britt Andersson, statssekreterare, fr.o.m. 1999-08-01
Ledamot : Lena Ag, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1999-01-26 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Henrik Amnéus, ambassadör, fr.o.m. 1999-08-01
Ledamot : Gun-Britt Andersson, statssekreterare, fr.o.m. 1999-01-26 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Anders Bjurner, bitr. statssekreterare, fr.o.m. 1999-01-26
Ledamot : Rolf Carlman, fr.o.m. 1999-08-01
Ledamot : Jan Cedergren, utrikesråd, fr.o.m. 1999-08-01
Ledamot : Arne Kjellstrand, departementsråd, fr.o.m. 1999-08-01
Ledamot : Jan Nordlander, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-26
Ledamot : Sven-Olof Petersson, bitr. utrikesråd, fr.o.m. 1999-01-26
Ledamot : Mats Ringborg, utrikesråd, fr.o.m. 1999-01-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1999:63
Arbetsgrupp med uppgift att utforma förslag till en ny svensk Afrikapolitik (UD 1996:D) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ]
Arbetsgrupp med uppgift att utforma förslag till en ny svensk Afrikapolitik (UD 1996:D) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Jan Bjerninger, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1997-07-31
Sekreterare : Georg Andrén, fr.o.m. 1996-11-04 t.o.m. 1997-07-31
Elisabet Brolin, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-07-31
Hans Andersson, UD
Lennart Båge, UD
Jan Cedergren, UD
Birgitta Silén, UD
Ann Wilkens, UD
Ragne Beiming, Landsorganisationen i Sverige
Birgitta Berggren
Christina Björk, Kulturhhuset
Lennart Broman, Telia Overseas
Anders Ehnmark
Eidi Genfors, Swedish Cooperative Center
Sigrid Gunnarsson, Forum Syd
Carin Jämtin, Olof Palmes Minnesfond
Elisabeth Karlsson, Exportkreditnämnden
Birgitta Larsson, Svenska Missionsrådet
Lennart Reinius, Rädda Barnen
Sten Rylander, Sida
Anders Tivell, Sveriges Lantbruksuniversitet
Eva Tobisson, Stockholms universitet
Lars Wiklander, Skanska
Berit Wiklund
Lennart Nordiska Wohlgemuth, Afrikainstitutet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (UD 1995:01) för bildandet av en ny myndighet för det svenska biståndet [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Kommittén (UD 1995:01) för bildandet av en ny myndighet för det svenska biståndet
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1995:5.
Utredningen har avgett :
I brevform Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Bo Göransson, fr.o.m. 1995-01-19
Ledamot : Jan Cedergren
Ledamot : Johan Holmberg, fr.o.m. 1995-01-19
Ledamot : Jim Dawe, fr.o.m. 1995-01-19
Ledamot : Ingrid Eiken, departementssekreterare, t.o.m. 1995-05-10
Ledamot : Johan Holmberg, fr.o.m. 1995-01-19
Ledamot : Lars Ekengren, fr.o.m. 1995-01-19
Ledamot : Johan Holmberg, fr.o.m. 1995-01-19
Ledamot : Malin Kärre, fr.o.m. 1995-01-19
Ledamot : Gabriella Lindholm, fr.o.m. 1995-01-19
Ledamot : Börje Mattsson, fr.o.m. 1995-01-19
Ledamot : Astrid Nensén, fr.o.m. 1995-01-19
Ledamot : Gunilla Olofsson, fr.o.m. 1995-01-19
Sakkunnig : Gösta Edgren, fr.o.m. 1995-01-19
Expert : Anders Andersson, fr.o.m. 1995-01-19
Sekreterare : Håkan Falk, fr.o.m. 1995-01-19
Karin Isaksson
Johan Holmberg, fr.o.m. 1995-01-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:5

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman