: : :

Medverkande i utredning : Ingrid Cherfils

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Ingrid Cherfils

Utredningar som Ingrid Cherfils medverkat i ( 2 st. ):

Trafikverksutredningen (N 2008:06) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]

Trafikverksutredningen (N 2008:06)


Beteckning : N 2008:06
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-10
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-06-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:90
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Billinger, Nils-Gunnar, fr.o.m. 2008-06-26 t.o.m. 2009-04-01
Expert : Abascal Reyes, Elisa, fr.o.m. 2008-10-28 t.o.m. 2009-04-01
Expert : Ahlén, Fredrik, fr.o.m. 2008-10-28 t.o.m. 2009-04-01
Expert : Annerberg, Rolf, fr.o.m. 2008-10-28 t.o.m. 2009-04-01
Expert : Bredberg Pettersson, Maria, fr.o.m. 2008-10-28 t.o.m. 2009-03-04
Expert : Brändström, Lotta, fr.o.m. 2008-10-28 t.o.m. 2009-04-01
Expert : Erixon, Lena, fr.o.m. 2008-10-28 t.o.m. 2009-04-01
Expert : Jansson, Håkan, fr.o.m. 2008-10-28 t.o.m. 2009-04-01
Expert : Nilsson, Eric, fr.o.m. 2008-10-28 t.o.m. 2009-04-01
Expert : Rosenberg Sand, Ulrika, fr.o.m. 2008-10-28 t.o.m. 2009-04-01
Expert : Thor, Rolf, fr.o.m. 2008-10-28 t.o.m. 2009-04-01
Sekreterare : Cherfils, Ingrid, fr.o.m. 2008-06-26 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Jäderholm, Bengt, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-04-14
Sekreterare : Nielsen, Thomas, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2009-04-01

Rapporter

SOU 2008:128Tydligare uppdrag – istället för sektorsansvar
SOU 2009:24De statliga beställarfunktionerna och anläggningsmarknaden
SOU 2009:31Effektiva transporter och samhällsbyggande – En ny struktur för sjö, luft, väg och järnväg
Källa : Sveriges riksdag
Godstransportdelegationen 2002 (N 2002:18) [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]

Godstransportdelegationen 2002 (N 2002:18)


Beteckning : N 2002:18
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-11
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-19
Direktiv för delegationen, se dir. 2002:98 och dir. 2003:65
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Birgersson, Bengt Ove, fr.o.m. 2002-09-17 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Back, Stefan, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Berndtsson, Anders, fr.o.m. 2003-05-05 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Cherfils, Ingrid, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Ericsson, Lena, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Essle, Bo, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Hallsten, Lars, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Heiborn, Marie, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Källson, Jan, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Linder, Clas, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Lindgren, Malin, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-09-14
Ledamot : Nygren, Maria, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Olsson, Anders, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Olsson, Maria, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-09-14
Ledamot : Peterson, Claes, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Strömberg, Hjalmar, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-05-04
Ledamot : Sundling, Jan, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Swahn, Henrik, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Tall, Malin, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Thonfors, Staffan, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2004-07-01
Expert : Almér, Eva-Lena, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Expert : Eriksson, Gunnar, fr.o.m. 2003-05-05 t.o.m. 2004-07-01
Expert : Karlsson, Kersti, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Berggren, Lars, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Erlinggson, Katarina, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Fremling, Lennart, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Gylling, Johnny, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Moberg, Carina, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Rådhström, Jan-Evert, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Svensson Smith, Karin, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Örnfjäder, Krister, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Sekreterare : Andersson, Nina, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-06-29
Sekreterare : Johansson, Karin, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-01-18
Sekreterare : Lindberg, Gunnar, fr.o.m. 2003-08-25 t.o.m. 2003-10-24
Sekreterare : Sommar, Robert, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-09-30

Rapporter

SOU 2003:39Godstransporter isamverkan – tekniska hinder, forskning och utbildning
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2002:98
Dir. 2003:65

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman