Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva Forssell

Sök kontaktuppgifter till Eva Forssell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva Forssell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Forssell medverkat i ( 4 st. ):

Riksbankskommittén (Fi 2016:15) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Riksbankskommittén (Fi 2016:15)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 2016:114, dir. 2017:57, dir. 2017:100 och dir. 2019:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:42 Tryggad tillgång till kontanter
Medverkande :
Ordförande : Mats Dillén, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2019-12-05
Ledamot : Janine Alm Ericson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Jörgen Andersson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-12-02
Ledamot : Dennis Dioukarev, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Jakob Forssmed, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Jonas Jacobsson Gjörtler, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2018-10-25
Ledamot : Ulf Kristersson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-15
Ledamot : Emil Källström, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Johan Lönnroth, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Ingela Nylund Watz, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Fredrik Olovsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Mats Persson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Bosse Ringholm, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Jessika Roswall, advokat, fr.o.m. 2018-12-03 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Elisabeth Svantesson, fr.o.m. 2017-10-16 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Niklas Wykman, fr.o.m. 2018-10-26 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Alice Åström, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-04-30
Sakkunnig : Aino Bunge, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-05-08
Sakkunnig : Kerstin Bynander, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-01-21
Sakkunnig : Pär Elvingsson, fr.o.m. 2017-03-21 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Peter Englund, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Jesper Hansson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-08-23
Sakkunnig : Ylva Hedén Westerdahl, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-10-07
Sakkunnig : Erik Höglin, departementsråd, fr.o.m. 2017-08-24 t.o.m. 2018-01-31
Sakkunnig : Karolina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-08 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Lars Hörngren, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Albin Kainelainen, finansråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Andreas Krantz, fr.o.m. 2018-01-22 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Per Krusell, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Erik Lenntorp, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Mattias Persson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Anders Vredin, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Christina Wejshammar, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Danielle Andersson, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-11-05
Sekreterare : Susanna Engdahl, rådgivare, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Eva Forssell, rådgivare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Göran Hjelm, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Erik Jonasson, analytiker, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-05-31
Sekreterare : Erik Jonasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Lars Lundberg, departementsråd, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2017-10-22
Sekreterare : Ragnar Olofsson, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Niklas Schüllerqvist, rådman, fr.o.m. 2017-03-20 t.o.m. 2019-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:42 Tryggad tillgång till kontanter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2019:46 En ny riksbankslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Finanskriskommittén (Fi 2011:02) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Finanskriskommittén (Fi 2011:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-02-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:6, dir. 2012:81, dir. 2013:60 och dir. 2013:124
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:6 Att förebygga och hantera finansiella kriser
SOU 2014:52 Resolution - en ny metod för att hantera banker i kris. Vol. 1 och 2
Medverkande :
Ordförande : Thomas Franzén, doktor i nationalekonomi, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-22
Ordförande : Lars Hörngren, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2014-07-03
Ordförande : Irma Rosenberg, fr.o.m. 2012-10-22 t.o.m. 2013-07-01
Ledamot : Agneta Bäcklund, justitieråd, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2013-10-30
Ledamot : Sonja Daltung, fr.o.m. 2013-08-15
Ledamot : Lars Hörngren, chefsekonom, fr.o.m. 2011-03-01
Ledamot : Mikael Möller, fr.o.m. 2013-03-18
Ledamot : Irma Rosenberg, doktor i nationalekonomi, fr.o.m. 2011-03-01
Ledamot : Gustaf Sjöberg, docent, fr.o.m. 2011-03-01
Ledamot : Mats Walberg, fr.o.m. 2013-10-31
Expert : Niclas Alsén, fr.o.m. 2012-12-17
Expert : Daniel Barr, fr.o.m. 2011-03-01
Expert : Björn Bargholtz, fr.o.m. 2012-12-17
Expert : Aino Bunge, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-12-17
Expert : Karin Hallsten, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-03-25
Expert : Amina Lundqvist, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-06-03
Expert : Mikael Möller, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2013-03-18
Expert : Christina Nordh Berntsson, fr.o.m. 2011-05-16
Expert : Eva-Lena Norgren, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-12-17
Expert : Frida Olin, fr.o.m. 2014-03-25
Expert : Marika Rindborg, fr.o.m. 2011-03-01
Expert : Rolf Skog, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-05-13
Expert : Per Strömberg, fr.o.m. 2011-03-01
Huvudsekreterare : Sonja Daltung, fr.o.m. 2012-01-23 t.o.m. 2013-08-15
Huvudsekreterare : Erik Lenntorp, fr.o.m. 2013-08-15 t.o.m. 2014-07-03
Sekreterare : Hans Bäckström, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2013-02-01
Sekreterare : Eva Forsell, fr.o.m. 2011-03-28 t.o.m. 2014-07-03
Sekreterare : Lovisa Hedberg, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-07-03
Sekreterare : Tobias Johansson, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Charlotta Tajthy, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2014-07-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2007 års insättningsgarantiutredning (Fi 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
2007 års insättningsgarantiutredning (Fi 2007:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:60, dir. 2008:105 och dir. 2008:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:41 Bättre och snabbare insättningsgaranti
Medverkande :
Särskild utredare : Per Håkansson, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2009-05-04
Sakkunnig : Åsa Arffman, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2008-12-14
Sakkunnig : Eva Forssell, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Kerstin Hermansson, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Jenny Jensen, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Rikard Jermsten, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Martina Jäderlund, fr.o.m. 2008-12-15
Sakkunnig : Ulla Lundquist, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Johan Molin, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Thomas Norling, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Charlotte Rydin, fr.o.m. 2007-10-04
Sakkunnig : Per Svahn, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2007-10-22
Sakkunnig : Lars Zacharoff, fr.o.m. 2007-05-22
Expert : Erik Öman, fr.o.m. 2009-02-09
Sekreterare : Helena Tjörnstrand, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Erik Öman, fr.o.m. 2007-06-04 t.o.m. 2009-02-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:41 Bättre och snabbare insättningsgaranti [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Prisinformationsutredningen (Ju 2001:06) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Prisinformationsutredningen (Ju 2001:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-06-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002.54 En ny prisinformationslag
Medverkande :
Särskild utredare : Ingemar Persson, rådman, fr.o.m. 2001-06-15 t.o.m. 2002-06-30
Expert : Boel-Marie Bergquist, bankjurist, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Johanna Elmstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Eva Forssell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-05-17
Expert : Mattias Grafström, jurist, fr.o.m. 2001-11-19 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Bengt Ingerstam, generalsekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Dagny Mörk, ombudsman, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Fredrik Nordenfelt, byråchef, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Weikko Skoog, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Walter Sköldefors, avdelningschef, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Anders Stenlund, civilekonom, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Britt Tjörnemar, civilekonom, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Carin Wahren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Sekreterare : Catharina Kihlefelt Bondesson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-08-13 t.o.m. 2002-06-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:51 Översyn av prisinformationslagen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:54 En ny prisinformationslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman