Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Agnes Morin

Sök kontaktuppgifter till Agnes Morin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Agnes Morin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Agnes Morin medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om mediegrundlagarna och tillgänglighetskrav för vissa medier (Ju 2024:03) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om mediegrundlagarna och tillgänglighetskrav för vissa medier (Ju 2024:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2024-02-08 00:00:00
Direktiv för utredningen, se dir. 2024:19
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2024.
Medverkande :
Särskild utredare : Lisa Englund Krafft, beredningschef, fr.o.m. 2024-02-08
Sekreterare : Anna Malmström, rådman, fr.o.m. 2024-03-01
Tina Acketoft, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2024-04-22
Per-Arne Håkansson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2024-04-22
Lars Johnsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2024-04-22
Linda Modig, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2024-04-22
Mia Sydow Mölleby, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2024-04-22
Niklas Thidevall, jurist, fr.o.m. 2024-04-22
Victoria Tiblom, riksdagsledamot, fr.o.m. 2024-04-22
Roland Utbult, riksdagsledamot, fr.o.m. 2024-04-22
Expert : Karl Bratt Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2024-04-22
Sakkunnig : Agnes Morin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2024-04-22
Expert : Eva Bengtsson Åström, jurist, fr.o.m. 2024-04-22
Expert : Elna Jönsson, verksjurist, fr.o.m. 2024-04-22
Expert : Erik Mårild, specialistföredragande, fr.o.m. 2024-04-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2024:19 Mediegrundlagarna och tillgänglighetskrav för vissa medier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om beredskap enligt regeringsformen (Ju 2021:13) [ Avslutad 2023 ] [ Sekreterare ]
Kommittén om beredskap enligt regeringsformen (Ju 2021:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-09-30 00:00:00
Direktiv för kommittén, se dir. 2021:80
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 november 2023.
Medverkande :
Ordförande : Johan Hirschfeldt, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Anti Avsan, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-11-16
Ledamot : Jörgen Berglund, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-11-18
Ledamot : Bo Broman, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-11-16 t.o.m. 2022-12-21
Ledamot : Karin Enström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-11-16 t.o.m. 2022-11-17
Ledamot : Annika Hirvonen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-11-16
Ledamot : Paula Holmqvist, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-11-16 t.o.m. 2023-02-09
Ledamot : Ida Karkiainen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-02-10
Ledamot : Fredrik Lindahl, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-11-16
Ledamot : Kerstin Lundgren, riksdagsledamot och vice talman, fr.o.m. 2021-11-16
Ledamot : Fredrik Lundh Sammeli, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-11-16
Ledamot : Jennie Nilsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-11-16
Ledamot : Mikael Oscarsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-11-16
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-11-16
Ledamot : Per Söderlund, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-12-22
Ledamot : Allan Widman, landshövding, fr.o.m. 2021-11-16 t.o.m. 2023-08-23
Sakkunnig : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2021-11-29
Sakkunnig : Johan Lundqvist, kansliråd, fr.o.m. 2021-11-29
Expert : Per Bolinder, departementsråd, fr.o.m. 2021-11-29
Expert : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2022-05-06
Expert : Karin Broms, ämnesråd, fr.o.m. 2022-05-06
Expert : Kerstin Bynander, ställföreträdande avdelningschef, fr.o.m. 2021-11-29 t.o.m. 2022-05-05
Expert : Ditte Egnell, departementsråd, fr.o.m. 2022-08-23
Expert : Marika Ericson, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2021-11-29
Expert : Linnéa Jantvik, kansliråd, fr.o.m. 2021-11-29 t.o.m. 2022-05-05
Expert : Anna Jonsson Cornell, professor, fr.o.m. 2021-12-21
Expert : Ann Larsson, enhetschef, fr.o.m. 2021-11-29
Expert : Erik Lövrup Nordentjell, enhetschef, fr.o.m. 2022-02-24
Expert : Jessica Svärdström, departementsråd, fr.o.m. 2021-11-29 t.o.m. 2022-08-22
Expert : Annika Waller, biträdande kanslichef, fr.o.m. 2021-12-14
Sekreterare : Johan Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-11-15
Sekreterare : Agnes Morin, områdesansvarig föredragande, fr.o.m. 2021-11-15
Ledamot : Malin Danielsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2023-08-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

SOU 2023:75

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman