Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Agneta Peterz

Sök kontaktuppgifter till Agneta Peterz på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Agneta Peterz

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Agneta Peterz medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om kommunernas och landstingens ekonomiska förvaltning m.m. (Fi 2000:04) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Utredningen om kommunernas och landstingens ekonomiska förvaltning m.m. (Fi 2000:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-04-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:76 God ekonomisk hushållning i kommuner och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Jörgen Andersson, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2001-11-01
Sakkunnig : Ingvar Paulsson, fr.o.m. 2000-08-08 t.o.m. 2001-11-01
Expert : Eva Bjurman, fr.o.m. 2000-08-08 t.o.m. 2001-11-01
Expert : Björn Grönkvist, fr.o.m. 2000-08-08 t.o.m. 2001-11-01
Expert : Anders Haglund, fr.o.m. 2000-08-08 t.o.m. 2001-11-01
Expert : Hans Ingvar Jönsson, fr.o.m. 2000-08-25 t.o.m. 2001-11-01
Expert : Anders Nilsson, fr.o.m. 2000-08-08 t.o.m. 2001-11-01
Expert : Eva Olin, fr.o.m. 2000-08-08 t.o.m. 2001-11-01
Expert : Agneta Peterz, fr.o.m. 2000-08-08 t.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Kai Kronvall, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-11-01
Bitr. sekreterare : Claes Hammarlund, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2000-12-31
Assistent : Marianne Hafner, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:76 God ekonomisk hushållning i kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (In 1998:02) om utvidgat balanskrav omfattande verksamhet i kommunala företag [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (In 1998:02) om utvidgat balanskrav omfattande verksamhet i kommunala företag
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Medverkande :
Ordförande : Karl Knutsson, direktör, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Alf Hübinette, direktör, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Anneli Lagebro, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Anders Nilsson, ekonom, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Agneta Peterz, ekonom, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Barbro Rosensvärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Inga Thoresson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-30 t.o.m. 1998-08-31
Expert : Ylva Grahn, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-01
Sekreterare : Kerto Birgersson, revisor, fr.o.m. 1998-02-15 t.o.m. 1998-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommunrevisionskommittén (In 1997:07) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Kommunrevisionskommittén (In 1997:07)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-03
Direktiv för se dir. 1997:56. Uppdraget är därmed avslutat.
Medverkande :
Ordförande : Ola Rask, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Eva Gillström, kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Ulla Göthager, kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Lennart Hedquist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Hans-Ingvar Jönsson, bankdirektör, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Thomas Magnusson, budgetrådgivare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Leif Marklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Sven Samuelsson, revisor, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Monica Sellin, vårdare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Inger Tapper, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Cristina Karlstam, departementsråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Staffan Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Agneta Peterz, ekonom, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Barbro Rosensvärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Lena Stridsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Håkan Torngren, sektionschef, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Sekreterare : Marie-Louise Kraft, kommunjurist, fr.o.m. 1997-06-11 t.o.m. 1998-06-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:56 Översyn av den kommunala revisionen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:71 Den kommunala revisionen – ett demokratiskt kontrollinstrument [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman