Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Georg Blom

Sök kontaktuppgifter till Georg Blom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Georg Blom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Georg Blom medverkat i:

Nämndemannakommittén (Ju 2000:09) [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]
Nämndemannakommittén (Ju 2000:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-11-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:61 Framtidens nämndemän
Medverkande :
Ordförande : Ingvar Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2002-07-31
Ledamot : Georg Blom, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Ledamot : Ann-Marie Fagerström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Ledamot : Johanna Hamrin, bolagsjurist, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Ledamot : Jan Hultgren, lantbrukare, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Ledamot : Anders Högmark, G led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Ledamot : Ragnwi Marcelind, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Ledamot : Lotti Ryberg Welander, fil.dr., fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Sakkunnig : Helena Swenzén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Expert : Ulla Bergendahl, hovrättsråd, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Expert : Monica Dahlbom, enhetschef, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Expert : Berndt-Ola Lundström, förbundsordförande, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-07-31
Sekreterare : Charlotte Hallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2002-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2000:79 Nämndemän - rekrytering m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:61 Framtidens nämndemän [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman