: : :

Medverkande i utredning : Hans Pechan

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Hans Pechan

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Hans Pechan medverkat i ( 9 st. ):

Spaniendelegationen (Fö 2004:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Spaniendelegationen (Fö 2004:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-02
Direktiv för delegationen, se regeringsbeslut den 2 oktober 2003
Lokal : Försvarsdepartementet, Jakobsgatan 9, 103 33 STOCKHOLM, tel. 405 28 66
Delegationens arbete kommer att fortsätta i annan form efter den 1 oktober2005.
Medverkande :
Ordförande : Jan-Olof Lind, fr.o.m. 2004-05-19 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Hans Pechan, fr.o.m. 2004-05-19 t.o.m. 2005-09-30
Sekreterare : Hans Pechan, fr.o.m. 2004-05-19 t.o.m. 2005-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 2003:01) Översyn av Totalförsvarets pliktverk [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (Fö 2003:01) Översyn av Totalförsvarets pliktverk


Beteckning : Fö 2003:01
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2005-02-28
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-11-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:146
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Eliasson, Ingemar, fr.o.m. 2003-02-01
Sakkunnig : Pechan, Hans, fr.o.m. 2003-06-01
Expert : Alfredsson, Leif, fr.o.m. 2003-06-01
Expert : Gunnarsson, Michel, fr.o.m. 2003-06-01
Expert : Holmstrand, Pia, fr.o.m. 2003-06-01
Expert : Oltorp, Anders, fr.o.m. 2003-06-01
Expert : Svensson, Anna, fr.o.m. 2003-06-01
Expert : Wikberg, Maria, fr.o.m. 2003-06-01
Expert : Wiklund, Joakim, fr.o.m. 2003-06-01
Expert : Ågren, Klas, fr.o.m. 2003-06-01
Sekreterare : Steen, Tobias, fr.o.m. 2003-02-01

Rapporter

SOU 2004:5Från klassificering till urval – en översyn av Totalförsvarets pliktverk
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:146
Schweizdelegationen (Fö 1999:H) [Organ inom Regeringskansliet] [ Sekreterare ]
Schweizdelegationen (Fö 1999:H)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1994-02-17
Direktiv för delegationen, se regeringsbeslut den 17 februari 1999.
Lokal : Försvarsdepartementet, Jakobsgatan 9, 103 33 STOCKHOLM,tel. 405 28 66
Delegationens arbete är inte tidsbegränsat.
Medverkande :
Ordförande : Per Lodin, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Johnny Kjellström, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Håkan Rugeland, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Lotta Stahlin, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Lars Stenholm, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Johnny Kjellström, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Greklanddelegationen (Fö 1999:I) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Greklanddelegationen (Fö 1999:I)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-28
Direktiv för delegationen, se regeringsbeslut den 28 januari 1999.
Delegationens arbete kommer att fortsätta i annan form efter den 1 oktober2005.
Medverkande :
Ordförande : Göran Larsbrink, företrädare för Försvarsdepartementet, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Anders Carell, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Håkan Neckman, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Hans Pechan, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Dick Sträng, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Italiendelegationen (Fö 1999:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Italiendelegationen (Fö 1999:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-10
Direktiv för delegationen, se regeringsbeslut den 10 april 1997.
Delegationens arbete kommer att fortsätta i annan form efter den 1 oktober2005.
Medverkande :
Ordförande : Birgitta Böhlin, företrädare för Försvarsdepartementet, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ordförande : Jan-Olof Lind, företrädare för Försvarsdepartementet, fr.o.m. 2004-01-10 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Carl von Heine, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Johnny Kjellström, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Jan Petersson, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Stefan Törnqvist, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Styrkommittén (Fö 1999:D) Nederländerna [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Styrkommittén (Fö 1999:D) NederländernaOrgan inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-02-12
Direktiv för styrkommittén, se regeringsbeslut den 12 februari 1998.
Styrkommitténs arbete kommer att fortsätta i annan form efter den 1 oktober2005.
Medverkande :
Ordförande : Anneli Sjögren, företrädare för Försvarsdepartementet, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Johnny Kjellström, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Lars E. Salomonsson, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Lars Sandström, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Odd Werin, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Tysklanddelegationen (Fö 1994:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Tysklanddelegationen (Fö 1994:B) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1994-06-02
Direktiv för delegationen, se regeringsbeslut den 2 juni 1994.
Delegationens arbete kommer att fortsätta i annan form efter den 1 oktober2005.
Medverkande :
Ordförande : Jan-Olof Lind, företrädare för Försvarsdepartementet, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Anders Carell, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Mats Feldtmann, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Johnny Kjellström, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Lars Stenholm, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Österrikedelegationen (Fö 1993:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Sekreterare ]
Österrikedelegationen (Fö 1993:B) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-02-11
Direktiv för delegationen, se regeringsbeslut den 26 november 1992 och den 11 februari 1993.
Lokal : Försvarsdepartementet, Jakobsgatan 9, 103 33 STOCKHOLM, tel. 405 28 66 (sekr.)
Delegationens arbete är inte tidsbegränsat.
Medverkande :
Ordförande : Kent Harrskog, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Johnny Kjellström, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Håkan Rugeland, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Lars Stenholm, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Viveca Ullemar Friberg, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Frankrikedelegationen (Fö 1993:D) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Frankrikedelegationen (Fö 1993:D) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-02-18
Direktiv för delegationen, se regeringsbeslut den 18 februari 1993.
Delegationens arbete kommer att fortsätta i annan form efter den 1 oktober2005.
Medverkande :
Ordförande : Peter Lundberg, företrädare för Försvarsdepartementet, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Anders Carell, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Arne Hedén, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Johnny Kjellström, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Stefan Törnqvist, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Hans Pechan, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman