Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Christina Fabian

Sök kontaktuppgifter till Christina Fabian på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Christina Fabian

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Christina Fabian medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om sjukförsäkringen (S 1999:11) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen om sjukförsäkringen (S 1999:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:54 och dir. 1999:82.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:72 Sjukförsäkringen - basfakta och utvecklingsmöjlighter
SOU 2000:121 Sjukfrånvaro och sjukskrivning
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Rydh, f.d. landshövding, fr.o.m. 1999-10-27
Sakkunnig : Lars Dirke, departementsråd, fr.o.m. 2000-01-01
Sakkunnig : Marie Heiborn, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-01-01
Sakkunnig : Inger Marklund, avdelningschef, fr.o.m. 2000-01-01
Sakkunnig : Per Tillander, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Christina Fabian, vårdcentralschef, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Annika Hultin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Dick Jonsson, fil.lic, hälsoekonom, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Mårten Lagergren, departementsråd, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Solveig Lindblom, direktör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Dan Ljungberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Bo Mikaelsson, docent, försäkringsläkare, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Karin Mossler, chefsekonom, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Åke Nygren, professor, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Kristina Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Levi Svenningsson, direktör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Leif Westerlind, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2000-01-01
Sekreterare : Per Lindberg, fr.o.m. 2000-04-15 t.o.m. 2000-11-14
Sekreterare : Rolf Lundgren, fr.o.m. 1999-11-15 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Birgitta Målsäter, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Göran Wikner, fr.o.m. 2000-02-21 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om vård i livets slutskede (S 1997:23) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om vård i livets slutskede (S 1997:23)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-11
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:147.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:06 Döden angår oss alla. Värdig vård vid livets slut - delbetänkande.
SOU 2001:06 Döden angår oss alla. Värdig vård vid livets slut - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Bo Holmberg, landshövding, fr.o.m. 1998-03-01
Ledamot : Hans Karlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-06-17 t.o.m. 2000-03-28
Ledamot : Lennart Kollmats, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1998-06-17
Ledamot : Roland Larsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1998-06-17
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-03-29
Ledamot : My Persson, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1998-06-17
Ledamot : Chatrine Pålsson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1998-06-17
Ledamot : Marie-Louise Åstedt, husmor, fr.o.m. 1998-06-17
Ledamot : Carina Åström, regionråd, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Barbro Beck-Friis, professor, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Erwin Bischofberger, professor, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-01
Sakkunnig : Christina Fabian, vårdcentralschef, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Carl-Johan Fürst, överläkare, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Ann Hedberg Balkå, sjuksköterska, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Lena Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Carina Nordqvist, vårdenhetschef, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Ulla Odhner, undersköterska, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Elisabeth Rynning, docent, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Peter Strang, professor, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Ingrid Underskog, överläkare, fr.o.m. 1998-06-17
Sekreterare : Wanja Gavelin, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Annelie Hollo, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2001-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:147 Vård i livets slutskede

Husläkardelegationen (S 1993:10) [ Avslutad 1994 ] [ Sakkunnig ]
Husläkardelegationen (S 1993:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:76.
Lokal : Jakobsgatan 26. Postadress: Socialdepar- tementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 405 1000.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:126 Husläkarreformens första halvår. Genom beslut har ordförande, ledamöter och sakkunniga entledigats.
Medverkande :
Ordförande : Lars Walberg, f.d. landstingsråd, t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Leif Bergdahl, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Per Gustafsson, politisk sekreterare, t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Hans Karlsson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Elaine Kristensson, landstingsråd, t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Chatrine Pålsson, led. av riksdagen /kds, t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Barbro Westerholm, led. av riksdagen /fp, t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Gunnar Ågren, leg. läkare, t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Monica Albertsson, kansliråd, t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Olof Eliasson, direktör, t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Yngve Engström, departementssekreterare, t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Christina Fabian, distriktsöverläkare, t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Karin Olsson, avdelningschef, t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Per Swartling, medicinalråd, t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Ylva Thörn, ombudsman, t.o.m. 1994-12-14
Sekreterare : Bengt Ardenvik, projektssekreterare, fr.o.m. 1994-05-15 t.o.m. 1995-02-28
Sekreterare : Ann-Margret Widén, planeringschef, t.o.m. 1994-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:76 Husläkardelegation

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:126 Husläkarreformens första halvår [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman