: : :

Medverkande i utredning : Carin Lyckéus

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Carin Lyckéus

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carin Lyckéus medverkat i ( 5 st. ):

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga personalförsörjning och utbildningsbehov inom äldreomsorgen (S 1998:D) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga personalförsörjningoch utbildningsbehov inom äldreomsorgen (S 1998:D)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-06-18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Personalförsörjning och kompetensfrågor inom äldreomsorgen och äldrevård
Medverkande :
Ordförande : Margareta Foyer, departementsråd, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Kerstin Ahlsén, sekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Yvonne Ahlström, ombudsman, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Ingrid Bengtsson-Rijavec, kansliråd, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Agneta Bygdell, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Heléne Dahl, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Barbro Emriksdotter, projektledare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Evy Eriksson, ombudsman, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Charlotta Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-12-01
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Kristina Jennbert, sekreterare, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-04-14
Ledamot : Susanna Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Inga-Britt Lindström, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Inger Lundqvist, utredare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Carin Lyckéus, ombudsman, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Helene Rånlund, departementssekreterare, t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Niklas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-01
Sekreterare : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14)


Beteckning : S 1995:14
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-28
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-12-14
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:158 och dir. 1997:89.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Persson, Margareta, fr.o.m. 1996-12-09
Ledamot : Börjesson, Agneta, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Carlson, Leif, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Carpelan, Cecilia, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Lannerö, Eva, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Weinehall, Lars, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Ågren, Gunnar, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Åström, Carina, fr.o.m. 2000-02-01
Ledamot : Öhman, Conny, fr.o.m. 1997-03-24
Sakkunnig : Blom Bokliden, Kerstin, fr.o.m. 1998-08-10
Sakkunnig : Centerstig, Anne-Christine, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Dreber, Agneta, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Enggren, Maria, fr.o.m. 1998-03-01
Sakkunnig : Miller, Sam, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Petersson, Ingrid, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-02-28
Sakkunnig : Skalin, Douglas, fr.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Ågren, Gunnar, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Örtendahl, Claes, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Björlin, Olof, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Diderichsen, Finn, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Hildingsson, Kerstin, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Hogstedt, Christer, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Johansson, Pelle, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Jonäng, Gunnel, fr.o.m. 1997-04-23 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Kivisaari, Helena, fr.o.m. 1997-04-25
Expert : Lyckéus, Carin, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Nilsson, Carina, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Nilsson, Kjell, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Norgren, Olle, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Rosén, Måns, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Stoltz, Britt-Inger, fr.o.m. 1999-11-01
Expert : Svanström, Leif, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Theorell, Töres, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Tingvall, Claes, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Carlström Nordkvist, Ulrika, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Ceder, Håkan, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Cedergren, Lillemor, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Dahlgren, Göran, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Karlsson, Tore, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Lundgren, Bernt, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Sandström, Lena, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Sjöberg, Malena, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Sundberg, Gun, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Swift-Johannison, Anna, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Öhrling, Susanne, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Östlin, Piroska, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1999-09-30

Rapporter

SOU 1998:43Hur skall Sverige må bättre? – första steget mot nationella folkhälsomål
SOU 1999:137Hälsa på lika villkor – andra steget mot nationella folkhälsomål
SOU 2000:91Hälsa på lika villkor – nationella mål för folkhälsan + Bilagedel
Kommittén har gett ut följande tio debattskrifter:
Tobaken – folkhälsans största fiende?
Svensk Alkoholpolitik – välmotiverad eller förlegad?
Arv & Miljö – Hur påverkas hälsan?
Tillitsbristsjukdomar – Myt eller verklighet?
Gammal och frisk? – Om äldres hälsa.
En god hälsa – ett socialt privilegium?
Sjuk eller frisk i själen? – om synen på psykisk (o)hälsa
Nya diagnoser – en förklaringsmodell till neurosomatiska sjukdomar
Motion och idrott – fördelar eller faror för hälsan?
Med gemensamma krafter. Organisationernas betydelse för människors hälsa
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1995:158
Dir. 1997:89
1994 års behörighetskommitté (S 1994:01) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

1994 års behörighetskommitté (S 1994:01)


Beteckning : S 1994:01
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-11
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Wadell, Ulla
Ledamot : Andersson, Birgitta, fr.o.m. 1995-05-09
Ledamot : Andersson, Ingrid
Ledamot : Ekendahl, Maud
Ledamot : Kokk, Anna
Ledamot : Moberg, Carina, fr.o.m. 1995-04-21
Ledamot : Nilsson, Johnny
Ledamot : Orring, Ulla
Ledamot : Pagard, Britt
Sakkunnig : Odencrants, Karin
Sakkunnig : Starup, Helena
Expert : Boivie, Marianne
Expert : Bäckman, Monica
Expert : Hjern, Bo
Expert : Lyckéus, Carin
Expert : Nilsson, Alwa
Expert : Rinder, Lennart
Expert : Werner, Anita
Sekreterare : Persson, Leif t.o.m. 1996-10-31
Sekreterare : Wendel, Eva t.o.m. 1996-10-03

Rapporter

SOU 1996:138Ny behörighetsreglering på
hälso- och sjukvårdens område m.m.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (M 1991:01) om kommunernas arbete för en god livsmiljö [ Avslutad 1993 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (M 1991:01) om kommunernas arbete för en god livsmiljö


Beteckning : M 1991:01
Departement : Miljö- och naturresursdepartementet
Senast ändrad : 1995-01-30
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1991:20.
Lokal :
0

Sammansättning


Mattson, Kjell A., fr.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Bergman, Ronald
Ledamot : Bothén, Mats
Ledamot : Lindman, Martin
Ledamot : Sörngård, Peter
Sakkunnig : Bengtsson, Göran
Sakkunnig : Engström, Carl-Johan
Sakkunnig : Fallenius, Ulla-Britta
Sakkunnig : Fladvad, Lars
Sakkunnig : Gavelin, Peter
Sakkunnig : Häggroth, Sören
Sakkunnig : Knutsson, Pernilla
Sakkunnig : Lyckéus, Carin
Sakkunnig : Regner, Kia
Sakkunnig : von, Dag
Sakkunnig : Thorn, Karin
Huvudsekreterare : Skjönberg, Guldbrand
Sekreterare : Feldhusen, Kristina

Rapporter

SOU 1993:19Kommunerna och miljöarbetet.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1991:20
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:19 Kommunerna och miljöarbetet [ pdf |Paragraftecken ]
Beredningen (S 1987:B) för utvärdering av medicinsk metodik [ Avslutad 1992 ] [ Expert ]
Beredningen (S_1987:B) för utvärdering av medicinsk metodik Tillkallade enligt regeringens beslut den 18 juni 1987: Ordförande: M Werkö, Lars, professor Ledamöter: K Björklund, Leni, direktör M Hesselius, Inge, överläkare M Dahlgren, Sven, professor M Edhag, Olof, överdirektör K Lamnevik, Gunilla, avdelningschef M Luttropp, Thomas, departementsråd K Petersson, Ingrid, departementsråd M Scherstén, Tore, professor Expert: K Lyckéus, Carin, departementssekreterare Kanslichef: M Jonsson, Egon, professor Lokal: Hovslagargatan 2, 4 tr.
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1992
Lokal : Hovslagargatan 2, 4 tr. Bostadress: Box 16158, 103 24 Stockholm, tel. växel 611 19 13
Medverkande :
Ordförande : Lars Werkö, professor
Ledamot : Leni Björklund, direktör
Ledamot : Inge Hesselius, överläkare
Ledamot : Sven Dahlgren, professor
Ledamot : Olof Edhag, överdirektör
Ledamot : Gunilla Lamnevik, avdelningschef
Ledamot : Thomas Luttropp, departementsråd
Ledamot : Ingrid Petersson, departementsråd
Ledamot : Tore Scherstén, professor
Expert : Carin Lyckéus, departementssekreterare
Expert : Egon Jonsson, professor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman