Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Eberstål

Sök kontaktuppgifter till Anna Eberstål på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Eberstål

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Anna Eberstål medverkat i:

2023 års fri- och rättighetskommitté (Ju 2023:05) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
2023 års fri- och rättighetskommitté (Ju 2023:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2023-06-15 00:00:00
Direktiv för kommittén, se dir. 2023:83
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 december 2024.
Medverkande :
Ordförande : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2023-06-15
Sekreterare : Olof Zachrisson, kansliråd, fr.o.m. 2023-06-26
Sekreterare : Anna Eberstål, justitiesekreterare, fr.o.m. 2023-07-03
Ledamot : Anders Andersson, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-09-05
Ledamot : Ludvig Aspling, riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-09-05
Ledamot : Malin Björk, riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-09-05
Ledamot : Karin Enström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-09-05
Ledamot : Maria Ferm, operativ chef, fr.o.m. 2023-09-05 t.o.m. 2024-02-05
Ledamot : Kristoffer Löfblad, kanslijurist, fr.o.m. 2023-09-05
Ledamot : Erik Ottoson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-09-05
Ledamot : Amalia Rud Pedersen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-09-05
Ledamot : Ardalan Shekarabi, riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-09-05
Ledamot : Mathias Sundin, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-09-05
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-09-05
Ledamot : Björn Sydow, f.d. talman, fr.o.m. 2023-09-05
Sakkunnig : Mathias Säfsten, departementsråd, fr.o.m. 2023-09-26
Expert : Helena Cidh Koelmeyer, rättslig expert, fr.o.m. 2023-09-26
Expert : Daniel Gustavsson, hovrättsråd, fr.o.m. 2023-09-26
Expert : My Hedström, byråchef, fr.o.m. 2023-09-26
Expert : Anna Jonsson Cornell, professor, fr.o.m. 2023-09-26
Expert : Martin Mörk, byråchef, fr.o.m. 2023-09-26
Expert : Ignacio Vita Uriarte, advokat, fr.o.m. 2023-09-26
Expert : Karin Åhman, professor, fr.o.m. 2023-09-26
Expert : Moa Dahlin, docent, fr.o.m. 2023-11-16
Ledamot : Jan Riise, riksdagsledamot, fr.o.m. 2024-02-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2023:83 Några frågor om grundläggande fri- och rättigheter [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman