Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Dan Fagerlund

Sök kontaktuppgifter till Dan Fagerlund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Dan Fagerlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Dan Fagerlund medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om införandet av en yrkeshögskola (U 2007:07) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om införandet av en yrkeshögskola (U 2007:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:50 och dir. 2007:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:29 Yrkeshögskolan - För yrkeskunnande i förändring
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Franzén, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2007-03-29 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Jesper Ahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Erik Henriks, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Carl-Albert Hjelmborn, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Brittmarie Högberg, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Eva Löfbom, kansliråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-10-01
Expert : Peter Syrén, kansliråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Sekreterare : Dan Fagerlund, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-24
Sekreterare : Roger Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-12-04 t.o.m. 2008-03-25
Sekreterare : Helena Nybom, fr.o.m. 2007-05-07 t.o.m. 2008-04-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:29 Yrkeshögskolan – För yrkeskunnande i förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för kvalificerad yrkesutbildning (U 1996:02) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Kommittén för kvalificerad yrkesutbildning (U 1996:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-03-14
Direktiv för kommitten, se dir. 1996:26 och 1996:41.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM.
Överlämnande av årsredovisning den 21 februari 2002, dnr U2002/871/V.Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:119 Utvärderingen av Kvalificerad yrkesutbildning - delbetänkande
SOU 1999:122 Kvalificerad yrkesutbildning - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Majléne Westerlund Panke, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Per Eriksson, rektor, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Mats Essemyr, ombudsman, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Lena Heldén Filipsson, ekonom, fr.o.m. 2001-04-27 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Jan Hyttring, direktör, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Christina Lundh, fil.kand., fr.o.m. 1996-06-24 t.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Agneta Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Torsten Lundgren, civilingenjör, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Ulf Melin, kanslichef, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Merit Wager, småföretagare, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 1996-05-01
Ledamot : Marianne Wedin, sekreterare, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Christer Wikfeldt, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2002-02-20
Kanslichef : Sven-Erik Wallin, departementsråd, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Sekreterare : Hanna Andersson, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-01-27
Sekreterare : Per Byström, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2002-02-20
Sekreterare : Dan Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1996-10-13
Sekreterare : Brittmarie Högberg, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2002-02-20
Sekreterare : Rune Nordahl, rektor, fr.o.m. 1997-05-02 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : , Rudérus, Anna fil.kand. (bitr. fr.o.m. 1997-08-01), fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2001-01-15
Sekreterare : Åke Stenberg, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Elisabet Sundén Ingeström, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Mikaela Zelmerlööw, syo-konsulent, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Inger Borgenheim, assistent, fr.o.m. 1998-10-07 t.o.m. 2002-01-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:26 Kvalificerad yrkesutbildning

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:119 Utvärderingen av KY [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:122 KY – Kvalificerad yrkesutbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman