Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Francisca Ramsberg

Sök kontaktuppgifter till Francisca Ramsberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Francisca Ramsberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Francisca Ramsberg medverkat i ( 3 st. ):

Trafikförsäkringsutredningen (S 2007:05) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Trafikförsäkringsutredningen (S 2007:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:53, dir. 2008:40 och dir. 2009:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:78 Eftersök av trafikskadat vilt. En kostnad för trafikförsäkringen?
SOU 2009:96 En utvidgad trafikförsäkring
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, justitieråd, fr.o.m. 2007-04-03
Sakkunnig : Charlotte Dangården, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-09-15
Sakkunnig : Mikael Forsgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-09-15
Sakkunnig : Charlotta Hoegy, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-08-29 t.o.m. 2008-11-16
Sakkunnig : Jenny Jensen, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01
Sakkunnig : Marie-Louise Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-07-31
Sakkunnig : Niklas Ljunggren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2009-09-14
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Mårten Rinman Henning, fr.o.m. 2008-01-01
Sakkunnig : Charlotta Tajthy, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-09-14
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01
Sakkunnig : Anna Tofftén, departementsråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-08-28
Expert : Roland Broman, senior advisor, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Erik Elvers, aktuarie, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Kajsa Hallberg, kammarrättslagman, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Pia Hammarstrand, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Thomas Johansson, advokat, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Marie-Louise Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-01
Expert : Matts Nordell, chefsjurist, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Petter Odmark, fr.o.m. 2008-02-01
Expert : Ulrika Persson, fr.o.m. 2008-02-01
Expert : Jörgen Pettersson, försäkringsjurist, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Annika Sundén, enhetschef, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Per Åkesson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Pia Hammarstrand, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-06-30
Sekreterare : Dina Jacobson, konsult, fr.o.m. 2008-06-10 t.o.m. 2009-06-15
Sekreterare : Henrik Jansson, fr.o.m. 2007-08-22 t.o.m. 2010-01-15
Sekreterare : Tom Nilstierna, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Petter Odmark, fr.o.m. 2007-04-03 t.o.m. 2008-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Från socialbidrag till arbete (S 2005:01) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen Från socialbidrag till arbete (S 2005:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-02-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:10, dir. 2006:72 och dir. 2006:120
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:2 Från socialbidrag till arbete
Medverkande :
Särskild utredare : Sture Korpi, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2007-01-25
Sakkunnig : Maria Caryll, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-08 t.o.m. 2006-04-02
Sakkunnig : Mats Hedin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-08-15
Sakkunnig : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01
Sakkunnig : Per Nyström, kansliråd, fr.o.m. 2005-08-18
Sakkunnig : Birgitta Ornbrant, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2006-08-14
Sakkunnig : Jonas Raber, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-03
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-18
Sakkunnig : Niklas Sommelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2006-11-15
Sakkunnig : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2005-08-31
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-11-16
Expert : Ale Friberg, enhetschef, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Ingrid Jonasson, utredare, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Torgny Sveriges Kommuner Ljungkvist, och Landsting, fr.o.m. 2005-09-01
Expert : Maria Ungdomsstyrelsen Nyman, fr.o.m. 2006-08-03
Expert : Ulf Qwarfordt, expert, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Pia Redlund, verksamhetschef, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Seppo Rytkönen, utredare, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Susanne Zander, utredare, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2006-03-07
Sekreterare : Jonas Ericson, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Karin Emsgård, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Anna Gralberg, fr.o.m. 2005-08-08 t.o.m. 2007-01-28
Sekreterare : Leif Klingensjö, fr.o.m. 2005-07-11 t.o.m. 2007-02-25
Sekreterare : Eva Löfbom, fr.o.m. 2005-09-19 t.o.m. 2006-02-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:2 Från socialbidrag till arbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
LSS-kommittén (S 2004:06) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
LSS-kommittén (S 2004:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:107, dir. 2004:179, dir. 2005:66, dir. 2006:68, dir. 2007:84, dir. 2007:109 och dir. 2008:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:100 På den assistansberättigades uppdrag. God kvalitet i personlig assistans - ändamålsenlig användning av assistansersättning
SOU 2007:73 Kostnader för personlig assistans. Skärpta regler för utbetalning, användning och återbetalning av assistansersättning
SOU 2008:77 Möjlighet att leva som andra. Ny lag om stöd och service till vissa personer med funktionsnedsättning
Medverkande :
Ordförande : Jan EU-parlamentariker Andersson, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2006-11-22
Ordförande : Kenneth Johansson, ordförande i socialutskottet, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Gunnar Björk, f.d. landshövding, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Anne Marie Brodén, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Gun Carlestam Levin, kommunpolitiker, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Linnéa Darell, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Helén Edlund, företagare, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Bo Frank, kommunalråd, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2007-05-20
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Hans Hoff, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2006-08-24
Ledamot : Kenneth Johansson, led. av riksdagen/c, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-11-22
Ledamot : Magnus Johansson, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Margreth Johnsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Anders Lago, kommunalråd, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Ledamot : Paul Lindquist, kommunalråd, fr.o.m. 2007-05-21
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Monalisa Norrman, landstingsstyrelseledamot, fr.o.m. 2006-12-18
Ledamot : Rolf Olsson, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Sakkunnig : Karin Bergh, ämnesråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-01-23
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-24
Sakkunnig : Ylva Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01
Sakkunnig : Andreas Giaver, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-08
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Torkel Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-04-19
Sakkunnig : Hans Nyström, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-21
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Niclas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21
Sakkunnig : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Niclas Sommelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Hanna Åkesson, departementssekreterare, t.o.m. 2006-09-04
Expert : Gerd Andén, verksamhetschef, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Peter Brusén, enhetschef, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Carina Burguete, försäkringsspecialist, fr.o.m. 2005-09-12 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Malin Dahlberg Markstedt, koordinator, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Vilhelm Ekensteen, ordförande, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Ken Gammelgård, utredare, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Christina Janzon, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2007-11-23
Expert : Anna Karlsson, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Sandra Lindfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-01-23
Expert : Heini Möller, enhetschef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-09-11
Expert : Eva Nordin Olson, ordförande, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Clas Olsson, direktör, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Lena Retzius, ombudsman, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Bengt Siesing, försäkringsspecialist, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Sven Sjöberg, ombudsman, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Claes Tjäder, avdelningschef, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2007-05-20
Sekreterare : Tomas Agdalen, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Kent Axelsson, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-02-18
Sekreterare : Cecilia Ek, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Linda Gustafsson, fr.o.m. 2005-03-16
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Lars Olsson, fr.o.m. 2007-03-24 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Peter Sjöquist, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Maj Sölvesdotter, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2007-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman