: : :

Medverkande i utredning : Christina Ulfsparre

Sök kontaktuppgifter till Christina Ulfsparre på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Christina Ulfsparre

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Christina Ulfsparre medverkat i ( 2 st. ):

Folkrättskommittén (Fö 2007:06) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]

Folkrättskommittén (Fö 2007:06)


Beteckning : Fö 2007:06
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-01
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-09-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:134, dir. 2008:154 och dir. 2010:19
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Victor, Dag, fr.o.m. 2007-11-30
Ledamot : Hedström, Key, fr.o.m. 2007-11-30
Ledamot : Johansson, Maj, fr.o.m. 2007-11-30
Ledamot : Ryding-Berg, Stefan, fr.o.m. 2007-11-30
Ledamot : Österdahl, Inger, fr.o.m. 2007-11-30
Sakkunnig : Bring, Ove, fr.o.m. 2008-03-07
Sakkunnig : Sandbu, Magnus D., fr.o.m. 2008-03-07
Expert : Andersson, Mikael, fr.o.m. 2008-03-07
Expert : Engdahl, Ola, fr.o.m. 2008-03-07
Expert : Greenhill, Malin, fr.o.m. 2008-03-07 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Lennerbrant, Per, fr.o.m. 2008-03-07
Expert : Lindfors, Erik, fr.o.m. 2010-02-01
Expert : Skoglund, Anneli, fr.o.m. 2010-02-01
Expert : Ulfsparre, Christina, fr.o.m. 2008-03-07
Expert : Viksten, Runar, fr.o.m. 2008-03-07
Sekreterare : Lindvall, Kristina, fr.o.m. 2008-01-01
Sekreterare : Tengroth (f.d. Hellman), Cecilia, fr.o.m. 2007-12-01
Biträdande sekreterare : Appelgren, Jessika, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2008-12-31

Rapporter

SOU 2010:22Krigets lagar – centrala dokument om folkrätten under väpnad konflikt, neutralitet, ockupation och fredsinsatser
SOU 2010:72Folkrätten i väpnad konflikt – svensk tolkning & tillämpning + Bilaga 7
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Totalförsvarets folkrättsråd (Fö 1991:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ] [ Ledamot ]
Totalförsvarets folkrättsråd (Fö 1991:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1991-06-20
Direktiv för rådet, se regeringsbeslut den 20 juni 1991.
Lokal : Försvarsdepartementet, Jakobsgatan 9, 103 33 Stockholm
Rådets arbete är inte tidsbegränsat.
Medverkande :
Ordförande : Ann-Louise Eksborg, chef för Statens haverikommission, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-07
Ordförande : Maria Diamant, departementsråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ordförande : Maria Hedegård, rättschef, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ordförande : Maria Hedegård, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ordförande : Maj Johansson, hovrättsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2005-05-31
Vice ordförande : Elinor Hammarskjöld, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2011-02-28
Vice ordförande : Bosse Hedberg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Vice ordförande : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Vice ordförande : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Vice ordförande : Bertil Roth, departementsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-11-30
Vice ordförande : Anders Rönqvist, departementsråd, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2006-06-30
Vice ordförande : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Christer Ahlström, sakkunnig, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Anna Asp, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-21 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Per Broström, jur.kand, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Dick Clomén, folkrättshandläggare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Harald Deuschl, överstelöjtnant (avliden mars-98), fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Maria Diamant, departementsråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Margareta af Geijerstam, kansliråd, t.o.m. 1997-09-30
Ledamot : Ola Engdahl, jur.kand., fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Ola Engdahl, jur.dr., fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Ann-Louise Eksborg, chef för Statens haverikommission, t.o.m. 1997-09-07
Ledamot : Marika Ericson, försvarsjurist, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-01-31
Ledamot : Karin Flarup, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Malin Greenhill, folkrättshandläggare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Malin Greenhill, folkrättsjurist, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Walo von Greyerz, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Elinor Hammarskjöld, departementsråd, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2011-02-28
Ledamot : Bosse Hedberg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2008-09-30
Ledamot : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Kristina Himmelstrand Sundström, jur.kand., fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Maria Hedegård, rättschef, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Fredrik Holst, jur.mag., fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Maj Johansson, hovrättsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Maria Kelt, departementsråd, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Maria Kelt, departementsråd, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Jann Professor Kleffner, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Björn Körlof, generaldirektör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2008-09-30
Ledamot : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 1998-08-24 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Sonja Ledmyr, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Erik Lindfors, departementsråd, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2012-06-30
Ledamot : Pernilla Nilsson, jur.kand., fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Pernilla Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Pernilla Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Manólis Nymark, enhetsjurist, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Ing-Marie Persson, utredare, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Ledamot : Göran Rosvall, chefsjurist, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-08-23
Ledamot : Bertil Roth, departementsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Stefan Ryding-Berg, chefsjurist, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2013-11-30
Ledamot : Anders Rönqvist, departementsråd, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Magnus D. Sandbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Magnus Sanbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Magnus Sanbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-20
Ledamot : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Catharina Sojde, chefsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Catharina Sojde, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Helena Sunnegårdh, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Cecilia Tengroth (f.d. Hellman), jur.kand., fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Cecilia Tengroth, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Richard Tornberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Christina Ulfsparre, folkrättshandläggare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2011-02-28
Sekreterare : Mikael Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Margareta af Geijerstam, kansliråd, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Jan Nyrén, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1999-04-18
Sekreterare : Elisabet Petersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-05-27
Sekreterare : Samuel Rudvall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Samuel Rudvall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Sekreterare : Samuel Rudvall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Sekreterare : Niklas Wågnert, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman