: : :

Medverkande i utredning : Hans-Inge Persson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Hans-Inge Persson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Hans-Inge Persson medverkat i ( 2 st. ):

Arbetsgrupp för ny nationell IT-strategi för skolan (U 2001:C) [ Avslutad 2002 ]

Arbetsgrupp för ny nationell IT-strategi för skolan (U 2001:C)


Beteckning : U 2001:C
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2006-10-17
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-09-25
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Utredare : Hylén, Jan, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01
Andersson, Angela, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01
Cesar, Madeleine, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01
Isberg, Göran, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01
Nydahl, Lena, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01
Persson, Hans-Inge, fr.o.m. 2002-03-22 t.o.m. 2002-10-01
Sekreterare : Ekberg, Kenneth, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01

Rapporter

Ds 2002:19Nästa steg – delrapport
Ds 2002:55E-lärande som utmaning – Slutrapport.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2  Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2002:19 Nästa steg [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:55 e-lärande som utmaning [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för ett europeiskt skoldatanät – EUN (U 1997:06) [ Expert ]
Kommittén för ett europeiskt skoldatanät - EUN (U 1997:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avlutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-24
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:65, dir. 1998:53, dir. 1999:112, dir. 2000:107, dir. 2001:85 och dir. 2002:167.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Vår i Europa - Sverige Dnr U2003/3905S avlämnad 2003-10-23 Slutlig redovining Dnr U2003/3904/s avlämnad 2003-10-23
Medverkande :
Ordförande : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Ingemar Ahlandsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, ledamot av Europaparlamentet, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Jens Bjöörn, departementssekretare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot : Leif Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Isabella de Feudis, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-08 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Jan Hylén, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Mikael Iselow, enhetschef, fr.o.m. 1998-10-08 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Bjarne Kirsebom, direktör, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-12-15
Ledamot : Lage Åström, skolråd, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-10-07
Sakkunnig : Hans Ahrens, projektledare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Ingemar Andersson, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Gunnar Hedborg, it-strateg, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Björn Kärrberg, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Helejna Larsson, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Maria Ljungkvist, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-10-01
Expert : Angela Andersson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-09-16
Expert : Günther Dippe, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Jan Hylén, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-10-31
Expert : Berner Lindström, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Hans-Inge Persson, förvaltningschef, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Magnus Saemundsson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Anna Ström, fr.o.m. 2002-08-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Åsa Ström, fr.o.m. 2001-11-29 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Riina Vuorikari, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-07-31
Huvudsekreterare : Angela Andersson, fr.o.m. 2001-09-17 t.o.m. 2003-06-30
Huvudsekreterare : Jan Hylén, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2001-09-16
Huvudsekreterare : Stellan Ranebo, sektionschef, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1998-10-31
Bitr. sekreterare : Peter Johansson, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 1998-08-31
Bitr. sekreterare : Josefine Wintzer, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2003-06-30
Assistent : Wiveca Dahlberg, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-09-30
Assistent : Gunilla Magnusson, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 1999-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 6 st. ) :

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman