: : :

Medverkande i utredning : Berit Danielsson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Berit Danielsson

Utredningar som Berit Danielsson medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen (Ku 1994:07) om verkställighet av beslut om avvisning och utvisning [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]

Utredningen (Ku 1994:07) om verkställighet av beslut om avvisning och utvisning


Beteckning : Ku 1994:07
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-22
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:74, 1994:131.
Lokal :
0

Sammansättning


Backlund, Rune, fr.o.m. 1994-07-28
Expert : Ewald, Carin, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Fjärstedt, Stig, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Ranland, Bengt, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Rosenqvist, Hans, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Svartz, Nils, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Vestin, Björn, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Westlund, Helen, fr.o.m. 1994-12-05
Sekreterare : Danielsson, Berit, fr.o.m. 1994-12-01

Rapporter

SOU 1995:55Ett samlat verksamhetsansvar
för asylärenden
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:74
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:55 Ett samlat verksamhetsansvar för asylärenden [ pdf |Paragraftecken ]
Sjuk- och arbetsskadekommittén (S 1993:07) [ Avslutad 1996 ] [ Ordförande ]

Sjuk- och arbetsskadekommittén (S 1993:07)


Beteckning : S 1993:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-11
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:44, dir. 1993:119 och dir. 1995:54.
Lokal :
012

Sammansättning


Ordförande : Albåge, Lars-Gunnar t.o.m. 1996-07-31
Ordförande : Bäckman, Monica, fr.o.m. 1995-05-15
Ordförande : Carlgren, Andreas t.o.m. 1995-12-31
Ordförande : Dahl, Birgitta t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Danielsson, Berit, fr.o.m. 1996-01-01
Ordförande : Godin, Sigge
Ordförande : Grahn, Börje t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Gustafsson, Markus t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Gustafsson, Nils-Olof, fr.o.m. 1994-12-01
Ordförande : Göransson, Bo t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Göransson, Ulf t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Herin, Jan t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Jansson, Arne t.o.m. 1995-06-14
Ordförande : Jönsson, Mona, fr.o.m. 1995-05-15
Ordförande : Larsson, Owe
Ordförande : Lönnberg, Anders t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Messing, Ulrica t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Rosengren, Björn t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Tobisson, Lars t.o.m. 1995-05-14
Ordförande : Wiklund, Pontus
Ordförande : Wågö, Liselotte
Ordförande : Öhman, Conny, fr.o.m. 1995-12-01
Ordförande : Öhrsvik, Lena, fr.o.m. 1995-12-01
Sakkunnig : Ackerby, Stefan, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1995-11-05
Sakkunnig : Borg, Arne
Sakkunnig : Carlsson, Lage, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Carlsson, Paul, fr.o.m. 1996-04-12
Sakkunnig : Eckerhall, Alf, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Eriksson, Ingemar, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-06-13
Sakkunnig : Grahn, Börje, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Jönsson, Gustav
Sakkunnig : Karlsson, Jens
Sakkunnig : Kettis, Margareta t.o.m. 1995-05-14
Sakkunnig : Lindblom, Solveig, fr.o.m. 1996-04-12
Sakkunnig : Lindström, Eva, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Ljunggren-Lönnberg, Lil t.o.m. 1994-12-31
Sakkunnig : Lönnberg, Anders, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Måhl, Christer
Sakkunnig : Nyberg, Jan-Erik, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Olofsson, Kristina, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-13
Sakkunnig : Palme, Joakim, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Rolén, Thomas
Sakkunnig : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Rydén, Inger t.o.m. 1995-05-14
Sakkunnig : Schager, Nils-Henrik, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Stridsberg, Kerstin t.o.m. 1994-12-31
Sakkunnig : Svensson, Hans t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Söderström, Carl-Henrik
Sakkunnig : Tillander, Per, fr.o.m. 1995-11-06
Sakkunnig : Wetterberg, Ulf
Expert : Allard-Ringborg, Solveig t.o.m. 1995-05-13
Expert : Eckerhall, Alf t.o.m. 1995-05-13
Expert : Edling, Jan t.o.m. 1995-05-13
Expert : Ekman, Margareta, fr.o.m. 1993-11-30
Expert : Eriksson, Ingemar t.o.m. 1995-05-13
Expert : Foyer, Margareta t.o.m. 1995-05-13
Expert : Franzén-Ljung, Gunn t.o.m. 1995-05-13
Expert : Gröjer, Jan-Erik
Expert : Lindblom, Solveig t.o.m. 1995-05-13
Expert : Lönnberg, Anders t.o.m. 1995-05-13
Expert : Nilsson, Carina, fr.o.m. 1994-10-15
Expert : Palme, Joakim t.o.m. 1995-05-13
Expert : Perbeck, Ulf t.o.m. 1995-05-13
Expert : Strömgren, Marie-Louise
Expert : Söderström, Carl-Henrik t.o.m. 1995-05-13
Expert : Zettermark, Åke t.o.m. 1995-05-13
Sekreterare : Baltzari, Lars t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Bjursten, Peder, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Brorsson, Jan-Åke t.o.m. 1996-09-15
Sekreterare : Gabrielii, Ulf, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Johansson, Arne, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Krafft, Charlotta t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Laan, Karin, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-02-29
Sekreterare : Mårtensson, Karin, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Olsson, Erik, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Wikström, Kajsa, fr.o.m. 1995-06-15 t.o.m. 1996-01-31

Rapporter

SOU 1994:72Rapport från Sjuk- och arbets-
skadeberedningen.
SOU 1994:148Förtidspension – en arbetsmarknads-
politisk ventil
SOU 1995:59Ohälsoförsäkring och samhälls-
ekonomi – olika aspekter på modeller, finansiering
och incitament
SOU 1995:149Försäkringsskydd vid sjukdom. Ett
delbetänkande om rätten till ersättning och beräkning
av inkomstunderlag under sjukpenningtid
SOU 1996:113En allmän och aktiv försäkring vid
sjukdom och rehabilitering. Del 1 och 2.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 1993:44
Dir. 1993:119
Dir. 1995:54

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman