Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bengt Boström

Sök kontaktuppgifter till Bengt Boström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bengt Boström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bengt Boström medverkat i ( 2 st. ):

Klimatkommittén (M 1998:06) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Klimatkommittén (M 1998:06)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-07
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:40.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:23 Förslag till svensk klimatstrategi
Medverkande :
Ordförande : Olof Johansson, riksdagsman, fr.o.m. 1998-07-17 t.o.m. 2000-06-01
Ledamot : Ingela Bendrot, miljöchef, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Sinnika Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Åsa Domeij, agronom, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Berndt Ekholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Dan Ericsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Ronald Eriksson, miljösekreterare, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-08-30
Ledamot : Ingemar Josefsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Christin Nilsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Torbjörn Pettersson, partisekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Åsa Stenberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Karin Stierna, fastighetsingenjör, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1998-12-01
Ledamot : Ivar Virgin, f.d. europaparlamentariker, fr.o.m. 1999-08-31 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunniga : Olle Björk, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Bert Bolin, professor, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Lars Ekecrantz, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-02-21
Sakkunnig : Cecilia Fegler, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1998-12-01
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-20
Sakkunnig : Maria Gårding-Wärnberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Åsa Johanesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Erik Kiesow, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-02-07
Sakkunniga : Judith Melin, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-22
Sakkunnig : Lena Unemo, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunniga : Bosse Wallin, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 1999-06-13
Expert : Bengt Boström, professor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Runar Brännlund, docent, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Bo Kjellén, miljöambassadör, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Stefan Nyström, enhetschef, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Anders Turesson, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-08 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Staffan Wiedlert, direktör, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Huvudsekreterare : Kristina Feldhusen, fr.o.m. 1999-01-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Petronella Berg, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Anna-Karin Hjalmarsson, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Patrik Olofsson, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Lena Sandström, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2000-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:23 Förslag till svensk klimatstrategi [ pdf |Paragraftecken ]
Avfallsskatteutredningen (Fi 1995:07) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Avfallsskatteutredningen (Fi 1995:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:37.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:139 Skatt på avfall. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-04-18
Expert : Rolf Bohlin, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-02
Expert : Bengt Boström, docent, fr.o.m. 1995-05-02
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-02
Expert : Irene Kolare, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-02
Expert : Lars Lundholm, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-05-02
Expert : Björn Södermark, enhetschef, fr.o.m. 1995-05-02
Expert : Susanne Åkerfeldt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-02
Sekreterare : Gilbert Henriksson, kanslichef, fr.o.m. 1995-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:139 Skatt på avfall [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman