Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Amanda Bertilsdotter Nilsson

Sök kontaktuppgifter till Amanda Bertilsdotter Nilsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Amanda Bertilsdotter Nilsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Amanda Bertilsdotter Nilsson medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om barns möjligheter att utkräva sina rättigheter (S 2022:03) [ Avslutad 2023 ] [ Expert ]
Utredningen om barns möjligheter att utkräva sina rättigheter (S 2022:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2022-04-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2022:35
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 28 augusti 2023.
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Linder, kammarrättslagman, fr.o.m. 2022-05-02
Sakkunnig : Victor Hagstedt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-05-30
Sakkunnig : Sara Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-05-30
Sakkunnig : Charlotte Roth Olanders, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-05-30
Sakkunnig : Johanna Spanne, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-05-30
Expert : Amanda Bertilsdotter Nilsson, jurist, fr.o.m. 2022-05-30 t.o.m. 2022-06-22
Expert : Jonas Doll, expert, fr.o.m. 2022-05-30
Expert : Maj Fagerlund, barnrättsjurist, fr.o.m. 2022-05-30
Expert : Fredrik Forssman, rådman, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Johanna Gillström, jurist, fr.o.m. 2022-06-23 t.o.m. 2023-04-25
Expert : Johan Hardstedt, förbundsjurist, fr.o.m. 2022-05-30
Expert : Helen Ronen, jurist, fr.o.m. 2023-04-26
Expert : Rebecca Stern, professor, fr.o.m. 2022-05-30
Expert : Ola Vinnerljung, jurist, fr.o.m. 2022-05-30
Expert : Elin Wernquist, generalsekreterare, fr.o.m. 2022-05-30
Expert : Carin Westerlund, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2022-05-30
Expert : Kavot Zillén, docent, fr.o.m. 2022-05-30 t.o.m. 2023-02-14
Huvudsekreterare : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-05-09
Sekreterare : Lina Hjorth Warlenius, justitiesekreterare, fr.o.m. 2022-08-17
Sekreterare : Helene Prohorenko, student, fr.o.m. 2023-02-06 t.o.m. 2023-03-31
Sekreterare : Helene Prohorenko, student, fr.o.m. 2023-04-01 t.o.m. 2023-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om skydd för barn som bevittnar våld eller andra brottsliga handlingar och ansvar för uppmaning att begå självmord (Ju 2018:02) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om skydd för barn som bevittnar våld eller andra brottsliga handlingar och ansvar för uppmaning att begå självmord (Ju 2018:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:32 Straffrättsligt skydd för barn som bevittnar brott mellan närstående samt mot uppmaning och annan psykisk påverkan att begå självmord
Medverkande :
Särskild utredare : Linn Pantzar, rådman, fr.o.m. 2018-06-14 t.o.m. 2019-06-12
Expert : Amanda Bertilsdotter Nilsson, vikarierande juridik- och utredningschef, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2019-06-12
Expert : Cecilia Eneman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2019-06-12
Expert : Ylva Glantz, jurist, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2019-06-12
Expert : Anders Hirsh, vice chefsåklagare, t.f. kammarchef, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2019-06-12
Expert : Rebecca Lagh, advokat, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2019-06-12
Expert : Johan Sundqvist, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2019-06-12
Expert : Björn Tingberg, universitetslektor, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2019-06-12
Expert : Annika Öster, generaldirektör, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2019-06-12
Expert : Jonas Österlund, rådman, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2019-06-12
Sekreterare : Charlotte Eklund Rimsten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-06-14 t.o.m. 2019-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet (U 2018:02) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet (U 2018:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:15, dir 2018:59 och 2019:25
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:64 Nya regler för skolor med konfessionell inriktning
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Arrhenius, utredare, fr.o.m. 2018-03-08 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Maud Bergqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Hedvig Bernitz, universitetslektor, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Amanda Bertilsdotter Nilsson, jurist, fr.o.m. 2019-02-05 t.o.m. 2019-09-23
Expert : Elisabet Fura, jurist, fr.o.m. 2019-08-21 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Manne Heimer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-02-21 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Sarah Helaoui, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Sofia Kalin, jurist, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Johan Kylenfelt, jurist, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Carl Lind, utredare, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Rebecka Pomering, jurist, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-02-04
Expert : Rebecka Pomering, jurist, fr.o.m. 2019-09-24 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Örjan Wallin, handläggare, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Nadia Boussaid Pettersson, jurist, fr.o.m. 2018-03-12 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Johanna Schiratzki, professor, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Daniel Wanhatalo, rådman, fr.o.m. 2018-03-12 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Love Wennemo Lanninger, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:64 Nya regler för skolor med konfessionell inriktning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Barnrättsdelegationen (S 2016:C) [ Pågående ] [ Ersättare ]
Barnrättsdelegationen (S 2016:C)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-07 00:00:00
Direktiv för uppdraget, se S2016/03619/FST
Medverkande :
Ledamot : Warda Abdalla, förbundsordförande Rädda barnens ungdomsförbund, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Pernilla Baralt, generalsekreterare, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Pernilla Baralt, generalsekreterare Unicef, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Agnes Plan International Sverige Björn, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Anne Marie Brodén, ordförande, Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Anne Marie Brodén, ordförande, Stiftelsen Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Anne Marie Brodén, styrelseordförande Stiftelsen Allmänna barnhuset, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Åse Bäckström, ordförande, Global Child Forum, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Elisabeth Dahlin, generalsekreterare, Rädda Barnen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Elisabeth Dahlin, barnombudsman, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Elisabeth Dahlin, barnombudsman Barnombudsmannen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Inger Davidson, ordförande, ECPAT, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Cecilia Ekstrand, handläggare, Synskadades Riksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Cecilia Ekstrand, intressepolitisk handläggare, Synskadades Riksförbund, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Cecilia Ekstrand, intressepolitisk handläggare Synskadades riksförbund, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Carlina Engström, vice generalsekreterare, Stiftelsen Friends, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Anna Ernestam, generalsekreterare SOS Barnbyar, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Elias Fjellander, vice ordförande LSU, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Maja Frankel, generalsekreterare, Friends, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Maja Frankel, generalsekreterare Friends, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Maria Sverigechef Rädda Frisk, barnen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2023-10-16
Ledamot : Paula Guillet de Monthoux, generalsekreterare, World Childhood Foundation, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Ida Hellrup, grundare och jurist, Barnrättsbyrån, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Anna Karin Hildingson Boqvist, generalsekreterare, ECPAT, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Anna Karin Hildingson Boqvist, generalsekreterare ECPAT, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Birgitta Holmberg, programchef och vice ordförande, World Childhood Foundation, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Britta Holmberg, biträdande generalsekreterare World Childhood Foundation, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Mushtagh Hosseini, ordförande, Sveriges Ensamkommande Förening RIksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Birgitta Johansson, vice ordförande Erikshjälpen, Nätverket för Barnkonventionen, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Birgitta Johansson, programchef Nätverket för barnkonventionen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Stefan Johansson, ordförande, Nätverket för barnkonventionen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Magnus Jägerskog, generalsekreterare, Barnens rätt i samhället, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Magnus Barnens Jägerskog, rätt i samhället (Bris), fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Magnus Jägerskog, generalsekreterare Bris, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Michael Karlsson, ordförande, SOS barnbyar, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Johan Klinthammar, förbundsordförande RBU, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Hannah Kroksson, vice ordförande, Sveriges ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Mathilda Sveriges Ungdomsorganisationer (LSU) Laestadius, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Jorge Londoño, ordförande, Rädda Barnens ungdomsförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Bodil Långberg, styrelseledamot, SOS barnbyar, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Fredrik Malmberg, barnombudsman, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Katarina Mellström, generalsekreterare, Global Child Forum, fr.o.m. 2022-09-09 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Katarina Secretary General Global Child Mellström, Forum, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Sandra Patel Seropian, påverkanschef, Maskrosbarn, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Sandra Patel Seropian, påverkanschef Maskrosbarn, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Maria Persdotter, ordförande, Riksförbundet för rörelsehindrade barn och unga, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Maria Persdotter, ordförande, Riksförbundet för rörelsehindrade Barn och Unga (RBU), fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Pia Stavås-Meier, ordförande, PLAN Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Odd Swarting, ordförande, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Hanna Thessén, ordförande, Rädda Barnens Ungdomsförbund, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Helena Thybell, generalsekreterare, Rädda Barnen, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Elin Wernquist, generalsekreterare Barnrättsbyrån, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Cajsa Wiking, generalsekreterare, Global Child Forum, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-09-08
Suppleant : Cecilia Sjölander, generalsekreterare, Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Ulf Karlberg, styrelseledamot, Global Child Forum, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Ola Mattsson, chef Sverigeprogrammet, Rädda Barnen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Anders Pettersson, generalsekreterare, ECPAT, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Neven Milivojevic, verksamhetsledare, Synskadades Riksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Britta Holmberg, bitr. generalsekreterare, World Childdhood Foundation, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Emma Bennwik, barnrättsspecialist, Barnens rätt i samhället, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Bodil Långberg, styrelseledamot, SOS barnbyar, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Rebecka Prentell, ordförande, Sveriges Ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Anna Karin Hildingson Boqvist, program- och utredningschef, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Henrik Petrén, generalsekreterare, Riksförbundet för rörelsehindrade barn och unga, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Fredrik Svensson, rådgivare, PLAN Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Véronique Lönnerblad, generalsekreterare, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Suppleant : Johan Rahm, kommunikationschef, Stiftelsen Friends, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ersättare : Filippa Head Berg, of Research and Development Global Child Forum, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Noura Berrouba, ordförande LSU, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Eli Båvner Lorentzi, vice ordförande, Rädda Barnens Ungdomsförbund, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Aza Sveriges Ungdomsorganisationer (LSU) Cheragwandi, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Anna Dorrian Werner, påverkansansvarig/barnrättsjurist Bris, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Maj Fagerlund, barnrättsjurist Unicef, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2023-08-24
Ersättare : Maria Frisk, chef Sverigeprogrammet, Rädda Barnen, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Paula Guillet de Monthoux, generalsekreterare, World Childhood Foundation, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Paula Guillet de Monthoux, generalsekreterare World Childhood Foundation, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Ida Hellrup, jurist Barnrättsbyrån, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Erik Henriksson, tf. Barnombudsman/verksamhetschef Barnombudsmannen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Elin Hågeby Caicedo, generalsekreterare, Maskrosbarn, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Elin Hågeby Caicedo, generalsekreterare Maskrosbarn, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Sophie Josephson, senior barnrättsrådgivare, ECPAT, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Sophie Josephson, senior barnrättsrådgivare ECPAT, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Isabella Kim, barnrättsjurist Friends, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-05-28
Ersättare : Emma Barnens Kristensson Bennwik, rätt i samhället (Bris), fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Magnus Loftsson, forskningschef, Friends, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Bodil Långberg, styrelseledamot SOS Barnbyar, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Maria Olausson, jurist Nätverket för barnkonventionen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Brendan Rajakumar Joseph, vice förbundsordförande Rädda barnens ungdomsförbund, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Cecilia Sjölander, generalsekreterare, Stiftelsen Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Cecilia Sjölander, generalsekreterare Stiftelsen Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Ylva Sperling, sektionschef Rädda barnen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2023-10-16
Ersättare : Malin Tjernell Prioset, förbundsjurist/kanslichef RBU, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-01-08
Ersättare : Janna Törneman, barnrättsrådgivare Unicef, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2023-05-08
Ersättare : Michael Wandy Karlsson, styrelseordförande, SOS barnbyar, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Elin Wernquist, generalsekreterare, Barnrättsbyrån, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Per Wictorsson, verksamhetschef, Synskadades Riksförbund, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Per Wictorsson, verksamhetschef Synskadades riksförbund, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Ebba Plan International Sverige Wigerström, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Karin UNICEF Sverige Ödquist Drackner, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Johanna Forsberg, ordförande, Nätverket Unga För Tillgänglighet, fr.o.m. 2023-10-02 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Gabriel Eerden, styrelseledamot, Nätverket Unga för Tillgänglighet, fr.o.m. 2023-10-02 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Christina Heilborn, förbundssekreterare, Riksförbundet FUB, fr.o.m. 2023-08-30 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Nina Alander, förbundsjurist, Riksförbundet FUB, fr.o.m. 2023-08-30 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Lotta Sylwander, programchef, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2023-08-30 t.o.m. 2024-02-11
Ledamot : Åsa Regnér, generalsekreterare, fr.o.m. 2023-10-17 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Maria Sverigechef Rädda Frisk, barnen, fr.o.m. 2023-10-17 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Ylva Sverigechef Rädda Sperling, barnen, fr.o.m. 2023-10-17 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Li Wicén, förbundsjurist, fr.o.m. 2024-01-09 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Amanda Bertilsdotter Nilsson, jurist, fr.o.m. 2024-02-12 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Lisen Bergquist, barnrättsjurist, fr.o.m. 2024-05-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Barnrättighetsutredningen (S 2013:08) [ Avslutad 2016 ]
Barnrättighetsutredningen (S 2013:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:35, dir. 2014:86 och dir. 2015:17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:19 Barnkonventionen blir svensk lag
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Wickström, lagman, fr.o.m. 2013-03-27
Sakkunnig : Helena Corell, kansliråd, fr.o.m. 2013-05-16 t.o.m. 2015-09-29
Sakkunnig : Johan Borgström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2013-05-16 t.o.m. 2013-06-02
Sakkunnig : Mattias Falk, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2013-11-10
Sakkunnig : Charlotte Hellner Kirstein, ämnesråd, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Åsa Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Charlotte Palmstierna, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Jenny Strandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Moa Östberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-05 t.o.m. 2015-11-19
Expert : Thomas Hammarberg, f.d. kommissionär för mänskliga rättigheter, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Kirsi Laakso Utvik, rådman, fr.o.m. 2014-06-05
Expert : Fredrik Malmberg, barnombudsman, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Mats Sjösten, lagman, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Karin Åhman, professor, fr.o.m. 2013-05-16
Hampus Allerstrand, förbundsjurist Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2015-08-28 t.o.m. 2015-10-06
Emma BRIS Bennvik, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2015-04-07
Amanda Nätverket Bertilsdotter Nilsson, för barnkonventionen/ ECPAT Sverige, fr.o.m. 2013-06-27
Ann-Christin Cederborg, professor barn och ungdomsvetenskap, Stockholms universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Elizabeth Englundh, handläggare Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2015-10-07
Lisa Nätverket Eriksson, för barnkonventionen/ UNICEF Sverige, fr.o.m. 2013-06-27
Karin Rädda Barnen Fagerholm, fr.o.m. 2013-10-02
Hanna Nätverket Gustafsson Hertell, för barnkonventionen/ Sveriges kvinnojourer, SKR, fr.o.m. 2013-06-27
Christina UNICEF Sverige Heilborn, fr.o.m. 2013-06-27
Thomas Nätverket Jansson, för barnkonventionen/ Föreningen för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning, FUB, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-08-22
Pia Johansson, lagman, Blekinge tingsrätt, fr.o.m. 2013-10-10
Lenita Nätverket Karlsson, för barnkonventionen /Unga Örnars Riksförbund, fr.o.m. 2013-08-23
Lisa Nätverket Lundahl, för barnkonventionen/Unga Örnars riksförbund, fr.o.m. 2015-04-08
Anna Lundberg, docent i mänskliga rättigheter, Malmö högskola, fr.o.m. 2013-10-10
Bodil Stiftelsen Allmänna Barnhuset Långberg, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2015-02-03
Ola Rädda Barnen Mattsson, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-10-01
Titti Mattsson, professor i offentlig rätt, Lunds universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Johanna Schiratzki, professor i välfärdsrätt, Ersta Sköndal högskola, fr.o.m. 2013-10-10
Anna Singer, professor i civilrätt, Uppsala universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Cecilia Stiftelsen Allmänna Barnhuset Sjölander, fr.o.m. 2015-02-04
Ann-Marie Nätverket Stenhammar, för barnkonventionen/ Nordisk förening för sjuka barns behov, NOBAB, fr.o.m. 2013-06-27
Rebecca Stern, lektor i folkrätt, Uppsala universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Jesper Nätverket Symreng, för barnkonventionen/ Föreningen för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning, FUB, fr.o.m. 2013-08-23
Bo Vinnerljung, professor, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2014-01-09
Hannah Nätverket Wiklund, för barnkonventionen/ Unga Örnars riksförbund, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-08-22
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Ewa Gustafsson, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Anna Holmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-04-30
Sekreterare : Sara Philipson, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2016-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:19 Barnkonventionen blir svensk lag [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman