Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jacob Johansson

Sök kontaktuppgifter till Jacob Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jacob Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jacob Johansson medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om planering och dimensionering av gymnasial utbildning (U 2018:01) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om planering och dimensionering av komvux och gymnasieskola (U 2018:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:17 och 2020:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:33 Gemensamt ansvar - en modell för planering och dimensionering av gymnasial utbildning, Del 1 och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Stjernkvist, kommunalråd, fr.o.m. 2018-03-12 t.o.m. 2020-06-08
Sakkunnig : Andreas Bokerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2018-11-05
Sakkunnig : Jacob Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Anders Jutell, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Carl-Johan Klint, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2019-10-07
Sakkunnig : Fredrik Ribbing, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-08 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-06 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Emma Östling, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Gabriel Brandström, t.f. avdelningschef, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2019-09-16
Expert : Jens Eriksson, segmentschef, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Karin Hedin, utredare, fr.o.m. 2020-04-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Jenny Kallstenius, utredare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Lotta Königsson, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Anna Nyqvist, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-11-06 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Torun Rudin, enhetschef, fr.o.m. 2018-06-26 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Johan Rydstedt, utredare, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Margaretha Allen, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-08-06 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Thomas Furusten, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-08-06 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Fritjof Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2020-06-15
Sekreterare : Fredrik Lundholm, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-02-03
Sekreterare : Fredrik Lundholm, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-02-04 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Eva Löfbom, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-18 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Jonas Olofsson, professor, fr.o.m. 2018-08-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Jan Rehnstam, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Joacim Strömblad, utredare, fr.o.m. 2018-09-10 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Joacim Strömblad, utredare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-10-31
Sekreterare : Anna Sundborg, jurist, fr.o.m. 2020-01-14 t.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Ulrika Åkerdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2019-05-15 t.o.m. 2020-06-01
Gudrun KD Brunegård
Caroline Helmersson Olsson, S
Elisabet MP Knutsson
Patrick SD Relow
Daniel Riazat, V
Maria Stockhaus, M
Mari-Louise Wernersson, C
Christina Örnebjär, L
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Yrkesprogramsutredningen (U 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Yrkesprogramsutredningen (U 2014:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:122, dir. 2014:50, dir. 2014:95 och dir. 2015:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:29 En yrkesinriktning inom teknikprogrammet
SOU 2015:97 Välja yrke
Medverkande :
Särskild utredare : Amelie von Zweigbergk, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-11-15
Sakkunnig : Karin Alm Chearnley, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Camilio von Greiff, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2015-11-15
Sakkunnig : Jacob Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Anders Jutell, fr.o.m. 2014-06-17 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Fritjof Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Carl-Johan Klint, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Sofia Sandgren Massih, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-08-31
Sakkunnig : Catharina Stenborg Blolm, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Emma Östling, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Ronny Högberg, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2015-11-15
Expert : Annika Jalap-Hermansson, utredare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Monika Kvael, handläggare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Lena Lundström, handläggare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Christina Månberg, chef, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Lene Persson Weiss, statistiker, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Stefan Skimutis, internationell koordinator, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Monika Wallström, handläggare, fr.o.m. 2014-05-20 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2015-04-22 t.o.m. 2015-11-15
Sekreterare : Elsa Engström, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-10-11
Sekreterare : Thomas Hagnefur, fr.o.m. 2014-01-15 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Maria Liljestrand, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Luca Nesi, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Jan Schierbeck, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Emma Östling, fr.o.m. 2015-10-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:29 En yrkesinriktning inom teknikprogrammet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:97 Välja yrke [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om lärlingsprovanställning – en ny anställningsform med utbildningsinnehåll (A 2011:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om lärlingsprovanställning - en ny anställningsform med utbildningsinnehåll (A 2011:07)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Claes Stråth, fr.o.m. 2011-10-27 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Per Byström, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-17 t.o.m. 2012-01-23
Expert : Helle Ellehöj, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-17 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Jacob Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-24 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Katarina Richardson, departementsråd, fr.o.m. 2011-11-17 t.o.m. 2012-02-14
Expert : Martin Söderström, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-15 t.o.m. 2012-11-30
Huvudsekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2011-11-14 t.o.m. 2012-12-16
Sekreterare : Jonas Olofsson, fr.o.m. 2012-01-09 t.o.m. 2012-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:80 Utbildningsanställning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en effektiv myndighetsstruktur i fråga om Högskoleverket, Verket för högskoleservice och Internationella programkontoret för utbildningsområdet (U 2011:03) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om en effektiv myndighetsstruktur i fråga om Högskoleverket, Verket för högskoleservice och Internationella programkontoret för utbildningsområdet (U 2011:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:52 och dir. 2012:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:1 Tre blir två! Två nya myndigheter inom utbildningsområdet Slutredovisning från Högskolemyndighets- och programkontorsutredningen (U 2011:03)
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Böhlin, f. verkst. direktör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Bente Björk, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Sara Bringle, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-07 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Jacob Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Åsa Petri, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Karin Serenander, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Lars Stenström, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : EvaLis Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2012-02-07 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Magnus Hjort, avdelningschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:1 Tre blir två! – Två nya myndigheter inom utbildningsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman