Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ingalill Borild

Sök kontaktuppgifter till Ingalill Borild på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ingalill Borild

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ingalill Borild medverkat i ( 2 st. ):

Konkurrensrådet (N 1997:08) [ Avslutad 2003 ] [ Ledamot ]
Konkurrensrådet (N 1997:08)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-04
Direktiv för rådet, se dir. 1997:145, dir. 2000:83, dir. 2001:102, dir. 2002:73 och dir. 2003:82
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: Näringsdepartementet,103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 22 40 (kanslichefen)
Rådet fortsätta sin verksamhet till utgången av december 2003.
Medverkande :
Ordförande : Lars Ahlvarsson, f.d. förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Ingalill Borild, revisionsdirektör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Allan Eriksson, direktör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Thomas Hallgren, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Lennart Hansson, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gösta Jedberger, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Jens Karlsson, jur.kand., fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Anders Morin, civilekonom, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Leif Petersén, fr.o.m. 2002-08-07 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Curt Riberdahl, professor, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-08-06
Ledamot : Eva Sveman, jurist, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Kristina Bardh, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-06-30
Suppleant : Ulla Endre Lönnqvist, jurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Peter Enström, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Anders Frostell, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-12-13
Suppleant : Laila von Hahn Rosenqvist, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lasse Henricson, utredare, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Alf Levander, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lars Lundenmark, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Åke Rådberg, entreprenadjurist, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Owe Swanson, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2000-06-14
Suppleant : Håkan Torngren, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Kristina Wennmark, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Kanslichef : Ingemar Delveborn, civilekonom, fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 2004-01-31
Kanslichef : Ylva Hintze, jur.kand., t.o.m. 1999-05-13
Utredare : Thorbjörn Bergman, civilekonom, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2001-06-30
Utredare : Ingemar Delveborn, civilekonom, fr.o.m. 1998-04-14 t.o.m. 1999-04-13
Sekreterare : Ylva Hintze, jur.kand., fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 1999-05-13
Sekreterare : Lennart Meyer, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Hans Christian Berger, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2004-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:117 Konkurrens på lika villkor mellan offentlig och privat sektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Grunddatabasutredningen (Fi 1996:06) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Grunddatabasutredningen (Fi 1996:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
SOU 1997:146 Grunddata - i samhällets tjänst. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 1996-07-01
Sakkunnig : Claes Gränström, överdirektör, fr.o.m. 1996-08-01
Sakkunnig : Birgitta Pettersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01
Sakkunnig : Roger Pyddoke, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-07-31
Sakkunnig : Per Samuelson, chefsjurist, fr.o.m. 1996-08-01
Sakkunnig : Hans Sundström, fr.o.m. 1997-08-01
Expert : Ingalill Borild, rev.direktör, fr.o.m. 1996-12-01
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Monica Helander, kansliråd, fr.o.m. 1996-12-01
Expert : Kurt Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 1996-10-07
Expert : Gösta Pellbäck, civilingenjör, fr.o.m. 1996-12-01
Expert : Roger Pettersson, programchef, fr.o.m. 1997-01-17
Expert : Nils Rydén, verkst. direktör
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Roland Svahn, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Ingrid Svedberg, skattedirektör, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Hans Erik Wiberg, chef, fr.o.m. 1996-10-01
Sekreterare : Anders Forsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Rickard Sahlsten, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Per-Erik Wejshammar, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:146 Grunddata – i samhällets tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman