Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Fredrik Sandström

Sök kontaktuppgifter till Fredrik Sandström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Fredrik Sandström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Fredrik Sandström medverkat i ( 3 st. ):

Gårdsförsäljningsutredningen (S 2020:15) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Gårdsförsäljningsutredningen (S 2020:15)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-11-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:118
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 7 december 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Elisabeth Nilsson, f.d. landshövding, fr.o.m. 2020-12-13
Sakkunnig : Paula Ericson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-19
Sakkunnig : Johan Krallis Anell, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-19
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnesråd, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Anna Domander, chefsjurist, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Carl Gustaf Fernlund, f.d. domare i EU-domstolen, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Johan Håkansson, ordförande, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Anna Kaijser, branchansvarig, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Irma Kilim, drogpolitisk chef, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Olivier Linden, ämnesråd, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Stefan Lundin, chefsjurist, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Cecilia Maxe Aglinder, sakkunnig, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Ronny Persson, styrelseledamot, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Marie Risbeck, enhetschef, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Björn Trolldal, fil. dr, fr.o.m. 2021-02-19
Sekreterare : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-30 t.o.m. 2021-12-12
Sekreterare : Johan Stake, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2021-12-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:118 Gårdsförsäljning av alkoholhaltiga drycker [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om centrala marknadsfrågor vid omregleringen av spelmarknaden (Fi 2018:03) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Spelmarknadsutredningen (Fi 2018:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:47, dir. 2019:18 och dir. 2020:77
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:64 Hästnäringens finansiering på den omreglerade spelmarknaden
SOU 2020:77 Ökat skydd och stärkt reglering på den omreglerade spelmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Lena Sörenson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Björn Axelsson, sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-05-31
Expert : Gustaf Hoffstedt, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mattias Hjelmberg, intressepolitiskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Helene Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-02-16
Expert : Eva Kaspersson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Benny Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Jenny Nilzon, vd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ulf Olovsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Andreas Prochazka, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Johan Röhr, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-08-18
Expert : Jens Schlyter, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Christina Skogh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Zlata Tuco, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Hélène Westholm, f.d. kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Jonas Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Agneta Börjesson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Roland Utbult, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Arman Teimouri, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Vasiliki Tsouplaki, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Anna Wallentheim, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
John Weinerhall, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Huvudsekreterare : Susanne Ellegård, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-05-12
Huvudsekreterare : Jenny Ludvigsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Daniel Rinder, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-02-29
Sekreterare : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-11-29
Sekreterare : Ingrid Strömberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen cirkulär ekonomi (M 2016:01) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Utredningen cirkulär ekonomi (M 2016:01)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-01-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:22 Från värdekedja till värdecykel - så får Sverige en mer cirkulär ekonomi
Medverkande :
Särskild utredare : Ola Alterå, fr.o.m. 2016-01-14 t.o.m. 2017-03-25
Expert : Anita Aspegren, avd. chef Energimyndigheten, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Marita Axelsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Annica Carlsson, handläggare, Naturvårdsverket, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Per-Anders Enkvist, konsult, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Tomas Gärdström, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Andreas Hagnell, handläggare, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2017-03-30
Expert : Annika Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Björn Stigson, senior rådgivare, IVA, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2017-03-01
Huvudsekreterare : Jenny von Bahr, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Fredrik Sandström, fr.o.m. 2016-04-15 t.o.m. 2017-03-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman