Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Boreson

Sök kontaktuppgifter till Anna Boreson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Boreson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Boreson medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om översyn av filmgranskningslagen m.m. (Ku 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av filmgranskningslagen m.m.(Ku 2008:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-05-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:62
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:51 Avskaffande av filmcensuren för vuxna - men förstärkt skydd för barn och unga mot skadlig mediepåverkan
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 2008-05-22 t.o.m. 2009-06-14
Expert : Anna Boreson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-22 t.o.m. 2009-06-14
Expert : Anna Gullesjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-06-14
Expert : Ingegerd Häller, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-01-21
Expert : Feryal Mentes, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-06-14
Expert : Mihail Stoican, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Helena Bergholtz, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Eva Bengtsson Skogsberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Esabelle Dingizian, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Dan Kilström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Leif Pettersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Ledamot : Gudrun Utas, politisk sekreterare, fr.o.m. 2008-12-19 t.o.m. 2009-06-14
Sekreterare : Katarina Kölfors, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-06-21
Sekreterare : Annica Runsten, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Filmutredningen 2008 (Ku 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Filmutredningen 2008 (Ku 2008:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-06-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:73 Vägval för filmen
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Svegfors, landshövding, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Anna Boreson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Christoffer Démery, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Rolf Höijer, ämnesrådet, fr.o.m. 2009-04-16 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Maria Ljungkvist, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-04-15
Expert : Martin Olauzon, avdelningschef, fr.o.m. 2009-04-16 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Sara Underskog, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-01-22 t.o.m. 2009-10-07
Michael Informatör Malmborg, och egen företagare, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-01-21
Ingvar von Malmborg, redaktör, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Leif Pettersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Hans Wallmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Bengt Wernersson, redaktör, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Cecilia Wikström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26
Huvudsekreterare : Jon Dunås, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-10-18
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Jon Dunås, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-09-30
Sekreterare : Johanna Wistedt, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:88 Filmpolitikens finansiering och utformning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:73 Vägval för filmen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman