Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Erik Lindfors

Sök kontaktuppgifter till Erik Lindfors på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Erik Lindfors

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Erik Lindfors medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om ratificering av den internationella konventionen om kontroll och hantering av fartygs barlastvatten och sediment (N 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om raificering av den internationella konventionen om kontroll och hantering av fartygs barlastvatten och sediment (N 2007:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-02-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:1 Barlastvattenkonventionen - om Sveriges anslutning
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Franson, fr.o.m. 2007-02-15 t.o.m. 2007-02-15
Expert : Erik Lindfors, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-21 t.o.m. 2007-02-21
Expert : Melanie Josefsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2007-02-21 t.o.m. 2007-02-21
Sekreterare : Johanna Hagman, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-04-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:1 Barlastvattenkonventionen – om Sveriges anslutning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Folkrättskommittén (Fö 2007:06) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Folkrättskommittén (Fö 2007:06)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:134, dir. 2008:154 och dir. 2010:19
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:22 Krigets lagar - centrala dokument om folkrätten under väpnad konflikt, neutralitet, ockupation och fredsinsatser
SOU 2010:72 Folkrätten i väpnad konflikt - svensk tolkning & tillämpning + Bilaga 7
Medverkande :
Ordförande : Dag Victor, justitieråd, fr.o.m. 2007-11-30
Ledamot : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2007-11-30
Ledamot : Maj Johansson, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-11-30
Ledamot : Stefan Ryding-Berg, chefsjurist, fr.o.m. 2007-11-30
Ledamot : Inger Österdahl, professor, fr.o.m. 2007-11-30
Sakkunnig : Ove Bring, professor, fr.o.m. 2008-03-07
Sakkunnig : Magnus D. Sandbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2008-03-07
Expert : Mikael Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-07
Expert : Ola Engdahl, jur.dr., fr.o.m. 2008-03-07
Expert : Malin Greenhill, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-07 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Per Lennerbrant, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-07
Expert : Erik Lindfors, departementsråd, fr.o.m. 2010-02-01
Expert : Anneli Skoglund, kansliråd, fr.o.m. 2010-02-01
Expert : Christina Ulfsparre, samordnare folkrätt, fr.o.m. 2008-03-07
Expert : Runar Viksten, chefsrådman, fr.o.m. 2008-03-07
Sekreterare : Kristina Lindvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01
Sekreterare : Cecilia Tengroth (f.d. Hellman), folkrättsjurist, fr.o.m. 2007-12-01
Biträdande sekreterare : Jessika Appelgren, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman