: : :

Medverkande i utredning : Elisabet Permvall

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Elisabet Permvall

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Elisabet Permvall medverkat i ( 2 st. ):

Utlänningsdatautredningen (UD 2001:05) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Utlänningsdatautredningen (UD 2001:05)


Beteckning : UD 2001:05
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-01
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:163
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Utredare : Heuman, Sigurd, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Gammer, Gerhard, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Henriksson, Lars, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Permvall, Elisabet, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Nordelius, Bo, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Persson, Gunilla, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Sjögren, Lars, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Waldton, Anna-Karin, fr.o.m. 2002-02-01
Sekreterare : Tansjö, Anna, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-04-30

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:40 Utlänningsdatalag [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsgrupp med uppgift att belysa konsekvenser av om personer med tidsbegränsade uppehållstillstånd folkbokförs eller ej (UD 1996:E) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att belysa konse- kvenser av om personer med tidsbegränsade uppehållstillstånd folkbokförs eller ej (UD 1996:E) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
Ds 1997:42 Utlänningar i en massflyktsituation - sociala rättigheter m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Erlandsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Ellinor Englund, byrådirektör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Karl-Axel Johansson, sekreterare, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Elisabeth Lane, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Elisabet Permvall, expert, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Birgitta Pettersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Magnus Åhammar, kammarättsassessor, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Olof Eklund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1997:42

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman