Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Birgitta Målsäter

Sök kontaktuppgifter till Birgitta Målsäter på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Birgitta Målsäter

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Birgitta Målsäter medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om översyn av Arbetsförmedlingen (A 2014:02) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av Arbetsförmedlingen (A 2014:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Dreber, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Hugo Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Mia Löw, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Katarina Richardson, departementsråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Tommi Teljosuo, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Thomas Åkerberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Caroline Henjered, verksamhetschef, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Vivi Jacobson-Libietis, utredare, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Martin Lundin, fil.dr., fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Birgitta Målsäter, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Mats Wadman, analyschef, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Gunilla Wandemo, enhetschef, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Huvudsekreterare : Annelie Westman, fr.o.m. 2014-03-10 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Johan Höij, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Jakob Larsson, fr.o.m. 2014-10-13 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Kristina Lindström, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-01-14
Sekreterare : Martin Lundin, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:15 Översyn av Arbetsförmedlingen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06) [ Pågående ] [ Ledamot ]
Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-18
Direktiv för direktiv för delegationen, se dir. 2014:157, dir. 2015:68, dir. 2017:20, dir. 2018:39, dir. 2020:95 och dir. 2021:73
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 51 33 (Ringborg)
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast den 28 februari 2023.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:19 Samverkan - Steg på vägen mot fördjupad lokal samverkan för unga arbetslösa
SOU 2018:12 Uppdrag: Samverkan 2019 - Många utmaningar återstår
Medverkande :
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnberg, fr.o.m. 2014-12-18
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnberg, fr.o.m. 2021-03-01
Ledamot : Per-Arne Andersson, direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2021-04-18
Ledamot : Inger Ashing, nationell samordnare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Marie Axelsson, avdelningschef, fr.o.m. 2016-11-21
Ledamot : Frank Berglund, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Pontus Ekstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-09-11
Ledamot : Håkan Forsberg, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Håkan Forsberg, vik. generaldirektören och chefen för Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige, fr.o.m. 2020-08-24
Ledamot : Peter Fredriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-01-10
Ledamot : Peter Hammarin, enhetschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Kjell Hedwall, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2018-01-09
Ledamot : Anna HR-chef Hemmingsson, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Johan Ingelskog, enhetschef, fr.o.m. 2019-10-14
Ledamot : Lars Lööw, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2020-08-23
Ledamot : Maria Mindhammar, generaldirektör, fr.o.m. 2019-12-16
Ledamot : Birgitta Målsäter, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-20
Ledamot : Lena Nyberg, generaldirektör, fr.o.m. 2016-09-12
Ledamot : Rebecka Prentell, ordförande, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-04-08
Ledamot : Mimmi Rönnqvist, ordförande, fr.o.m. 2019-10-14
Ledamot : Mikael Sjöberg, generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-12-15
Ledamot : Monica Sonde, direktör och avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-19
Ledamot : Hidayet Tercan, entreprenör, fr.o.m. 2018-09-01
Ledamot : Michael Wolf, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-04-18
Ledamot : Helen Ängmo, överdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Sakkunnig : Vanja Bardh Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Josefin Claesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-27
Sakkunnig : Karin Hermanrud, departementsråd, fr.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Björn Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-10-13
Sakkunnig : Anna-Lena Larsson-Lönnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-28 t.o.m. 2018-04-09
Sakkunnig : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2017-04-27
Sakkunnig : Maria Nordin Skult, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2021-09-26
Expert : Tobias Adolfsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2021-08-29
Expert : David Dager, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Louise Edgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Maria Götherström, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2020-02-09
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-08-30
Expert : Johanna Hjalmarsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Jenny Jägsander, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-10-08
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26 t.o.m. 2019-10-13
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Miriam Malmkvist, kansliråd, fr.o.m. 2021-08-30
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-09 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Jan Rehnstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2019-12-15
Expert : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-21
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2017-08-27
Alireza Akhondi, riksdagsledamot (C)
Leila Ali-Elmi, riksdagsledamot (MP)
Sofia Damm, riksdagsledamot (KD)
Nicklas Ellehammar Lundström, oppositionsråd Norrköping (V)
Ebba Hermansson, riksdagsledamot (SD)
Serkan Köse, riksdagsledamot (S)
Jessica Sjönell, gruppledare i Stockholms stads Arbetsmarknadsnämnd (L)
Tf. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2018-08-13
t.f. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2021-06-01
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, fr.o.m. 2015-01-26
Sekreterare : Peter Agerhäll, fr.o.m. 2015-04-13
Sekreterare : Anders Barane, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Emil Buskas, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-09-16
Sekreterare : Maj Dahl, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Per Engdahl, sektionschef, fr.o.m. 2022-02-01
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2015-03-01
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2020-08-12 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Karin Hermanrud, fr.o.m. 2017-04-05 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Linus Källander, fr.o.m. 2015-03-30
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2017-10-24 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Jesper Theander, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2022-01-31
Sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2020-01-01
Sekreterare : Susanne Zander, fr.o.m. 2015-01-19
Biträdande sekreterare : Lillemor Hult, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2017-04-30
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2015-12-31
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-03-14 t.o.m. 2016-04-29
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2016-12-31
Biträdande sekreterare : Marie Lind, fr.o.m. 2017-04-24 t.o.m. 2018-04-30
Biträdande sekreterare : Jack Schierbeck, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Biträdande sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2016-06-05
Assistent : Decran Sahakyan, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om Analys av Hälsa och Arbete (S 2002:01) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om Analys av Hälsa och Arbete (S 2002:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:62 Kunskapsläge sjukförsäkringen
SOU 2003:13 AHA - utredningsinstitut och mötesplats
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 2002-01-17
Sakkunnig : Lars von Ehrenheim, kansliråd, fr.o.m. 2002-03-11
Sakkunnig : Thord Redman, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-11
Sakkunnig : Eeva Seppälä, kansliråd, fr.o.m. 2002-03-11
Sakkunnig : Anders Viklund, kansliråd, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Kerstin Fredriksson, med.dr, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Christer Hogstedt, professor, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Rolf Lundgren, enhetschef, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Staffan Marklund, professor, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Inger Marklund, docent, fr.o.m. 2002-04-22
Expert : Erik Mellander, stf. chef, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Gudrun Persson, projektledare, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Ulla-Britt Selander, handläggare, fr.o.m. 2002-03-11
Sekreterare : Christina Olsson Bohlin, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-04-20
Sekreterare : Birgitta Målsäter, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2002-09-30
Sekreterare : Irene Wennemo, fr.o.m. 2002-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:62 Kunskapsläge sjukförsäkringen [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:13 AHA – utredningsinstitut och mötesplats [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet (S 2000:07) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet (S 2000:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:5 En handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Rydh, f.d. landshövding, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Gudrun Ahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01
Sakkunnig : Lena Barrbrink, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-25
Sakkunnig : Lars Dirke, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Maria Enggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2001-08-31
Sakkunnig : Charlotta Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2001-04-30
Sakkunnig : Anna Hallgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-05-01
Sakkunnig : Carl Holmberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2001-04-30
Sakkunnig : Kent Ivarsson, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Ronny Olander, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-05-29
Sakkunnig : Anna Santesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-01
Sakkunnig : Eeva Seppälä, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-25
Sakkunnig : Ann Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-05-01
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2001-01-25
Sakkunnig : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Alf Andersson, utredare, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Gunnar Aronsson, professor, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Jan-Åke Brorsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Anders Johansson, L generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Per Lindberg, erg.mag., fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Inger Marklund, sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Staffan Marklund, professor, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Åke Nygren, professor, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Inger Ohlsson, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Kenth Pettersson, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Eva Vingård, docent, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Gunnar Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Sekreterare : Stefan Härmä, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Rolf Lundgren, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Birgitta Målsäter, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2000:92 Handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:5 En handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om sjukförsäkringen (S 1999:11) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om sjukförsäkringen (S 1999:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:54 och dir. 1999:82.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:72 Sjukförsäkringen - basfakta och utvecklingsmöjlighter
SOU 2000:121 Sjukfrånvaro och sjukskrivning
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Rydh, f.d. landshövding, fr.o.m. 1999-10-27
Sakkunnig : Lars Dirke, departementsråd, fr.o.m. 2000-01-01
Sakkunnig : Marie Heiborn, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-01-01
Sakkunnig : Inger Marklund, avdelningschef, fr.o.m. 2000-01-01
Sakkunnig : Per Tillander, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Christina Fabian, vårdcentralschef, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Annika Hultin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Dick Jonsson, fil.lic, hälsoekonom, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Mårten Lagergren, departementsråd, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Solveig Lindblom, direktör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Dan Ljungberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Bo Mikaelsson, docent, försäkringsläkare, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Karin Mossler, chefsekonom, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Åke Nygren, professor, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Kristina Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Levi Svenningsson, direktör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Leif Westerlind, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2000-01-01
Sekreterare : Per Lindberg, fr.o.m. 2000-04-15 t.o.m. 2000-11-14
Sekreterare : Rolf Lundgren, fr.o.m. 1999-11-15 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Birgitta Målsäter, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Göran Wikner, fr.o.m. 2000-02-21 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman