Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Åke Lindblad

Sök kontaktuppgifter till Åke Lindblad på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Åke Lindblad

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Åke Lindblad medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén (Fö 2008:01) En förändrad totalförsvarsplikt [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén (Fö 2008:01) En förändrad totalförsvarsplikt
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-06
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:147, dir. 2009:4 och dir. 2009:28
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:98 Totalförsvarsplikten i framtiden
SOU 2009:63 Totalförsvarsplikt och frivillghet
Medverkande :
Ordförande : Anders Svärd, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2007-12-21
Ledamot : Ulrica Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-07
Ledamot : Marianne Eriksson, f.d. led av Europaparlamentet, fr.o.m. 2008-02-07
Ledamot : Peter Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-07
Ledamot : Nina Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-07
Ledamot : Else-Marie Lindgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-07
Ledamot : Rolf Nilsson, K led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-07
Ledamot : Peter Rådberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-07
Sakkunnig : Johan Bergström Ring, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-16
Sakkunnig : Per Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-07
Sakkunnig : Åke Lindblad, departementssekretarare, fr.o.m. 2008-02-07 t.o.m. 2008-09-15
Expert : Leif Alfredsson, kanslisamordnare, fr.o.m. 2008-03-03
Expert : Helene Evers, försvarsjurist, fr.o.m. 2008-03-03
Expert : Johan Fölstad, överste, fr.o.m. 2008-03-03
Expert : Tomas Johansson, överstelöjtnanten, fr.o.m. 2008-03-19
Expert : Stefan Olsson, rådman, fr.o.m. 2008-03-03
Expert : Elisabet Petersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-02-07
Expert : Klas Ågren, samordnare, fr.o.m. 2008-03-03
Sekreterare : Petter Nelin, fr.o.m. 2008-03-01
Sekreterare : Kim Tuorila, fr.o.m. 2008-02-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:98 Totalförsvarsplikten i framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:63 Totalförsvarsplikt och frivillighet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fö 2004:01) Översyn av lagen om civilt försvar [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Fö 2004:01) Översyn av lagen om civilt försvar
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:134 Krishantering och civilt försvar i kommuner och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Maj Johansson, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-02-12
Sakkunnig : Åke Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-15
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-15
Sakkunnig : Cecilia Skjöldebrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-15
Expert : Anders Bergwall, utredare, fr.o.m. 2004-03-15
Expert : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2004-03-15
Expert : Kjell Nyberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-03-15
Expert : Anna Svensson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2004-03-15
Sekreterare : Lena Juhlin, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-02-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:134 Krishantering och civilt försvar i kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman