: : :

Medverkande i utredning : Britt Danielsson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Britt Danielsson

Utredning som Britt Danielsson medverkat i:

Regelrådet (N 2008:05) [ Avslutad 2014 ] [ Ersättare ]

Regelrådet (N 2008:05)


Beteckning : N 2008:05
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2015-03-26
Status : Avslutad 2014 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-05-15
Direktiv för rådet, se dir. 2008:57, dir. 2008:142, dir. 2010:96 och dir. 2011:71
Lokal :
Regelrådets verksamhet övergår till Tillväxtverket fr.o.m. 1 januari 2015.

Sammansättning


Ordförande : von Bahr, Stig, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-11-09
Ordförande : Lindell, Karin, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Ordförande : Palm, Lennart, fr.o.m. 2012-11-12 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Kristoffersson, Eleonor, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Melin, Leif, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Palm, Lennart, fr.o.m. 2009-01-27 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Ramberg, Christina, fr.o.m. 2009-01-27 t.o.m. 2012-01-29
Ersättare : Anderbark, Annika, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2014-05-06
Ersättare : Bohman, Jeanette, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2014-12-31
Ersättare : Danielsson, Britt, fr.o.m. 2009-03-25 t.o.m. 2009-10-01
Ersättare : Fernlund, Carl Gustav, fr.o.m. 2009-03-25 t.o.m. 2011-11-14
Ersättare : Norberg, Claes, fr.o.m. 2009-03-25 t.o.m. 2014-12-31
Ersättare : Nyberg, Sten, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2014-12-31
Ersättare : Ramberg, Christina, fr.o.m. 2012-01-30 t.o.m. 2014-12-31
Ersättare : Spenser, Maud, fr.o.m. 2009-10-02 t.o.m. 2012-08-30
Ersättare : Ståhl, Kristina, fr.o.m. 2009-03-25 t.o.m. 2011-11-14
Huvudsekreterare : Fors, Christina, fr.o.m. 2008-10-13 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Berkelöf, Ulf, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-05-19
Sekreterare : Bodén, Linda, fr.o.m. 2011-08-08 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Döös, Anna, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2010-09-30
Sekreterare : Edvall, Nils, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Fredriksson, Oscar, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-08-15
Sekreterare : Fång, Emilia, fr.o.m. 2011-05-23 t.o.m. 2013-02-17
Sekreterare : Garfvé, Markus, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Garinder, Katarina, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2012-04-30
Sekreterare : Garinder, Katarina, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Gustafsson, Eva, fr.o.m. 2009-08-10 t.o.m. 2014-04-30
Sekreterare : Högström, Per, fr.o.m. 2014-02-04 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Jonsson, Fredrik, fr.o.m. 2011-03-14 t.o.m. 2012-06-01
Sekreterare : LeBlanc, Annika, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Molander, Gustaf, fr.o.m. 2013-09-09 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Petersson, Magnus, fr.o.m. 2009-07-27 t.o.m. 2011-06-06
Sekreterare : Pousette, Christian, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Ryltenius, Anna, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2012-11-04
Sekreterare : Schyllander, Fredrik, fr.o.m. 2013-08-19 t.o.m. 2013-08-18
Sekreterare : Sjöström, Ulrika, fr.o.m. 2013-05-06 t.o.m. 2014-05-30
Sekreterare : Stomilovic, Dean, fr.o.m. 2009-08-10 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Tander Gellerbrant, Beatrice, fr.o.m. 2014-04-24 t.o.m. 2014-12-17
Sekreterare : Törnqvist, Elin, fr.o.m. 2011-04-04 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Wallgren, Mia, fr.o.m. 2010-01-18 t.o.m. 2014-10-11
Sekreterare : Zetterlind, Stefan, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2013-05-19
Biträdande sekreterare : Gunnarsson, Marianne, fr.o.m. 2009-01-07 t.o.m. 2010-09-30
Biträdande sekreterare : Lindblom, Rebecca, fr.o.m. 2012-06-15 t.o.m. 2012-08-17
Biträdande sekreterare : Lindström, Anne, fr.o.m. 2012-03-21 t.o.m. 2014-12-31
Biträdande sekreterare : Rooth, Sara, fr.o.m. 2009-10-12 t.o.m. 2010-09-04
Biträdande sekreterare : Sundin, Ingrid, fr.o.m. 2010-08-02 t.o.m. 2014-12-31

Rapporter

Årsrapport2009-01-30 till regeringen
Årsrapport2010-01-28
Årsrapport2011-01-31
Årsrapport2012-01-31
Redovisning av uppdrag i tilläggsdirektiv 2011:71
- Angående gränsvärden för fullständiga konsekvensutredningar
- Angående analys av kanslisvar
Årsrapport2013-02-07
Årsrapport2014-01-31
Källa : Sveriges riksdag

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman