: : :

Medverkande i utredning : Carl-Gustaf Carlsson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Carl-Gustaf Carlsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carl-Gustaf Carlsson medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om utbildning till yrkeslärare (U 2008:05) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]

Utredningen om utbildning till yrkeslärare (U 2008:05)


Beteckning : U 2008:05
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-06
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-04-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:41
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Melin, Ulf, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Carlsson, Carl-Gustaf, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Feldt, Marianne, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Henriks, Erik, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Högberg, Brittmarie, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Littke, Kerstin, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Nordlund, Eva, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Olsson, Jan, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Schéele, Björn, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Strandberg, Per-Anders, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Sekreterare : Starck, Klar-Gunnar, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30

Rapporter

SOU 2008:112Yrkeskunnande – en likvärdig sökväg till lärarutbildning mot yrkesämnen
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:41 Utbildning till yrkeslärare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Yrkesutbildningsdelegationen (U 2004:07) [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]
Yrkesutbildningsdelegationen (U 2004:07)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-05-27
Direktiv för delegationen, se dir. 2004:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Mats Miljand, departementsråd, fr.o.m. 2006-10-31 t.o.m. 2006-12-31
Ordförande : Johnny Nilsson, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-10-06
Ledamot : Johan Ancker, avdelningschef, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Carl-Gustaf Carlsson, rektor, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Sara Gezelius, ombudsman, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Annelie Hellander, ombudsman, fr.o.m. 2005-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Eva Jordahl, gymnasiechef, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Evert Lindholm, f.d. förbundsdirektör, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Magnus Schenström, verkst. direktör, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Karin Torneklint, projektledare, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Helena Torstensson, verkst. direktör, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Bertil Åhnberg, ombudsman, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Kanslichef : Sven-Erik Wallin, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Jill Thenander, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Ida Thomson, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Fredrik Wikström, undervisningsråd, fr.o.m. 2005-01-02 t.o.m. 2006-08-31
Assistent : Kajsa Magnusson, assistent, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:72

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman