Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Inge Janérus

Sök kontaktuppgifter till Inge Janérus på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Inge Janérus

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Inge Janérus medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen (C 1995:09) om information om konsumentpriser [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (C 1995:09) om information om konsumentpriser
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:147.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:19 "Bättre information om konsument- prister" Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Yvonne Gustavsson, direktör, fr.o.m. 1996-01-17 t.o.m. 1996-05-31
Christina Nordin, kommerserådet, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Camilla Asp, byrådirektör, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Susanna Collijn, handläggare, fr.o.m. 1996-11-06 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Agneta Gillback, avdelningschef, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Margaretha Granborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Mats Haglund, programchef, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Mattias Hector, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Inge Janérus, ombudsman, fr.o.m. 1996-10-09 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Jan-Erik Ljusberg, informationsdirektör, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Walter Sköldefors, direktör, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Nina Ulvelius, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Göran Wikner, nationalekonom, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Camilla Asp, byrådirektör, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-09-15
Sekreterare : Claes Svensson, föredragande, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:147 Information om konsumentpriser

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:19 Bättre information om konsumentpriser [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Konsumentberedningen (Jo 1991:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Konsumentberedningen (Jo 1991:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1990:84, 1994:141 och 1996:44.
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 405 10 00
Utredningen har avgett :
SOU 1994:112 Konsumenterna och livsmedels- kvaliteten
SOU 1994:119 Livsmedelspolitik för konsumenterna - reformen som kom av sig
SOU 1996:62 EU, konsumenterna och maten - Förväntningar och verklighet. Beredningens uppdrag är slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan-Erik Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Jörgen Andersson, ombudsman, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1992-06-16
Ledamot : Yngve Andersson, högskolelektor, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Birgitta Fredander, undervisningsråd, fr.o.m. 1991-04-25
Ledamot : Lis Gartvall, avdelningschef, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1991-11-17
Ledamot : Staffan Hultén, ekonomie dr., fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Inge Janérus, ombudsman, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : , Jonäng, Gunnel 1:e vice förbundsordförande, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Ulla Ljungberg, konsumentsekreterare, fr.o.m. 1992-01-15 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Torsten Lundborg, ombudsman, fr.o.m. 1993-11-12 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Ann-Marie Petersson, ombudsman, fr.o.m. 1992-06-17 t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Lars Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1993-11-11
Ledamot : Kim Österberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Margareta Sylvan-Johnson, f.d. byråchef, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-06-30
Huvudsekreterare : Margareta Sylvan-Johnson, byråchef, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1993-07-31
Sekreterare : Marita Axelsson, agronom, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1995-08-25
Sekreterare : Barbro Lindahl, agr. lic., fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Anders Lönnblad, agronom, fr.o.m. 1993-08-01 t.o.m. 1995-02-28
Sekreterare : Charlotte Nilenheim, fr.o.m. 1996-08-05 t.o.m. 1997-03-23
Sekreterare : Håkan Sandberg, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1995-08-31
Sekreterare : Stefan Sjöquist, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-03-23
Sekreterare : Margareta Sylvan-Johnson, byråchef, fr.o.m. 1993-08-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Carl-Henrik Ågren, agronom, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1996-04-22
Carl-Henrik Ågren, agronom, fr.o.m. 1992-03-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1990:84 Tillsättande av en konsumentberedning

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman