: : :

Medverkande i utredning : Åsa Börjesson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Åsa Börjesson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Åsa Börjesson medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen mot kriminella grupperingar (Ju 2009:02) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]

Utredningen mot kriminella grupperingar (Ju 2009:02)


Beteckning : Ju 2009:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2011-02-28
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-02-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:8, dir. 2009:69 och 2010:1
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Götblad, Carin, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Andersson, Jan, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Expert : Begler, Ann-Marie, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Expert : Berg, Greta, fr.o.m. 2009-03-19
Expert : Blomqvist, Björn, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Expert : Börjesson, Åsa, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Expert : Herbst, Ulrika, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Expert : Mattsson, Therese, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Expert : Nylén, Lars, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Expert : Persson-Göransson, Ewa, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Expert : Sarnecki, Jerzy, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Expert : Strandberg, Torkild, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Expert : Söderman, Stellan, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-03-10
Sekreterare : Lindström, Peter, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Thorsell, Daniel, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2010-03-31

Rapporter

SOU 2010:15Kriminella grupperingar – motverka rekrytering och underlätta avhopp
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:15 Kriminella grupperingar – motverka rekrytering och underlätta avhopp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om nya former för stöd till kunskapsutvecklingen inom socialtjänsten (S 2007:08) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om nya former för stöd till kunskapsutvecklingen inom socialtjänsten (S 2007:08)


Beteckning : S 2007:08
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-05
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:91
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wigzell, Kerstin, fr.o.m. 2007-06-20
Sakkunnig : Börjesson, Åsa, fr.o.m. 2007-09-07
Sakkunnig : Hall, Charlotte, fr.o.m. 2007-09-07 t.o.m. 2008-01-16
Sakkunnig : Ståhlberg, Lisa, fr.o.m. 2007-09-07 t.o.m. 2008-01-16
Expert : Andersson, Bengt, fr.o.m. 2007-09-07
Expert : Bergmark, Anders, fr.o.m. 2007-09-07
Expert : Hajtowitz, Elisabeth, fr.o.m. 2007-09-07
Expert : Meeuwisse, Anna, fr.o.m. 2007-09-07
Expert : Persson, Lotta, fr.o.m. 2007-09-07
Expert : Salonen, Tapio, fr.o.m. 2007-09-07
Expert : Wikgren Orstam, Sabina, fr.o.m. 2007-09-07
Expert : Åkesson, Nils, fr.o.m. 2007-09-07
Sekreterare : Börjeson, Martin, fr.o.m. 2007-07-01 t.o.m. 2008-03-31

Rapporter

SOU 2008:18Evidensbaserad praktik inom socialtjänsten – till nytta för brukaren
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:18 Evidensbaserad praktik inom socialtjänsten – till nytta för brukaren [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Alkoholkommittén (S 2001:02) [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]
Alkoholkommittén (S 2001:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-03-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:22 och dir. 2005:125
Kommittén har lämnat en slutrapport den 28 december 2007.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ragnwi Marcelind, statssekreterare, fr.o.m. 2006-11-09
Ordförande : Annika Nilsson, statssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2006-11-08
Ordförande : Ewa Persson Göransson, statssekreterare, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2005-10-31
Ledamot : Ann-Therese Albertsson, fr.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Sven Andréasson, överläkare, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Hans Antonsson, Åke sektionschef, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2004-09-13
Ledamot : Inger Ashing, enhetschef, fr.o.m. 2004-09-15
Ledamot : Mona Bergman, enhetschef, fr.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Harald Boström, byråchef, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2005-01-19
Ledamot : Åsa Börjesson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-04-01
Ledamot : Ylva Eklund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Marie Ericsson, handläggare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Thomas Erlandson, enhetschef, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Birgitta Göransson, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2004-11-25
Ledamot : Eva-Lotta Hedin, brottsbekämpningschef, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Björn Hibell, direktör, fr.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Doris Högne, överdirektör, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Eva Karlsson, utvecklingschef, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2002-03-31
Ledamot : Gert Knutsson, ämnesråd, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Susanne Kuritzén, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Sven Larsson, Åke utredare, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2003-03-31
Ledamot : Håkan Leifman, forskarassistent, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Maria Lönegård, polisintendent, fr.o.m. 2005-01-20 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Per Olov Nützmann, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-02-28
Ledamot : Sven Peter Ohlsson, bitr. brottsbekämpningschef, fr.o.m. 2004-10-01
Ledamot : Ewa Persson Göransson, generaldirektör, fr.o.m. 2007-05-01
Ledamot : Gun-Marie Pettersson, planeringsdirektör, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Lars Pettersson, överdirektör, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Bo Silén, socialdirektör, fr.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Ann-Marie Snäll, direktör, fr.o.m. 2001-04-05 t.o.m. 2003-02-28
Ledamot : Bengt Svenson, fr.o.m. 2006-07-01
Ledamot : Maria Åberg, planeringsdirektör, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2007-04-30
Ledamot : Gunnar Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 2001-04-05
Sekreterare : Yvonne Andersson-Tenninge, fr.o.m. 2001-08-13 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Ted Bergdahl, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Gunborg Brännström, fr.o.m. 2001-04-01
Sekreterare : Elisabet Flennemo, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Mona Lakso, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Lars Lewerth, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2007-06-30
Sekreterare : Charlotta Rehnman, fr.o.m. 2003-08-18 t.o.m. 2007-06-30
Sekreterare : Karin Rågsjö, fr.o.m. 2006-08-01
Sekreterare : Stina Röger, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Verica Stojanovic, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Marino Wallsten, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Håkan Wrede, fr.o.m. 2001-04-01
Bitr. sekreterare : Marino Wallsten, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2006-08-31
Assistent : Berit Lundberg, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2006-11-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2001:22
Dir. 2005:125

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman