Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ingemar Färm

Sök kontaktuppgifter till Ingemar Färm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ingemar Färm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ingemar Färm medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden (Ju 2005:12) [ Avslutad 2007 ]

Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden(Ju 2005:12)


Beteckning : Ju 2005:12
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2008-03-07
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-10-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:117 och dir. 2007:07
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Karlsson, Åsa-Britt, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Sakkunnig : Ericsson, Marie, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Ledamot : Norberg, Ulla, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Aldenberg, Elisabet, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Gawell, Malin, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Häll, Lars, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Jansson, Anna-Karin, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Mattsson, Hans, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Mårselius, Petra, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Strömberg, Lovisa, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Svensson Risdal, Mårten, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-02-28
Expert : Törnell Sandberg, Stina, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Viirman, Ants, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Åkesson, Hanna, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-01-31
Björk, Inger, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Dahlborg, Magdalena, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Friberg, Torsten, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Färm, Ingemar, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Holmestig, Anders, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Idris, Alaa, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Jarlöv, Lena, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Jonsson, Gerd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Ljung, Birgitta, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Mijatovic, Milinko, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Pettersson, Göran, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Setkic, Mostafa, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Svensson, Raymond t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Lindholm, Berndt, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-10-14

Rapporter

SOU 2007:66Rörelser i tiden
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:66 Rörelser i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för brukarinflytande i sociala utvecklingsfrågor (S 2003:C) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2016 ]
Delegationen för brukarinflytande i sociala utvecklingsfrågor(S 2003:C) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-07-03
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Katarina Björkgren, SKR, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2012-01-19
Sermin Bozarslan, Kurdiska riksförbundet, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2008-10-23
Ingrid Burman, Handikappförbundens samarbetsorgan, fr.o.m. 2009-11-06 t.o.m. 2012-12-31
Ingrid Burman, Handikappförbunden, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Alec Carlberg, Basta/Rainbow, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2010-12-31
Beatrice Cardell, Fryshuset, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Håkan Ceder, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2012-12-31
Catarina Danso, Sveriges Makalösa Föräldrar, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Karsten Ekström, Coop Comintegra, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2010-12-31
Amie Faal, African Sisters, fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2008-10-23
Kaj Forsberg, Svenska EAPN/Feantsa/ENU-nätverken Göteborg, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2007-05-23
Inger Forsgren, Riksförbundet för Rättigheter, Frigörelse, Hälsa och Likabehandling (RFHL), fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Jan-Olof Forsén, RSMH, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2012-12-31
Julio Fuentes, Samarbetsorgan för etniska organisationer i Sverige, SIOS, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2008-11-01
Ingemar Färm, HSO, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2009-11-05
Carina Gustafsson, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Erdogan Gülten, Turkiska Riksförbundet, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2010-12-31
Gunvi Haggren, Verdandi, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Claus Helmberger, X-Cons,, Stockholm, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2012-12-31
Mona Heurgren, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2014-12-31
Elisabeth Hjalmarsson, Sveriges Kristna Råd, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2012-12-31
Kent Hultquist, RSMH, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Gigi Isacsson, Svenska Kommunförbundet, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2008-10-23
Asha Ismail, Somaliska Riksförbundet, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Inga Johansson, Equmeniakyrkan, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Karolina Johansson, Rainbow Sweden, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2014-12-31
Per-Erik Lindberg, EKC - Ekonomiskt Kunskaps Center, Gävle, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Ulla Lindström, Sveriges Romers Riksförbund, Roma International, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2007-05-23
Sophia Lövgren, Sveriges Makalösa föräldrar, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2014-12-31
Denise Madsen, föreningen Maskrosbarn, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Mikael Malm, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2011-09-15 t.o.m. 2014-12-31
Jila Moradi, Kvinnoföreningen Herrgården i Malmö, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Namu Nambiar, Rainbow Sweden, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Sirpa Niemi, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Bernt Nilsson, HSO, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Rolf Nilsson, Föreningen Stockholms hemlösa, fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2010-12-31
Mari Nordström, Rainbow Sweden, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-05-23
Janna Olzon, Makalösa föräldrar, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2007-05-23
Christina Paulstrud, Svenska brukarföreningen, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Allan Schwartz, Roma International, fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2012-12-31
Ulla-Karin Schön, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-09-14
Helene Sigfridsson, Sveriges Makalösa föräldrar, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2010-11-28
Åsa Siviero, Stockholms Stadsmission, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Lena Skiöld, Skoopi, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Camilla Sköld Jansson, Sveriges Kommuner och Landsting,, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2010-12-31
Lotta Sonemalm, SKR, fr.o.m. 2012-01-20
Margareta Svensson Para, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2008-10-23
Peter Söderlund, KRIS, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2008-10-23
Jimmie Trevett, Riksförbundet för social och mental hälsa (RSMH), fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Sonja Wallbom, Riksförbundet för hjälp åt narkotika- och läkemedelsberoende (RFHL), fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2012-12-31
Kerstin Wigzell, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Ann-Mari Wulfstrand, Nätverket för sociala frågor Örebro, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Leif Öberg, Frälsningsarmén, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Hanna Lantz, departementssekreterare, t.o.m. 2006-02-28
Elisabet Aldenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2015-02-28
Sara Roxell, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Funktionshindersdelegationen (S 1998:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ] [ Ledamot ]
Funktionshindersdelegationen (S 1998:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-03-05
Lokal : Fredsgatan 8. Postadress: Socialdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00 (vxl)
Medverkande :
Ordförande : Berit Andnor, statsråd, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2006-10-05
Ordförande : Lars Engqvist, statsråd, fr.o.m. 1998-03-05 t.o.m. 2004-09-12
Ordförande : Lena Hallengren, statsråd, fr.o.m. 2018-04-03
Ordförande : Maria Larsson, statsråd, fr.o.m. 2007-01-11 t.o.m. 2014-10-02
Ordförande : Åsa Regnér, statsråd, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2018-03-02
Ledamot : Ulla Adolfsson, ordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Birgitta Andersson, ordförande, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 2000-06-16
Ledamot : Maria Arnholm, jämställdhets- och bitr. utbildningsminister, t.o.m. 2013-03-31
Ledamot : Anita Axelsson, ordförande, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 2000-06-16
Ledamot : Kathleen Bengtsson-Hayward, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-04-09 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Lars Berge-Kleber, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Lars Berge-Kleber, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Lars Berge-Kleber, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Elizabeth Bergsten Nordström, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Ingalill Bjöörn, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Agneta Bladh, statssekreterare, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2006-10-05
Ledamot : Birgitta Boström, statssekreterare, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2006-10-05
Ledamot : Sara Bryntse, styrelseledamot, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Ingrid Burman, förbundsordförande, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Ingrid Burman, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-09-09
Ledamot : Anne Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2006-03-03 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Anne Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Anne Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-08
Ledamot : Marina Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Ingrid Eiken, statssekreterare, t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Vilhelm Ekensten, vice ordförande, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Jonathan Elebjörk Wahlström, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Dan Ericsson, statssekreterare
Ledamot : Gun Eriksson, statssekreterare, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2006-10-05
Ledamot : Elisabet Falemo, statssekreterare
Ledamot : Jan-Olof Forsén, förbundsordförande, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Jan-Olof Forsén, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Ingemar Färm, ordförande, fr.o.m. 2005-09-09 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Jan Grönlund, statssekreterare, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2006-10-05
Ledamot : Christer Hallerby, statssekreterare
Ledamot : Cajsa Helin Hollstrand, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Lillemor Holgersson, styrelseledamot, fr.o.m. 2016-05-14 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Kjell Holm, verksamhetschef, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Lotta Håkansson, ordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Hanna Hägglund Öfors, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Sören Häggroth, statssekreterare, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2006-10-05
Ledamot : Björn Häll Kellerman, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Rasmus Isaksson, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Thomas Jansson, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-05-13
Ledamot : Bengt-Erik Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-28 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Bengt-Erik Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Maria Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Maria Johansson, ordförande, fr.o.m. 2015-09-10 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Maria Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Pia Johansson, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Solveig Johansson Grip, kanslichef, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 2007-01-10
Ledamot : Frida Karlander, ordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : , Lago, Anders 1:e vice ordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Mattias Lundekvarn, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Anna-Lena Krook, ordförande, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Pelle Kölhed, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Pelle Kölhed, vice ordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Amanda Lindberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : David Lindvall, vice ordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Lars Lööw, ordförande, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Ragnwi Marcelind, statssekreterare
Ledamot : Agnetha Mbuyamba, vice ordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Mia Modig, ordförande, fr.o.m. 2019-02-19 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Berndt Nilsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-01-11 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Jenny Nilsson, styrelseledamot, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Lennart Nolte, ordförande, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 2007-01-10
Ledamot : Eva Nordin-Olson, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Eva Nordin-Olson, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Tiina Nummi-Södergren, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-01-11 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Stig Nyman, ordförande, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Stig Nyman, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Lars Ohly, ordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2018-05-13
Ledamot : Bengt Olsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-12-10 t.o.m. 2015-09-09
Ledamot : Monika Paulin, ordförande, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Inger Ros, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Inger Ros, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Anki Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Anki Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Anki Sandberg, ordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Anki Sandberg, ordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Maritha Sedvallsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Hanna Sejlitz, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Marie Steen, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Jan-Peter Strömgren, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-01-11 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Ulrika Stuart, statssekreterare, fr.o.m. 2013-04-01
Ledamot : Håkan Thomsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Håkan Thomsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Gunilla Thorgren, statssekreterare, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2006-10-05
Ledamot : Eva Uddén Sonnegård, statssekreterare
Ledamot : Ines Uusmann, vice ordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2018-05-13
Ledamot : Elisabeth Wallenius, ordförande, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Elisabeth Wallenius, ordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Ragnar Veer, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Agnetha Vikenger, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-09
Ledamot : Christina Wahrolin, ordförande, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 2000-06-16
Ledamot : Karin Westlund, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-01-10 t.o.m. 2008-04-08
Ledamot : Anna Karin Wyatt, generalsekreterare, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-04-30
Ledamot : Leif Zetterberg, statssekreterare
Ledamot : Anna-Linnéa Åsblom, styrelseledamot, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Lena Öhrsvik, ordförande, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Bertil Östberg, statssekreterare
Ersättare : Freja Anckers, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Suppleant : Kathleen Bengtsson-Hayward, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-01-11 t.o.m. 2008-04-08
Suppleant : Marie-Jeanette Bergwall, kanslichef, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-06-30
Suppleant : Ingalill Bjöörn, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2010-12-31
Suppleant : Anita Blom, S styrelseledamot, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2001-12-31
Suppleant : Jan-Olof Forsén, v. ordförande, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 2000-06-16
Suppleant : Zygmunt Gruszka, styrelseledamot, fr.o.m. 2007-01-11 t.o.m. 2010-12-31
Suppleant : Isabella Hagnell, förbundsmedlem, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2015-12-31
Suppleant : Maria Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-04-09 t.o.m. 2010-12-31
Suppleant : Niklas Karlsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2015-12-31
Suppleant : Åke Karlsson, ordförande, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 2000-06-16
Suppleant : Lars-Berge Kleber, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-01-11 t.o.m. 2010-12-31
Suppleant : Anna-Lena Krook, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-01-11 t.o.m. 2010-12-31
Suppleant : Anders Lindström, generalsekreterare, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2007-01-10
Suppleant : Maria Lundgren, ordförande, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2005-02-03
Suppleant : Inge-Britt Lundin, ordförande, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1998-06-16
Suppleant : Eva Nordin-Olson, ordförande, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2007-01-10
Suppleant : Monika Paulin, ordförande, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 2002-09-30
Suppleant : Jeanette Mellvig Lind, fr.o.m. 2005-02-04 t.o.m. 2007-01-10
Suppleant : Christina Wahrolin, ordförande, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2007-01-10
Suppleant : Ragnar Veer, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-09-25 t.o.m. 2010-12-31
Suppleant : Roger Wallin, kanslichef, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 2000-06-16
Suppleant : Karin Westlund, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lars-Åke Wikström, ordförande, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2009-09-24
Suppleant : Marianne Ytterberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-01-11 t.o.m. 2010-12-31
Suppleant : Marianne Åkerlund, kanslichef, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2007-01-10
Suppleant : Benny Åsberg, ordförande, fr.o.m. 2001-06-14 t.o.m. 2005-02-28
Ersättare : Madeleine Beermann, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare för Mbuyamba : Kathleen Bengtsson-Hayward, förbundsordförande, fr.o.m. 2013-02-12 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Lars Berge-Kleber, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Marina Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Leif Degler, styrelseledamot, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Laith Foad Fathulla, ordförande, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Laith Foad Fathulla, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Jan-Olof Forsén, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Jan-Olof Forsén, styrelseledamot, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Jan-Olof Forsén, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2018-05-13
Ersättare : Anders Gustafson, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Cajsa Helin Hollstrand, ordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Åsa Henningsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Åsa Henningsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Kerstin Hübinette, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Lena Huss, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare för Berge-Kleber : Bengt-Erik Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare för Bjöörn : Karin Jonsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Mattias Lundekvarn, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Maria Lundqvist-Brömster, ordförande, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Marie Stéen, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2018-05-13
Ersättare för Burman : Meta Wiborgh, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare för Carlsson : Elisabeth Wallenius, förbundsordförande, fr.o.m. 2010-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare för Forsén : Zygmunt Gruszka, styrelseledamot, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare för Johansson : Pelle Kölhed, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare för Mbuyamba : Tiina Nummi-Södergren, styrelseledamot, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-02-11
Ersättare för Nilsson : Erika Sohlberg, ordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare för Nordin-Olson : Anki Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare för Strömgren : Pontus Degsell, vice ordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare för Veer : Ulf Grape, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Gunnar Alván, professor emeritus, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Camilla Franzén-Nordström, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Ulf Grape, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Lena Huss, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Lotta Håkansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Thomas Jansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Thomas Jansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-09-15
Ersättare : Lise Lidbäck, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Lise Lidbäck, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Lise Lidbäck, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Amanda Lindberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : David Lindvall, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-02-19
Ersättare : Anne Lönnemark, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Mia Modig, t.f. generalsekreterare, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2017-02-19
Ersättare : Lena Nilsson, ordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Annika Nyström Karlsson, kanslichef, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Sofia Olsson, ordförande, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Maria Persdotter, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Maria Persdotter, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Birgitta Rhenby, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Berit Robrandt Ahlberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Inger Ros, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Maritha Sedvallson, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Tea Sköld, styrelseledamot, fr.o.m. 2014-02-28 t.o.m. 2014-06-09
Ersättare : , Steen, Marie 1:e vice ordförande, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Håkan Thomsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Jimmie Trevett, styrelseledamot, fr.o.m. 2020-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Börje Vestlund, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Meta Wiborgh, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-12-18 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Meta Wiborgh, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Mats Åkesson, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-02-05 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Anna-Linnea Åsblom, styrelseledamot, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-04-30
Sekretariat : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-08-31 t.o.m. 2011-08-14
Sekretariat : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01
Sekretariat : Josefine Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-08-31
Sekretariat : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2007-09-30
Sekretariat : Karin Juhlén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2013-01-13
Sekretariat : Emelie Lindahl, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-01-31
Sekretariat : Emelie Lindahl, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-14 t.o.m. 2015-09-01
Sekretariat : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2007-01-31
Sekretariat : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-02 t.o.m. 2016-08-30
Sekretariat : Josefine Gustafsson, fr.o.m. 2016-08-31 t.o.m. 2018-03-31
Sekretariat : Therese Hellman, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekretariat : Janna Törneman, fr.o.m. 2019-01-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Svenska Helios-kommittén (S 1995:02) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
Svenska Helios-kommittén (S 1995:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:60. Formerna för fortsatt samråd inom området övervägs inom departementet.
Medverkande :
Ordförande : Lars Rekke, statssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ordförande : Ann-Christin Tauberman, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-05-14
Ordförande : Ulf Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Lennart Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Tom Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-05-14
Ledamot : Lars Blomgren, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Ingemar Färm, kanslichef, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Staffan Gräns, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Jonas Iversen, departementssekreterare, t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Håkan Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Peter Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Ann Jönsson, internationell sekreterare, t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Ulla-Karin Kinell, handläggare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-05-14
Ledamot : Britta Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Lars Lööw, ordförande, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Birgitta Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Leif Näfver, direktör
Ledamot : Eva Sandborg, utredare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Erik Staaf, internationell sekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Birgitta Thaning, provningshandläggare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Kjell Ulmeryd, internationell sekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Victor Wahlström, förbundsdirektör, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Christina Wahrolin, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Helene Wede, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Ledamot : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Henrik Linder, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

1991 års arvsfondsutredning (S 1991:04) [ Avslutad 1993 ] [ Sakkunnig ]

1991 års arvsfondsutredning (S 1991:04)


Beteckning : S 1991:04
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1994-05-05
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1991:3.
Lokal :
0

Sammansättning


Sturkell, Carl E
Sakkunnig : Ahnmé-Kågerman, Britta
Sakkunnig : Avelin-Mangefors, Mia
Sakkunnig : Bryntesson, Lars
Sakkunnig : Fogelberg, Boo
Sakkunnig : Färm, Ingemar
Sakkunnig : Malmqvist, Gunhild
Sakkunnig : Möller, Agneta
Sakkunnig : Thorstenson, Billy
Sekreterare : Almebäck, Bengt
Sekreterare : Johansson, Pia

Rapporter

SOU 1992:120Allmänna arvsfonden
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:120 Allmänna arvsfonden [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman