Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Fredrik Nordquist

Sök kontaktuppgifter till Fredrik Nordquist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Fredrik Nordquist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Fredrik Nordquist medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen Genomförande av ett kommande EU-direktiv med regler om hantering och köp av krediter (Ju 2021:07) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen Genomförande av ett kommande EU-direktiv med regler om hantering och köp av krediter(Ju 2021:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:48
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 september 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christine Lindeblad, justitieråd, fr.o.m. 2021-06-23
Sakkunnig : Emma Kershaw, kansliråd, fr.o.m. 2021-09-01
Sakkunnig : Robin Palmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-09-01
Sakkunnig : Carolina Wahlström Hofgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-01
Expert : Anders Dölling, rådgivare, fr.o.m. 2021-09-01
Expert : Fredrik Engström, advokat, fr.o.m. 2021-09-01
Expert : Hans Kärnlöf, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2021-09-01
Expert : Fredrik Nordquist, biträdande chef, fr.o.m. 2021-09-01
Expert : Christian Sterner, chef, fr.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Anna Berglund, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-07-05
Sekreterare : Johan Lycke, jurist, fr.o.m. 2021-06-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2015 års betaltjänstutredning (Fi 2015:02) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
2015 års betaltjänstutredning (Fi 2015:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:39, dir. 2015:128 och dir. 2016:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:53 Betaltjänster, förmedlingsavgifter och grundläggande betalkonton
Medverkande :
Särskild utredare : Annika Brickman, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2016-08-31
Expert : Joakim Allard, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Pasel Assalum, fr.o.m. 2015-12-08 t.o.m. 2016-03-13
Expert : Anders Dölling, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-01-24
Expert : Catarina Erséus, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-07
Expert : Jenny Jensen, fr.o.m. 2015-09-08 t.o.m. 2015-12-07
Expert : Monika Johansson, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Sofia Knapp, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Bengt Nilervall, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Fredrik Nordquist, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Lars Rutberg, fr.o.m. 2016-01-25
Expert : Galit Saar, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-08-17
Expert : Nils Sigfrid, fr.o.m. 2016-03-14
Expert : Johan Terfeldt, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Anna Wilbe, fr.o.m. 2015-04-01
Sekreterare : Isabel Andersson, fr.o.m. 2015-05-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Sara Vinnerfors, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2016-09-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:53 Betaltjänster, förmedlingsavgifter och grundläggande betalkonton [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om överskuldsättning (Ju 2012:06) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om överskuldsättning (Ju 2012:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:31 och dir. 2013:84
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:78 Överskuldsättning i kreditsamhället?
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Hedborg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Marita Axelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Jan Bertoft, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-08-13
Expert : Charlotte Carrborg, verksjurist, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Bertil Elenius, stf. generaldirektör, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Anna-Carin Gustafsson Åström, teamchef, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-04-30
Expert : Hanna Larheden, utredare, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-03-19
Expert : Malou Larsson Klevhill, ämnesråd, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Jessica Löfvenholm, kansliråd, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Fredrik Nordquist, jurist, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Annina Persson, H professor, fr.o.m. 2013-02-01 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Christina Sjödahl, budget- och skuldrådgivare, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Anna-Karin Smedberg, föreningsjurist, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Per-Arne Ström, projektledare, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Tomas Tetzell, chefsjurist, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Janna Törneman, utredare, fr.o.m. 2013-03-20 t.o.m. 2013-11-30
Sekreterare : Paula Roth, ekonom, fr.o.m. 2013-02-13 t.o.m. 2013-11-30
Sekreterare : Sebastian de Toro, civilekonom, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:78 Överskuldsättning i kreditsamhället? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman