: : :

Medverkande i utredning : Anna Centerstig

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Anna Centerstig

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Centerstig medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om översyn av stabsmyndigheter (Fi 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]

Utredningen om översyn av stabsmyndigheter (Fi 2007:02)


Beteckning : Fi 2007:02
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-03
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-02-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:20 och dir. 2007:173
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Karlström, Urban, fr.o.m. 2007-02-15 t.o.m. 2007-10-29
Särskild utredare : Svegfors, Mats, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Aldén, Karina, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Bäck, Hans, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Centerstig, Anna, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Jansson, Susanne, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Kallner, Bertil, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Larsson, Folke K., fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Lejdbrandt, Eva, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Lemne, Ann, fr.o.m. 2007-03-08
Huvudsekreterare : Johansson, Sten, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-09-16
Huvudsekreterare : Olauzon, Martin, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-03-20
Sekreterare : Widell, Jonas, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-03-20

Rapporter

SOU 2008:22Ett stabsstöd i tiden
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:20 Översyn av stabsmyndigheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:173 Tilläggsdirektiv till Stabsmyndighetsutredningen (Fi 2007:02) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:22 Ett stabsstöd i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Interdepartemental arbetsgrupp för mänskliga rättigheter (Ju 2006:E) [ Ledamot ]
Interdepartemental arbetsgrupp för mänskliga rättigheter (Ju 2006:E)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-26
Lokal : Kulturdepartementet
Arbetsgruppen ska förlängas på obestämd tid.
Medverkande :
Ordförande : Marcus Brixskiöld, departementsråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2008-02-04
Ordförande : Hans Dahlgren, ambassadör, fr.o.m. 2010-10-27 t.o.m. 2013-10-08
Ordförande : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2015-01-22
Ordförande : Jan Nordlander, ambassadör, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ordförande : Jenny Olausson, departementsråd, fr.o.m. 2015-01-19
Ordförande : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2015-01-21
Ordförande : Charlotta Wickman, departementsråd, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Camilla Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : John Ahlberk, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Mattias Ahlquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Anette Ahrnens, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Emanuel Allroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Johan Allvin, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Mikael Andersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Monica Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-06-01
Ledamot : Lars Arell, departementssekreterare, t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Sara Benjamin, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Gunilla Bergerén, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Mikaela Bexar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Cecilia Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Charlotte Brunelid, departementssekreterare, t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Kerstin Bynander, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Johan Bäverbradt, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Elisas Cansu, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Viktor Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Anna Centerstig, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Kristina Cunningham, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Jennie Dackmar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-24 t.o.m. 2015-01-21
Ledamot : Hans Dahlgren, ambassadör, fr.o.m. 2010-10-27 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Jenny Egermark, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Andreas Egeryd, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Expert : Hanna Ek, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Sofia Ekfeldt Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Elisabeth Eklund, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Ledamot : Helle Ellehöj, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Josefin Emanuel Brattberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Cecilia Eneman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Christer Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Kent Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anna Falkdalen, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Ulrika Funered, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2008-02-04
Ledamot : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Annika Gottberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-12
Ledamot : Mari Granath Lagercrantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Peter Grym, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Johanna Gustafsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Maria Gutiérrez, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Helena Hagberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Michael Haglund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Christina Hammarstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-04
Ledamot : Petra Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Lovisa Hellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Eva-Marie Hellstran, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Jacob Holm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Kristina Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-03 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Malin Häggqvist, departementssekreterare, t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Emil Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Henrik Ingrids, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Anna Jakenberg Brinck, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Thomas Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11
Ledamot : Alireza Javaheri, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Helena Johnsson, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Magnus Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-03 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Maria Jontén, departementssekreterare, t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Åsa Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Lennart Killander Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Margareta Kristiansson, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Henrik Källsbo, kansliråd, fr.o.m. 2016-06-01
Ledamot : Johan Lantto, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Charlotte Lewenhaupt, departementssekreterare, t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lotta Liljegren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Ann Lindh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Niklas Lind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Anna Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Anna-Karin Lindblom, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2008-02-05
Ledamot : Sofie Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Anders Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Daniel Lindvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Maria Lindqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Ebba Littorin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Helena Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Ledamot : Johan Lundmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Martina Löfstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Miriam Malmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lina Martinson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24
Ledamot : Selma Memik, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Lena Mirow, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Sara Modin, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Petra Mårselius, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Carina Mårtensson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Johanna Möllerberg, ämnesråd, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Filip Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09
Ledamot : Helene Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lars Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-28
Ledamot : Anna Nordlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Tanja Ohlsson Blandy, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2015-01-21
Ledamot : Lars Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2012-12-15
Ledamot : Charlotte Palmstierna, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Maria Parent, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lina Pastorek, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Sara Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Anne Rapp, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-06-03 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Pia Roed, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Alexander Rohdin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Johanna van Rooij, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Charlotte Roth-Olanders, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Karin Seydlitz, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Helena Sivard Askvik, departementssekreteare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2013-10-09
Ledamot : Henrik Sjölinder, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Anna-Lena Sjölund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09
Ledamot : Theresia Ståhle, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Jesper Svarén, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Lisa Emelia Svensson, kansliråd, t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Macus Sverdén, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Mathias Säfsten, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Negin Tagavi, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-09-21
Ledamot : Bilge Tekin Befrits, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Cecilia Torstensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : David Törngren, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Karin Wenander, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Jenny Wessblad-Hårdh, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Lena Mirow, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Ledamot : Anne-Cerise Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Olof Nyman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Johanna Ode, departementssekretare, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Mikael Oskarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Cecilia Romson Örnberg, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Mihail Stoican, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Ulrika Sundberg, minister, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Ledamot : Negin Tagavi, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Bilge Tekin Befrits, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Bilge Tekon Befrits, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Göran Ternbo, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Martin Valfridsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-05-31
Ledamot : Cecilia Vestman, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-09-27
Ledamot : Elisabeth Wass Löfstedt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Olof Wetterwvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Tora Wigstrand, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Maria Wilenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anders Wilhelmsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Anna Wrange, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Nadia Yousri, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Fanny Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-21
Ledamot : Jens Ölander, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-04
Ledamot : Jonas Öhlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Signe Öhman, ämnesråd, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Carolina Östgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-03-23
Sekreterare : Maria Jontén, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2012-06-01
Sekreterare : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : David Karlsson, dep.sekr., fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Anna-Karin Lindblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-05
Sekreterare : Lena Mirow, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman