: : :

Medverkande i utredning : Birgitta Kurtén

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Birgitta Kurtén

Utredning som Birgitta Kurtén medverkat i:

Kommittén för svenska språket (Ku 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]

Kommittén för svenska språket (Ku 2000:03)


Beteckning : Ku 2000:03
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-05
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-10-05
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:66
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Gustavsson, Åke, fr.o.m. 2000-10-05 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Emtell, Emilia, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Fridén, Lennart, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Hanseklint, Kjell, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Kurtén, Birgitta, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Ringman, Agneta, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Sellén, Birgitta, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Shafran, Dan, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Tingsgård, Tone, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Westerberg, Bengt, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Alleklev, Birgitta, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Andersson, Lars-Gunnar, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Hirschfeldt, Johan, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Lindberg, Inger, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Sener, Refik, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Thelander, Mats, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Berg, Ingolf, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Ehrenberg-Sundin, Barbro, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Gunnarsson, Birgit, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Josephson, Karin, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Lindeberg, Per-Erik, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Lindskog, Ingrid, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Nordin, Tim, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2001-10-28
Expert : Pålbrant, Nils, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Ryttberg, Malin, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-02
Huvudsekreterare : Melander, Björn, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Åström, Christer, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2002-04-21

Rapporter

SOU 2002:27Mål i mun, slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2000:66

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman