Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Andreas Lindholm

Sök kontaktuppgifter till Andreas Lindholm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Andreas Lindholm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Andreas Lindholm medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om en effektiv och ändamålsenlig tillsyn över diskrimineringslagen (A 2019:03) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen om en effektiv och ändamålsenlig tillsyn över diskrimineringslagen (A 2019:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-08-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:99, dir. 2019:63, dir. 2020:102 och dir. 2021:78
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 december 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:79 Effektivare tillsyn över diskrimineringslagen - aktiva åtgärder och det skollagsreglerade området
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Bull, justitieråd, fr.o.m. 2019-09-19
Sakkunnig : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Anders Danielsson, landshövding, fr.o.m. 2021-03-15
Expert : Carl-Gustav Fernlund, f.d. domare i EU-domstolen, fr.o.m. 2021-03-15
Expert : Jonas Hamark, jurist, fr.o.m. 2021-08-30
Expert : Mirja Johansson, filosofie doktor, specialist i neuropsykologi, fr.o.m. 2021-03-15 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Maria Karlsson, jurist, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Lotta Lerwall, professor, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Andreas Lindholm, jurist, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Martin Mörk, enhetschef, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-10-03
Expert : Tarik Qureshi, expert, fr.o.m. 2021-10-04
Expert : Eberhard Stuber, jurist, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : David Sandström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Sara Stenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16
Huvudsekreterare : Nadia Boussaid Pettersson, fr.o.m. 2019-11-07
Sekreterare : Nina Nordengren, fr.o.m. 2019-11-21
Sekreterare : Anna Rosenmüller Nordlander, fr.o.m. 2020-01-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om transpersoners rättsliga skydd m.m. (A 2014:05) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om transpersoners rättsliga skydd m.m. (A 2014:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-07-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:115
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:103 Ett utvidgat straffrättsligt skydd för transpersoner m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Erica Hemtke, chefsrådman, fr.o.m. 2014-07-31 t.o.m. 2015-12-08
Expert : Mikaela Bexar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-09 t.o.m. 2015-12-08
Expert : Percy Bratt, advokat, fr.o.m. 2014-09-09 t.o.m. 2015-12-08
Expert : Carina Djärv, utredare, fr.o.m. 2014-09-09 t.o.m. 2015-05-14
Expert : Marie Ek, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-09-09 t.o.m. 2015-12-08
Expert : Christine Gilljam, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2014-09-09 t.o.m. 2015-01-21
Expert : Thomas Hvitfeldt, fr.o.m. 2015-06-15 t.o.m. 2015-12-08
Expert : Gunilla Isaksson, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-09 t.o.m. 2015-04-19
Expert : Andreas Lindholm, jur.kand., fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2015-12-08
Expert : Martin Permén, poliskommissarie, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2015-12-08
Expert : Håkan Sandahl, länspolismästare, fr.o.m. 2014-09-09 t.o.m. 2015-01-21
Expert : Börje Tulldahl, kammaråklagare, fr.o.m. 2014-09-09 t.o.m. 2015-12-08
Sekreterare : Emilie Smiding, fr.o.m. 2014-09-08 t.o.m. 2015-12-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:103 Ett utvidgat straffrättsligt skydd för transpersoner m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Nya el- och gasmarknadsutredningen (N 2009:04) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Nya el- och gasmarknadsutredningen (N 2009:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:21 och dir. 2010:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:30 Tredje inre marknadspaketet för el och naturgas - Fortsatt europeisk harmonisering
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Nyberg, fr.o.m. 2009-04-16 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Mari Gremlin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Lars Gustafsson, ordförande, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Iris Heldt, kansliråd, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Urban Kärrmarck, expert, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Andreas Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Göran Morén, avdelningschef, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Birgitta Resvik, civilingenjör, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Christina Simón, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Thomas Sundqvist, ekonom, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Magnus Thorstensson, analytiker, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Johan Öhnell, ordförande, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Huvudsekreterare : Marie Römpötti, fr.o.m. 2009-06-01 t.o.m. 2010-05-03
Sekreterare : Kajsa Fernqvist, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-05-03
Sekreterare : Camilla Rosenberg, fr.o.m. 2009-09-16 t.o.m. 2010-05-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Energinätsutredningen (M 2006:03) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Energinätsutredningen (M 2006:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:39, dir. 2007:27, 2007:86, dir. 2008:54 och dir. 2009:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:99 Förhandsprövning av nättariffer m.m.
SOU 2009:2 Nya nät för förnybar el
SOU 2009:48 Konsessioner för el- och gasnät
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Kjellman, direktör, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Catarina Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2006-08-24
Sakkunnig : Karin Israelsson, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Iris Heldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Rémy Kollessar, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Andreas Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Eva Lindström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-11-21
Sakkunnig : Göran Morén, rådman, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Mikael Möller, ansvarig energi och klimatfrågor, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Anders Richert, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Camilla Rosenberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Maria Röske, projektledare, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Karin Sjökvist, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Ylva Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Ulf Sävström, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-25 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Caroline Törnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Roger Husblad, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Ronald Liljegren, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Joakim Lindström, handläggare, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Expert : Bo Rutberg, fil.mag., fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Hans Åkesson, chef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-05-08
Huvudsekreterare : Jan-Olof Lundgren, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-05-22
Sekreterare : Martin Bengtsson, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Åsa Camilla Leander, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Hans Olander, fr.o.m. 2007-09-04 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Mattias Steen, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2008-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:99 Förhandsprövning av nättariffer m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:2 Nya nät för förnybar el [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:48 Koncessioner för el- och gasnät [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman