Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bertil Kallner

Sök kontaktuppgifter till Bertil Kallner på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bertil Kallner

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bertil Kallner medverkat i ( 4 st. ):

Förvaltningslagsutredningen (Ju 2008:08) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Förvaltningslagsutredningen (Ju 2008:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:36
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:29 En ny förvaltningslag
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Ragnemalm, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Sakkunnig : Johan Lundmark, kansliråd, fr.o.m. 2009-04-08 t.o.m. 2010-05-04
Sakkunnig : Lena Marcusson, professor, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Sakkunnig : Roger Petersson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Bertil Kallner, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Erik Nymansson, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Anne Ramberg, advokat, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Sekreterare : Mattias Almqvist, kammarrättsråd, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2010-05-04
Sekreterare : Catharina Lindqvist, kammarrättsråd, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:36 En ny förvaltningslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:29 En ny förvaltningslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av stabsmyndigheter (Fi 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av stabsmyndigheter (Fi 2007:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-02-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:20 och dir. 2007:173
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:22 Ett stabsstöd i tiden
Medverkande :
Särskild utredare : Urban Karlström, fr.o.m. 2007-02-15 t.o.m. 2007-10-29
Särskild utredare : Mats Svegfors, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Karina Aldén, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Hans Bäck, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Anna Centerstig, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Susanne Jansson, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Bertil Kallner, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Folke K. Larsson, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Eva Lejdbrandt, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Ann Lemne, fr.o.m. 2007-03-08
Huvudsekreterare : Sten Johansson, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-09-16
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-03-20
Sekreterare : Jonas Widell, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-03-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:20 Översyn av stabsmyndigheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:173 Tilläggsdirektiv till Stabsmyndighetsutredningen (Fi 2007:02) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:22 Ett stabsstöd i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en översyn av verksförordningen (Ju 2001:12) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen om en översyn av verksförordningen (Ju 2001:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:117 och dir. 2003:50
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:23 Från verksförordning till myndighetsförordning
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt-Åke Nilsson, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Simon Anderson, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Eva Carleberg, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Maria Dahl Torgersson, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Margareta Gårdmark-Nylén, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Margareta Hammarberg, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Martin Holmgren, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2003-01-21
Expert : Pia Johansson, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Bertil Kallner, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Anders Lindgren, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Bo Malmqvist, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Pertti Nordman, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Erik Nymansson, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Ellinor Persson, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Håkan Rustand, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Knut Weibull, fr.o.m. 2003-02-25 t.o.m. 2004-02-18
Sekreterare : Anna-Karin Jansson, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2004-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:23 Från verksförordning till myndighetsförordning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Resegarantilagsutredningen (In 1998:08) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Resegarantilagsutredningen (In 1998:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:140 Ett nytt resegarantisystem
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Lindell, fr.o.m. 1998-12-21
Expert : Lotta Danin, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Anders Heiborn, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Bertil Kallner, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Staffan Moberg, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Christina Striby, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Tomas Tetzell, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Jan Widlund, fr.o.m. 1999-02-01
Sekreterare : Dag Cohen, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-12-01
Sekreterare : Lars Seger, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:140 Ett nytt resegarantisystem [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman