: : :

Medverkande i utredning : Åsa Carlander

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Åsa Carlander

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Åsa Carlander medverkat i ( 2 st. ):

Delegationen för migrationsstudier (Ju 2013:17) [ Pågående ] [ Ledamot ]

Delegationen för migrationsstudier (Ju 2013:17)


Beteckning : Ju 2013:17
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2019-01-14
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2013-11-21
Direktiv för delegationen, se dir. 2013:102 och dir. 2017:5
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm
Utredningstiden förlängs. Regeringen avser att senast under 2020 ta ställning till hur arbetet ska bedrivas i fortsättningen.

Sammansättning


Ordförande : Palme, Joakim, fr.o.m. 2013-11-21
Ledamot : Bevelander, Pieter, fr.o.m. 2014-02-27
Ledamot : Brunnberg, Kerstin, fr.o.m. 2014-02-27
Ledamot : Carlander Hemingway, Åsa, fr.o.m. 2018-08-30
Ledamot : Sundén, Annika, fr.o.m. 2014-02-27
Ledamot : Wilton Wahren, Alexandra, fr.o.m. 2014-02-27 t.o.m. 2018-08-29
Ledamot : Åslund, Olof, fr.o.m. 2014-02-27
Kanslichef : Tamas, Kristof, fr.o.m. 2014-01-01
Kanslichef : Tovatt, Caroline, fr.o.m. 2018-12-15 t.o.m. 2019-12-31
Bitr. kanslichef : Tovatt, Caroline, fr.o.m. 2018-08-01
Sekreterare : Asplund, André, fr.o.m. 2018-08-20
Sekreterare : Hedberg, Charlotta, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Larsson, Jakob, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2014-10-12
Sekreterare : Liljeberg, Linus, fr.o.m. 2015-09-01
Sekreterare : Lundberg, Erik, fr.o.m. 2018-01-15 t.o.m. 2018-07-14
Sekreterare : Parusel, Bernd, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2016-04-30
Sekreterare : Solomin, Nina, fr.o.m. 2016-05-15 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Svantesson, Monica, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2017-09-05
Sekreterare : Thalberg, Sara, fr.o.m. 2016-01-01
Sekreterare : Tovatt, Caroline, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2018-07-31
Sekreterare : Malm Lindberg, Henrik, fr.o.m. 2016-06-27
Sekreterare : Vera-Larrucea, Constanza, fr.o.m. 2017-04-01
Biträdande sekreterare : Ahlén, Anton, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2017-08-24
Biträdande sekreterare : Djekane, Miriam, fr.o.m. 2016-10-24 t.o.m. 2017-01-15
Biträdande sekreterare : Holmquist, Åsa, fr.o.m. 2017-02-01
Biträdande sekreterare : Larsson, Camilla, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-10-23
Biträdande sekreterare : Luthman, Iris, fr.o.m. 2017-06-19 t.o.m. 2018-02-08
Biträdande sekreterare : Wenzer, Amanda, fr.o.m. 2018-11-12

Rapporter

Rapport och Policy Brief 2014:1Radikala högerpartier och attityder till invandring: Europa, av Mikel Hjerm och Andrea Bohman
Rapport och Policy Brief 2015:1Internationell migration och remitteringar i Etiopien, av Lisa Andersson
Kunskapsöversikt 2015:2Politiska remitteringar, av Emma Lundgren Jörum och Åsa Lundgren
Kunskapsöversikt 2015:3Integrationspolitik och arbetsmarknad, av Patrick Joyce
Kunskapsöversikt 2015:4Migration och företagens internationalisering, av Andreas Hatzigeorgiou och Magnus Lodefalk
Rapport och Policy Brief 2015:5Svenskt medborgarskap: reglering och förändring i ett skandinaviskt perspektiv, av Mikael Spång
Rapport och Policy Brief 2015:6Vem blir medborgare och vad händer sen? Naturalisering i Danmark, Norge och Sverige, av Pieter Bevelander, Jonas Helgertz, Bernt Bratsberg och Anna Tegunimataka
Kunskapsöversikt 2015:7Kategoriernas dilemman, av Per Strömblad och Gunnar Myrberg
Rapport och Policy Brief 2015:8Valet och Vägen: Syriska flyktingar i Sverige, av Emma Jörum Lundgren
Rapport och Policy Brief 2015:9Arbetskraftsinvandring efter 2008 års reform, av Catharina Calleman (red.), Petra Herzfeld Olsson (red.)
Kunskapsöversikt 2016:1Alla tiders migration!, av Dick Harrissn
Rapport och Policy Brief 2016:2Invandringens arbetsmarknadseffekter, av Mattias Engdahl
Rapport och Policy Brief 2016:3Irreguljär migration och Europas gränskontroller, av Ruben Andersson
Kunskapsöversikt 2016:4Diaspora – ett begrepp i utveckling, av Erik Olsson
Kunskapsöversikt 2016:5Migration within and from Africa, av Aderanti Adepoju
Rapport och Policy Brief 2016:6Invandring, mediebilder och radikala högerpopulistiska partier i Norden, av Anders Hellström och Anna-Lena Lodenius
Kunskapsöversikt 2016:7Invandring och företagande, av Martin Klinthäll, Craig Mitchell, Tobias Schölin, Zoran Slavnic och Susanne Urban
Rapport och Policy Brief 2016:8Invandringens effekter på Sveriges ekonomiska utveckling, av Bo Malmberg, Thomas Wimark, Jani Turunen och Linn Axelsson
Förteckning över Delmi-publikationer 2017
Kunskapsöversikt 2017:1De invandringskritiska partiernas politiska inflytande i Europa, av Maria Tyrberg & Carl Dahlström
Kunskapsöversikt 2017:2Hatbrott med främlingsfientliga och rasistiska motiv, av Berit Wigerfelt och Anders S Wigerfelt
Avhandlingsnytt 2017:3Vägen till arbete. Utlandsföddas möte med den svenska arbetsmarknaden av Moa Bursell, Mikael Hellström, Jennie K Larsson, Melissa Kelly, Martin Qvist och Caroline Tovatt
Policy Brief 2017:4Integration och tillit – långsiktiga konsekvenser av den stora invandringen till Norge
Kunskapsöversikt 2017:5Invandringens historia – från "folkhemmet" till dagens Sverige, av Mikael Byström och Pär Frohnert
Rapport och Policy Brief 2017:6Invandring i medierna – Hur rapporterade svenska tidningar åren 2010-2015?, av Jesper Strömbäck, Felicia Andersson och Evelina Nedlund
Rapport och Policy Brief 2017:7Valdeltagande och representation – Om invandring och politisk integration i Sverige, av Pieter Bevelander (red.) och Mikael Spång (red.)
Rapport och Policy Brief 2017:8Responsibility Sharing for Refugees in the Middle East and North Africa, av Susan Martin
Rapport och Policy Brief 2017:9Reforming the Common European Asylum System, Bernd Parusel och Jan Schneider
Rapport och Policy Brief 2017:10A Fair Share: Refugees and Responsibility-Sharing, Alexander Betts, Cathryn Costello och Natascha Zaun
Förteckning över Delmi-publikationer 2018
Rapport och Folicy Brief 2018:1Somali Diaspora Groups in Sweden – Engagement in Development an Relief Work in the Horn of Africa, Nauja Kleist
Rapport och Policy Brief 2018:2Akadmiskt utbyte och internationell migration – En studie av stipendiater inom Svenska instituets Visbyprogram 1997-2015, Andreas Åkerlund, Astrid Collsjöö och Mikael Börjesson
Rapport och Policy Brief 2018:3Ensamkommande barns och ungas väg in i det svenska samhället, Eskil Wadensjö och Aycan Celikaksoy
Rapport och Policy Brief 2018:4Attidyder till invandring – en analys av förändringar och medieffekter i Sverie 2014-2016, Jesper Strömbäck och Nora Theorin
Rapport och Policy Brief 2018:5Familj, medborgarskap, migration – Sveriges politik för anhöriginvandring i ett jämförande perspektiv, Karin Borevi
Rapport och Policy Brief 2018:6Barn och migraton, Mehek Muftee, Lisa Ottosson, Gunilla Jarkman Björn, Anna Åhlund, Eva Skowronski och Michael Lindblad
Rapport och Policy Brief 2018:7Människohandel och människosmuggling i den irreguljära migrationen, Ryszard Piotrowicz
Rapport och Policy Brief 2018:8Asylsökandes möte med Sverige – Lärdomar från en panelundersökning, Peter Esiasson och Jacob Sohlberg
Rapport och Policy Brief 2018:9How Citizenship Laws Differ: A Global Comparison, Rainer Bauböck
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (UD 2002:05) Mottagandevillkor för asylsökande [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Utredningen (UD 2002:05) Mottagandevillkor för asylsökande


Beteckning : UD 2002:05
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-01
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-01-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:11
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Utredare : Melin, Mats, fr.o.m. 2003-02-01
Expert : Ahlqvist, Anders, fr.o.m. 2003-02-14
Expert : Carlander, Åsa, fr.o.m. 2003-02-14
Expert : Hetesi, Sebastian, fr.o.m. 2003-02-14 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Jordin, Bo, fr.o.m. 2003-02-14
Expert : Lidström, Ewa, fr.o.m. 2003-02-14
Expert : Lind, Clas, fr.o.m. 2003-02-14
Expert : Lithander, Eva, fr.o.m. 2003-02-14
Expert : Lithman Sola, Johanna, fr.o.m. 2003-09-01
Expert : Sallstedt, Gunnar, fr.o.m. 2003-02-14
Expert : Wikman Ahlberg, Marianne, fr.o.m. 2003-02-14
Expert : Wintzer, Stig, fr.o.m. 2003-02-14
Sekreterare : Stenström, Erik, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2003-10-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2003:11 Mottagandevillkor för asylsökande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:89 EG-rätten och mottagandet av asylsökande [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman